EVS119 Velká Británie a ES

Fakulta sociálních studií
jaro 2004
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Zdeněk Sychra, Ph.D. (přednášející)
Garance
doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Olga Cídlová, DiS.
Rozvrh
Út 12:00–13:30 U31
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
předmět má 14 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu je přiblížit působení Velké Británie v rámci Evropských společenství, jakožto země s velmi specifickým vztahem vůči evropské integraci. Značný důraz je přitom kladem na analýzu příčin, okolností a důsledků vstupu Velké Británie do ES, které měly zásadní význam pro její chování uvnitř této organizace.
Osnova
  • 1. Situace po II. světové válce: britská východiska, strategie a postoj vůči integračním snahám v Evropě. 2. Vznik OEEC. Reakce na vznik Evropského sdružení uhlí a oceli a Evropského obranného společenství. Pozice při jednání Spaakova výboru a její důsledky. 3. Británie a vznik Evropského sdružení volného obchodu - EFTA 4. Změna britského přístupu vůči EHS a její důvody, proměna geopolitické pozice a ekonomických vazeb. 5. První britská žádost o členství v EHS (1961) 6. Druhá britská žádost o členství v EHS (1967) 7. Gaullismus a evropská integrace, de Gaullova veta. Změna francouzské pozice po odchodu de Gaulla. 8. Britská přístupová vyjednávání. 9. Vstup Británie do ES a podmínky členství - britský problém. Konsekvence britského vstupu pro Společenství. 10. Británie ve Společenství: referendum o setrvání v ES, snaha o změny členských podmínek, nástup M. Thatcherové, vznik EMS, kompromis ve Fontainebleau. 11. Strategie při jednání mezivládní konference v Maastrichtu, postoj vůči Smlouvě o EU, vyjednání opt-outs. 12. Posuny britského přístupu vůči EU po nástupu T. Blaira, přehodnocení euroskeptické pozice. 13. Závěrečný test
Literatura
  • YOUNG, John W. (John Wilson). Britain and European unity, 1945-1992. Basingstoke: Macmillan, 1993, xi, 217 p. ISBN 0-333-55043-9. info
Metody hodnocení
Absolvování předmětu vychází z bodového ohodnocení (esej, závěrečný test, případně refererát). Za úspěšné ukončení předmětu je možné získat maximálně 30 bodů, z toho za esej 12 bodů a závěrečný test 18 bodů. Dalších max. 5 bodů může student obdržet za vypracování a individuální prezentaci referátu. Refererát není povinný, ale umožňuje získat další body do celkového hodnocení. Pro absolvování předmětu a udělení zápočtu je nutné získat minimálně 21 bodů z celkových 30.
Informace učitele
Esej nemá přesně vypsaná témata, podmínkou je aby se vztahoval k problematice britského přístupu k evropské integraci. Minimální rozsah jsou 4 strany. Termín odevzdání je 2. květen 2004. Témata referátů budou nabídnuty učitelem, student si může zvolit i vlastní individuální téma a přednést je v rámci semináře.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005.