ESF:PMRIOP Řízení operací - Informace o předmětu
PMRIOP Řízení operací
Ekonomicko-správní fakultajaro 2007
- Rozsah
- 2/2. 5 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Ing. Jaromír Skorkovský, CSc. (přednášející)
- Garance
- prof. Ing. Osvald Vašíček, CSc.
Katedra aplikované matematiky a informatiky – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Lenka Hráčková - Rozvrh
- Po 11:05–12:45 P103
- Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 24 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/24, pouze zareg.: 0/24, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/24
Jiné omezení: 10 pouze přednáška - Mateřské obory/plány
- Podnikové hospodářství (program ESF, M-EKM)
- Cíle předmětu
- Řízení operací (RIOP) Cílem kurzu je poskytnout soubor poznatků potřebných k porozumění základů procesního inženýrství. Základní principy a techniky používané při řízení operací jsou nezbytné pro pochopení řízení a plánování výrobních procesů a dalších logicky navazujících činností (technika řízení zásob navazující na výrobní procesy, základy teorie front, návaznost materiálových a finančních toků ve výrobě, řízení projektů, simulace procesů (MRP-II, JIT, OPT). Základy teorie překážek a její využití při řízení procesů (realizované produkce, nákladové modely a modely postavené na řízení realizované produkce). Případové studie a modelování procesů na profesionálním informačním systému. Optimalizace výrobních procesů. Znalosti získané v tomto kurzu lze použít při řízení výrobních jednotek, konzultačních činnostech při implementacích informačních technologií apod. Tyto znalosti jsou na dnešním trhu práce velice ceněny. Požadavky ke zkoušce: aktivní účast na seminářích, vypracování případové studie. Forma zkoušky: ústní.
- Osnova
- Cílem kurzu je poskytnout soubor poznatků potřebných k porozumění základů procesního inženýrství. Základní principy a techniky používané při řízení operací jsou nezbytné pro pochopení řízení a plánování výrobních procesů a dalších logicky navazujících činností (technika řízení zásob navazující na výrobní procesy, základy teorie front, návaznost materiálových a finančních toků ve výrobě, řízení projektů, simulace procesů, principy MRP-II, JIT, OPT). Základy teorie překážek a její využití při řízení procesů (realizovaná produkce, nákladové modely a modely postavené na řízení realizované produkce). Případové studie a modelování procesů na profesionálním informačním systému. Optimalizace výrobních procesů. Znalosti získané v tomto kurzu lze použít při řízení výrobních jednotek, konzultačních činnostech při implementacích informačních technologií apod. Tyto znalosti jsou na dnešním trhu práce velice ceněny.
- Literatura
- VOŘÍŠEK, Jiří. Strategické řízení informačního systému a systémová integrace. Vyd. 1. (dotisk). Praha: Management Press, 1999, 323 s. ISBN 80-85943-40-9. info
- Metody hodnocení
- Předmět je ukončen zápočtem na základě účasti ve cvičeních a vypracování projektu. Studenti si na závěr semestru samostatně zpracují projekt. Projekt se bude týkat problematiky IS a bude zadán vyučujícím. Zkouška sestává s písemného testu a ústní části.
- Informace učitele
- Základní literatura: PWP soubory (cca 10 prezentací používaných ve výuce, cca 300 snímků, a soubory WORD předané vyučujícím). Dále seznam www stránek, kde se nacházejí články a PWP mající vztah k probírané problematice. Doplňková literatura: POUR, J. a kolektiv - POUR, J. a kolektiv - POUR, J. a kolektiv: Informační systémy a elektronické podnikání. 1. VŠE Praha, Praha 2001. ISBN 80-245-0227-5. Typy na literaturu : 1. Chase/Aquilano : Production and Operation Management 2. Eliyahu Goldratt : The Goal, Theory of Constraints 3. Eliahu Goldratt : kritický řetěz 4. Eliahu M. Goldratt, Eli Schragenheim, Carol A. Ptak: Jak vzniká zisk (Necessary but Not Sufficient) Další literatura bude průběžně doplňována v průběhu přednášek
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2007, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/econ/jaro2007/PMRIOP