KLMgrA21 Římské monumentální umění a jeho programy

Filozofická fakulta
podzim 2008
Rozsah
2/0/0. 0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PhDr. Marie Pardyová, CSc. (přednášející)
Garance
prof. PhDr. Jan Bouzek, DrSc.
Ústav archeologie a muzeologie – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: PhDr. Marie Pardyová, CSc.
Rozvrh
St 10:00–11:35 A33 stara
Předpoklady
Základní znalost vývoje řeckého a římského umění, či aspoň hlavních aspektů kultury
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
předmět má 10 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Přednáška a seminář se týkají hlavních oficiálních památníků římského umění, v nichž se projevuje propaganda Říma a osoby císaře jako jeho představitele.
Osnova
  • Nejdůležitější probírané památky: oblouk v Suse, Ara Pacis Augustae, Ara Pietatis, reliéfy od Cancellerie, Titův oblouk, Traianův sloup a Traianův oblouk v Beneventu,hadrianovské reliéfy z Traianova fora + kruhové reliéfy z Constantinova oblouku, baze Antonina Pia, reliéfy z oblouku Marka Aurelia, tzv. efeský památník L. Vera, sloup Marka Aurelia, triumfální oblouky Septimia Severa, Galeriův oblouk v Saloniki, Constantinův oblouk v Římě, theodosiovské památníkyv Konstantinopoli. Cílem je ukázat výtvarný jazyk římského umění, hlavní motivy, na něž se soustřeďovala propaganda, způsob, jak se v kompozici a rozvržení výzdoby jednotlivých památek projevuje promyšlenost programu - především Traianovy památníky. Jak se vyvíjí sloh římského umění od klasicismu 1. st. a 1. pol. 2. stol. k postupné desintegraci plastického tvaru a hmoty v pozdějších památkách. Tyto památky jsou zajímavé tím, že jejich výklad je třeba pojímat komplexně a snažit se odkrýt i drobnější detaily, které mohou pomoci. Jako oficiální projev římského umění měly výzdobné cykly jednotlivých památníků svůj specifický osud - jejich charakter poznamenaly změny po pozdější damnatio memoriae jednotlivých císařů, nebo spoliace - tj. znovupoužití starších výzdobných prvků v pozdní antice a s tím související úprava.
Literatura
  • ANDREAE, Bernard. Die römische Kunst : mit über 930 Illustrationen, davon ca. 180 Vierfarbigen auf Kunstdrucktafeln. Neubearb. und erw. Ausg. Freiburg: Herder, 1999, 640 s. ISBN 3451266814. info
  • STRONG, Donald Emrys. Roman art. Edited by Roger Ling - J. M. C. Toynbee. New impression. New Haven: Yale University Press, 1995, 406 s. ISBN 0300052936. info
  • KRAUS, Theodor a Bernard ANDREAE. Das Römische Weltreich. Berlin: Propyläen Verlag, 1990, 335 s. ISBN 354951026. info
  • MANSUELLI, G. A. Roma e il mondo romano. Torino, 1981. info
Metody hodnocení
Ústní zkouška
Informace učitele
Další informace budou doplněny v průběhu semestru, do sylabů předmětu se naboural prof. Bouzek a zadal tam parametry týkající se řeckého malířství. Proto jsem opravila jen základní informaci o obsahu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2006, podzim 2011, podzim 2014, jaro 2015, jaro 2017, jaro 2019, jaro 2020, jaro 2025.