Geografická kartografie a geoinformatika – Katalog oborů MU
Geografická kartografie a geoinformatika„Otevřete s námi nová staletí využití digitálních map a kartografických modelů.“ |
Studijní obor Geografická kartografie a geoinformatika poskytuje teoretické a praktické znalosti a dovednosti potřebné k tvorbě topografických a tematických map, sběru, analýze, zpracování, interpretaci a vizualizaci geografických (prostorových) dat, informací a znalostí. Cílem studia je připravit absolventy pro oblast základního i a aplikovaného výzkumu a další činnosti pro praxi tak, aby byli schopni řešit dílčí úkoly související se zpracováním a interpretací prostorových dat, aplikací geografických informačních systémů (GIS), dálkového průzkumu Země (DPZ) a globálních navigačních satelitních systémů (GNSS), a tvorby digitálních i analogových tematických map v éře Big Data (velkých dat).
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- použít základní poznatky z oblasti fyzické a humánní geografie;
- využít metod a technik získávání a zpracování geografických dat, včetně GIS a DPZ;
- aplikovat metody kartografické vizualizace dat;
- pracovat s odbornou literaturou a digitálními zdroji informací;
- komunikovat v rámci výzkumných a pracovních týmů;
- aktivně používat odbornou terminologii v domácím a cizím jazyce;
- pracovat samostatně v terénu;
- účinně upefektivně uplatňovat statistické metody, v oblasti počítačů a informačních technologií pro analýzu geografické reality;
- analyzovat a syntetizovat jednotlivé složky přírodního prostředí;
- formulovat základní problémy v systému přírodního prostředí - lidské společnosti ve vybraných regionech;
- samostatně řešit specifické problémy, ve spolupráci s odborníky z příbuzných oborů zabývajících se životním prostředím a krajinou;
- diskutovat problémy s negeografickou komunitou;
- přizpůsobit pracovní postupy s ohledem na měnící se potřeby společnosti a praxe.
Absolventi se uplatňují v základním a aplikovaném výzkumu a praxi. Jde zejména o manažerské profese a další pracovní pozice, kde je třeba spojovat poznatky o prostoru s konkrétními praktickými postupy a aplikacemi. Profil absolventa zaručuje efektivní spojení pokročilé informační gramotnosti společně s odborným rozhledem v rámci širokého spektra geografických disciplín.
Absolvent proto najde uplatnění jak v orgánech státní správy a samosprávy, například katastrální a pozemkové úřady, odbory regionálního rozvoje a odbory životního prostředí, v organizacích využívajících a zpracovávajících prostorová data, informace a znalosti jako jsou doprava, inženýrské sítě, zdravotnictví, životní prostředí, krizový management, tak v soukromém sektoru, zejména ve firmách zajištujících sběr, zpracování, interpretaci a kartografické zobrazování prostorových dat, jakož i poskytujících servis v oblasti integrace rozmanitých druhů dat z prostorových i neprostorových datových zdrojů.
Standardní doba studia oboru činí šest semestrů. Pro přístup ke státní závěrečné zkoušce musí studenti získat celkově 180 kreditů za povinné, povinně volitelné a volitelné předměty.
Studenti se řídí při průchodu studiem studijním katalogem svého imatrikulačního ročníku. Přístup ke studijním katalogům jednotlivých imatrikulačních ročníků naleznete na stránkách fakulty.
Bakalářská státní zkouška má dvě části:
- obhajobu bakalářské práce,
- vědomostní zkoušku (písemnou a ústní).
Tento studijní program zároveň připravuje absolventa k dalšímu studiu v magisterském studijním programu Geografie a kartografie a umožní mu kvalifikovanou volbu jeho další profilace prostřednictvím některého z oborů navazujícího magisterského programu Geografie a kartografie. Pro tuto volbu se absolvent připravuje již v průběhu bakalářského studia prostřednictvím specializovaných volitelných předmětů resp. jejich ucelených bloků v rámci studijních oborů, popř. studijních směrů.
0
Aktivní studenti
|
192
|