sbk2207 Specializace I - Běžecké lyžování

Fakulta sportovních studií
jaro 2014
Rozsah
0/26. 5 kr. Ukončení: kz.
Vyučující
doc. PaedDr. Pavel Korvas, CSc. (cvičící)
Garance
doc. PaedDr. Jan Ondráček, Ph.D.
Oddělení sportů v přírodě – Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě – Fakulta sportovních studií
Kontaktní osoba: Kateřina Novotná
Dodavatelské pracoviště: Oddělení sportů v přírodě – Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě – Fakulta sportovních studií
Předpoklady
SOUHLAS
Pro studenty TVS denního a kombinovaného studia
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Na konci tohoto kurzu bude student schopen: - porozumět a vysvětlit obsah a systém výuky a tréninkového procesu běžce na lyžích; - použít informace o teorii sportu k praktickému tréninku ; - vytvořit tréninkový plán a realizovat jej ; - předkládat odůvodněná (argumentačně promyšlená, racionální) rozhodnutí při vedení sportovců ; - na základě nabytých znalostí odvodit i neznámé proměnné tréninkového procesu ; - interpretovat zkušenosti a teoretické vědomosti o tréninkovém procesu ; vysvětlit a popsat tréninkový proces v přípravném období na suchu
Osnova
  • 1. Technika běhu na lyžích – biomechanika - klasická technika - volná technika 2. Analýza a hodnocení techniky běhu na lyžích 3. Metodika výuky a výcviku běhu na lyžích 4. Roční tréninkový cyklus, MeC, MaC,MiC, TJ, 5. Tréninkové prostředky a metody v PO bez sněhu 6. Výzbroj, výstroj, know-how 7. Systém podpory talentované mládeže 8. Systém soutěží, pravidla 9. Soustředěná výuka v terénu zaměřená na přípravné období na suchu, metody, tréninkové prostředky.
Literatura
  • GNAD, Tomáš. Kapitoly z lyžování. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2002. 240 s. ISBN 80-246-0241-5.
  • Korvas, P. (2007). Běh na lyžích – Volný způsob běhu. Elportál, Brno : Masarykova univerzita. ISSN 1802-128X. 2007. 11. ledna
  • Cross country skiing :handbook of sports medicine and science. Edited by Heikki Rusko. 1st ed. Malden: Blackwell Science, 2003. ix, 198 s. ISBN 0-632-05571-5.
Výukové metody
teoretická a praktická výuka, seminář, skupinová výuka - kurz
Metody hodnocení
analýza dat, test
Informace učitele
http://www.fsps.muni.cz/impact/specializace-bezecke-lyzovani-1/
Přístupové jméno: visitor
Heslo: p1l0t (pé jedna el nula té)
Studijní materiál je v souladu se zákonem č. 121/2000 Sb. Autorským zákonem, ve znění pozdějších předpisů, považován za autorské dílo, ke kterému vykonává majetková práva autorská Masarykova univerzita. Upozorňujeme uživatele, že jakékoliv šíření, převzetí či další zpřístupnění jeho obsahu je bez souhlasu MU zakázáno.
Vážení studenti, tento předmět je inovován v rámci projektu OP VK Inovace a modernizace studijních oborů FSpS (IMPACT, reg. číslo CZ.1.07/2.2.00/28.0221), řešeném na Masarykově univerzitě, Fakultě sportovních studií v období leden 2012 – prosinec 2014.
Inovace předmětu spočívá v inovaci jeho sylabu a ve vytvoření e-learningové podpory výuky s využitím aktuální odborné literatury. Modernizace výuky bude spočívat rovněž ve využití nově nakoupených pomůcek a přístrojů.
Žádáme vás o poskytnutí zpětné vazby, jak k samotné inovované výuce (formou studijní ankety), tak i k předloženým studijním materiálům (kontaktní osoba Mgr. Aneta Fedrová – fedrova.aneta@gmail.com), aby mohlo dojít k jejich případné úpravě a doplnění. Budeme rádi za každou zpětnou vazbu a návrh úprav či doplnění.
V čem spočívá inovace: Cíle výuky: Student bude schopen vysvětlit a popsat tréninkový proces v přípravném období na suchu Stávající osnova výuky bude rozšířena o: 5. Výzbroj, výstroj, knot-how 6. Systém podpory talentované mládeže 7. Systém soutěží, pravidla 8. Soustředěná výuka v terénu zaměřená na přípravné období na suchu, metody tréninkové prostředky, 3 dny Výukové metody: Teoretická a praktická výuka Metody hodnocení: Hodnocení úrovně teoretických znalostí – test Odborné hodnocení praktických dovedností potřebných v tréninkovém procesu
Výukový materiál (forma, název, rozsah): E-learningový kurz
Kategorie e-learningu: 2
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2013, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019.