ZUR273 Základy digitální fotografie

Fakulta sociálních studií
jaro 2017
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Roman Franc (cvičící)
Garance
prof. PhDr. Jiří Pavelka, CSc.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ing. Bc. Pavlína Brabcová
Dodavatelské pracoviště: Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Rozvrh
Út 18:45–20:15 AVC
Předpoklady
SOUHLAS
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 12 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/12, pouze zareg.: 0/12
Mateřské obory/plány
předmět má 20 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem předmětu bude fotografickou, ale i textovou formou zachytit a představit veřejnosti předem vybrané a konzultované téma (na osobní motivaci každého studenta), do kterého se student na semestr ponoří a bude moci si jej důkladně prozkoumat a prožít. Půjde o témata a příběhy lokální, městská, brněnská (avšak nejen ta) tak, aby je měl student na dosah ruky.

Příběhy budou často s potenciálem přesahu k obecným tématům (menšiny, kontroverzní příběhy a témata, věci, o kterých se „něco“ říká, neznámé věci atd...) s cílem tato témata zodpovědně uchopit a kvalitně žurnalisticky zpracovat tak, aby se o nich veřejnost mohla (pravdivě) dozvědět více, a každý divák či čtenář tak mohl mít možnost si o tématu - příběhu vytvořit vlastní úsudek, případně výstupem vzbudit veřejnou diskuzi k danému tématu.

Výstupy předmětu tak budou formou veřejné instalace, kombinace fotografií a textu graficky zpracovaných do jednoho materiálu a budou prezentovány na tzv. „zdi“ velkého formátu (4x3 m) v centru města, která pro tento účel speciálně vznikne. Zároveň tyto prezentace budou vycházet v místním denním tisku, kde budou mít svoji speciální rubriku. Tím snad bude zajištěna motivace studentů pro práci a nebude pochyb o zbytečně vydané energii.

Závěrečný sobour je založen na finálním výběru cca 8-15 fotografií, který student za semestr připraví. Tento obrazový výběr bude založen na pečlivých, častých a pravidelných konzultacích s vyučujícím a bude založen na dlouhodobé práci studenta, na jeho kontaktu s vyučujícím a účastí na vzájemných setkáních – tzv. kritikách s ostatními spolužáky. Tento obrazový výstup bude prezentován v kombinaci s textovým doprovodem, jehož konečná forma bude privilegiem každého studenta.

Z fotografického pohledu bude žádoucí, vzhledem k tomu, že se nejedná o čistě fotografický předmět na umělecké škole, ale jde o předmět na katedře žurnalistiky, aby obrazová část předmětu odpovídala fotografickým zkušenostem, přirozenosti a „nátuře“ každého studenta, aby každý mohl pracovat tak, jak jen se cítí silný.

Neznamená to však v žádném případě rezignaci na kvalitní obrazový materiál. Naopak. Vyučující si klade za cíl studenty provést základy vnímání obrazu a editace fotografií a tvorbou obrazového příběhu.Vzhledem k současné žurnalistické praxi, kde z různých důvodů téměř není prostor pro důkladnější a časově náročnější práci, se budeme v našem předmětu snažit o pravý opak. Hra na ideální žurnalistiku.

V tomto předmětu bude kladen důraz na praktickou výuku, aktivitu a úsilí každého studenta s tím, že vyučující bude rád, když praktická náplň předmětu bude studenty hlavně bavit a dělat jim radost.Vyučující předem avízuje, že předmět není vhodný pro studenty, kteří chtějí jednoduše získat kredity, bez velkého vloženého úsilí. Student bude hodnocen a bude mu udělen zápočet pouze na základě pravidelné účasti na seminářích a pravidelných konzultacích, ze kterých bude patrná aktivita studenta.
Osnova
  • Výuka proběhne blokově a to v těchto termínech vždy v úterý od 18,45:
  • 1/ 14.3. Úvod
  • 2/ 21.3. Okruhy témat, diskuze a jejich prezentace
  • 3/ 4.4. Obhlídky a konzultace materiálů
  • 4/ 18.4. Kolektivní reflexe
  • 5/ 25.4. Praktická výuka
  • 6/ 9.5. Editace a finální prezentace výstupů
Výukové metody
praktická výuka, výuka v terénu, semináře, přednášky, konzultace, samostudium.
Metody hodnocení
- pravidelné konzultace s vyučujícím (osobně nebo elektronicky)
- z 12 seminářů max. 1 neomluvená neúčast na 2h semináři (bude možné si absenci nahradit)
- odevzdání výsledného souboru fotografií v počtu 8-13ks a jejich odevzdání 16.5. 2017 do odevzdávárny ISu
Informace učitele
Vyučující předem avízuje, že předmět není vhodný pro studenty, kteří chtějí jednoduše získat kredity, bez vloženého úsilí. Student bude hodnocen a bude mu udělen zápočet pouze na základě pravidelné účasti na seminářích a pravidelných konzultacích, ze kterých bude patrná aktivita studenta pro finální výsledek. Pro jakékoli dotazy k výuce předmětu pište prosím na roman@romanfranc.cz
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, jaro 2010, podzim 2010, jaro 2011, podzim 2011, jaro 2012, podzim 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018, jaro 2019.