Mezinárodní vztahy„PEACE THROUGH STRENGTH.“ |
Obor Mezinárodní vztahy seznamuje studenty se základními otázkami mezinárodních vztahů, důraz je kladen na teorii mezinárodních vztahů zejména se zaměřením na oblast teorie konfliktu, odstrašování, geopolitiku, mezinárodní politickou ekonomii a filozofii vědy. Studenti se dále profilují v rámci výběrových předmětů zaměřených na konkrétní problémy mezinárodních vztahů a organizací a na zahraniční politiku vybraných zemí a regionů.
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- zhodnotit moderní teorie mezinárodních vztahů;
- interpretace dějin mezinárodních vztahů;
- analyzovat dimenze mezinárodních vztahů (bezpečnostní, ekonomickou, energetickou, právní a společenskou);
- kritické reflexe zahraniční politiky států a mezinárodní politiky ve vybraných regionech;
- aplikovat metodologii výzkumu v oblasti mezinárodních vztahů.
Absolventi oboru Mezinárodní vztahy se mohou uplatnit v řadě profesních oblastí, zejména na analytických pracovištích, ve vědecko-pedagogické činnosti na vysokých školách, v aparátu politických stran či v žurnalistických profesích.
Významný prostor pro absolventy tohoto oboru představuje pracovní uplatnění ve státní správě a v diplomatických službách, zvláště pak na půdě mezinárodních organizací (na prvním místě v institucích Evropské unie), a to jak z hlediska politické reprezentace České republiky, tak i v oblasti ekonomických zájmů.
- Bez profesního postavení
Struktura oboru naplňuje požadavky Evropského systému přenosných kreditů (ECTS). Požadavky pro úspěšné absolvování předmětů obvykle sestávají z průběžné a závěrečné zkoušky, esejů a písemných příprav, případně seminárních prací. Od posluchačů se očekává, že se budou účastnit seminářů vybaveni znalostmi ze zadané literatury a že budou participovat při diskuzích. V souladu s pravidly ECTS jsou studenti hodnoceni na škále od A (výborný) až po F (nevyhovující).
Ke státní závěrečné zkoušce na konci magisterského studia studenti přistupují po dosažení 120 ECTS., z toho 66 za povinné předměty a 54 za povinně volitelné předměty. Dle pravidel na MU musí mít také splněny celouniverzitní požadavky na minimální jazykovou kompetenci. Podmínkou účasti u státní závěrečné zkoušky je také povinnost absolvovat v rámci studia jeden předmět přednášený v anglickém jazyce.
V rámci studia lze absolvovat odborné stáže v ČR i v zahraničí, a to jak zprostředkované katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií, tak zařízené z vlastní iniciativy studentů.
Úspěšným absolvováním stáže si studenti vylepší své schopnosti uplatňovat znalosti v praxi, získají nové dovednosti, rozvinou schopnost adaptovat se na nové prostředí, pracovat individuálně i v týmu a organizovat své pracovní úkoly i čas.
Státní závěrečná zkouška v oboru Mezinárodní vztahy je ústní a skládá se ze tří předmětů: Mezinárodní vztahy, Mezinárodní politika a Filozofie vědy a metodologie mezinárodních vztahů. Studenti mají k dispozici okruhy témat, které jsou navázány na vybranou odbornou literaturu. Z každého předmětu student volí náhodně jedno téma. Na jeho základě pak probíhá odborná rozprava. Student prokazuje schopnost hlubší orientace v oblasti mezinárodních vztahů, aplikace teoretických přístupů a interpretace jednotlivých aspektů a problémů mezinárodní politiky.
Součástí státní závěrečné zkoušky je také obhajoba magisterské diplomové práce v rozsahu 80-100 stran textu (min. 144 000 znaků).
Mezinárodní vztahy (bakalářský studijní obor)
Evropská studia (bakalářský studijní obor)
Bezpečnostní a strategická studia (bakalářský studijní obor)
Politologie (bakalářský studijní obor)
Další příbuzné bakalářské obory (bakalářský studijní obor)
0
Aktivní studenti
|
449
|