Teorie a dějiny divadla, filmu a audiovizuální kultury – Katalog oborů MU
Teorie a dějiny divadla, filmu a audiovizuální kultury„Divadlo: Celý svět hraje komedii. Film: Vidíme film zevnitř.“ |
Obor má dvě specializace: 1) teatrologickou (zahrnující teorii a dějiny divadla a dramatu), a 2) filmologickou (zahrnující teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury).
Cílem studia je systematická příprava na vysoce kvalifikovanou a specializovanou akademickou a vědeckou práci v akademických, vědeckých a odborných institucích a na univerzitách, resp. v oblasti humanitních a společenských věd, umění, médií a kulturních institucí.
Studium poskytuje vysoce specializovaný a individualizovaný program zacílený na vědeckou práci a zohledňující tematiku a problematiku řešených disertačních projektů. Je založeno na soustavě disertačních seminářů, určených k realizaci disertační práce, a na soustavě povinných a povinně volitelných předmětů (včetně předmětů v angličtině, praxe nebo zahraniční stáže). Důraz je kladen na samostatnou studijní a badatelskou práci.
U disertační práce se předpokládá původní výzkum a původní výsledky. Standard odpovídá úrovni vědeckého vzdělání.
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- mít komplexní a specializovaný rozhled v teorii, metodologii a dějinách oboru v širším kontextu uměnovědných, humanitních a společenských věd
- provádět původní výzkum a používat pokročilé výzkumné postupy
- rozvíjet teoretickou a metodologickou specializaci související s badatelským zaměřením,
- vyvíjet a řídit projekty
- pracovat v odborném, vědeckém či akademickém týmu
- rozvíjet publikační, konferenční, pedagogickou a další odbornou činnost v rámci oborového i veřejného diskursu
- působit v mezinárodním odborném diskursu a v mezinárodním prostředí
Absolventi doktorského studia se uplatní především jako špičkoví odborníci ve vědeckovýzkumných, vzdělávacích a dalších odborných institucích, a to i v mezinárodním měřítku.
Absolventi jsou připraveni k vysoce kvalifikované a specializované práci
v odborných, výzkumných a akademických pozicích na univerzitách, v archivech, muzeích, médiích, v divadlech, ve filmovém průmyslu (produkce, distribuce, festivaly, kina, televize ad.) a v dalších kulturních a kreativních průmyslech, v oblasti kulturního managementu a kulturní politiky, dramaturgie, žurnalistiky, ediční a nakladatelské praxe apod.
- Bez profesního postavení
Standardní doba doktorského studia oboru činí 4 roky čili 8 semestrů.
Během studia musí student získat celkem 240 kreditů z povinných a povinně volitelných oborových předmětů a z předmětů společného základu, a to podle níže uvedeného zadání:
1) Divadlo: Povinné kurzy oborové přípravy zahrnují předměty spojené s přípravou studentů na odbornou pedagogickou praxi (30 kreditů), na odbornou činnost v zahraničí a v cizím jazyce (alespoň 20 kreditů), odbornou publikační praxi (30 kreditů), absolvování kurzů zahraničních hostů katedry (alespoň 20 kreditů) a také na přípravu a prezentaci dizertační práce (110 kreditů). Zbylé kredity získávají studenti doktorského studia za povinné předměty zahrnující metodologii a světový jazyk, které absolvují preferovaně v oborových variantách kurzů společného základu (30 kreditů).
2) Film: 30 kr. za metodologii a světový jazyk (lze absolvovat alternativně v preferované oborové variantě, nebo v celofakultní variantě). 210 kr. za povinné či povinně volitelné oborové předměty zahrnující metodologické semináře, pedagogickou a publikační praxi, zahraniční stáž, 4 kurzy zahraničních hostů v angličtině a soustavu 8 disertačních seminářů, která tvoří páteř studijního kurikula. Volitelně lze absolvovat předmět odborná stáž.
Při průchodu studiem se studenti řídí studijním manuálem svého imatrikulačního ročníku, který je přístupný na stránkách katedry a fakulty.
1) Divadlo: Součástí povinných kurzů systematické oborové přípravy jsou kurzy zaměřené na praxi studentů v odborné vědecké a pedagogické činnosti, včetně prezentační praxe v cizích jazycích a v zahraničí. Povinné kurzy oborové přípravy zaměřené na praxi zahrnují předměty spojené s přípravou studentů na odbornou pedagogickou praxi a pedagogickou asistenci (60 kreditů), na zahraniční praxi či zahraniční studijní pobyt (alespoň 20 kreditů) a odbornou publikační praxi (30 kreditů).
2) Film: Studenti musí absolvovat povinně publikační praxi I-III (publikovat 3 studie v odborném tisku, z nichž jedna má být konferenční prezentací) a pedagogickou praxi I-III (realizovat 3 výukové předměty) a v úhrnu tak získat 30 kr., a dále mohou volitelně absolvovat odbornou praxi o hodnotě 20 kr. Praxe se realizují individuálně po dohodě studenta se školitelem a doporučuje se je absolvovat ve 2 a 3. roce studia.
Státní závěrečná zkouška se skládá ze dvou částí realizovaných ústní formou před komisí:
1) disertační práce a její obhajoba, která zahrnuje posudky dvou oponentů,
2) zkouška z teorie a dějin oboru, která zahrnuje okruhy z českých dějin, světových dějin a z teorie a metodologie.
U disertační práce se předpokládá původní výzkum a původní výsledky.
Každá část zkoušky se hodnotí samostatně.
Obě části se konají obvykle v jednom termínu a v pořadí obhajoba a zkouška.
0
Aktivní studenti
|
21
|