RJ2BP_LEP2 Lexikologie II

Pedagogická fakulta
jaro 2007
Rozsah
1/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D. (přednášející)
Garance
PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D.
Katedra ruského jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Nataša Vrbová
Rozvrh
St 7:00–7:45 učebna 62
Předpoklady
Student musí mít dobrou znalost ruského jazyka. Předmět je přednášen v ruském jazyce.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními aspekty slova, jeho fungováním v rámci jazykového systému, jeho rolí a funkcemi v jednotlivých jazykových rovinách. Součástí přednášky je základní teoretický lexikální rozbor slova.
Osnova
  • V teoretickém aspektu je na slovo nahlíženo jako na základní jednotku jazyka, která má svůj specifický historický vývoj. Současná slovní zásoba ruského jazyka je zkoumána dle několika aspektů: 1. Ustálená a frazeologická slovní spojení. 2. Přenesené významy slov. 3. Homonyma. Mezijazyková homonyma. 4. Antonyma. 5. Synonyma.
Literatura
  • CHLUPÁČOVÁ, Kamila. Sbírka cvičení z ruské lexikologie. Praha: UK, 1983. 155 s.
  • ROZENTAL, D. E. Praktičeskaja stilistika russkogo jazyka. Moskva: Nauka, 1974.
  • SOKOLOVÁ, Jana a kol.: Leksika sovremennogo russkogo jazyka těoretičeskij i praktičeskij kurs. Nitra: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, 2003.282 s. ISBN 80-8050-600-0.
  • TALICKÁ, Jelizaveta. Russkij jazyk. Lexikologie. Brno: MU, 1992. 88 s. ISBN 80-210-0430-4.
  • BEZDĚK, Jaroslav. Posobije po leksikologii russkogo literaturnogo jazyka. Edited by Leontij Vasil‘jevič Kopeckij. 3. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1982, 201 s. info
Metody hodnocení
Všichni studenti vypracují seminární práci na předem zvolené téma. Předmět je ukončen písemnou prací, která prověří teoretické znalosti studentů. Písemná práce je v ruském jazyce. Po úspěšném zvládnutí písemné práce se studenti přihlásí na část ústní. Budou prověřeny jejich znalosti ředmětu, důležitou součástí zkoušky je také správná ruská výslovnost a intonace.
Informace učitele
Témata závěrečné seminární práce si můžete vyzvednout kdykoliv během semestru u vyučující. Seminární práce rozsahem 13-15 str. bude napsána v Rj, bude obsahovat úvod (zdůvodnění volby tématu), část teoretickou (s poznámkami, citacemi a odkazy), část praktickou (vlastní vědecká činnost), závěr (zhodnocení vlastní vědecké činnosti, výsledky bádání, mín. na 0,7 str.), bibliografie (min. 15 položek - vědecké publikace, slovníky dle citačních norem). Seminární práce bude odevzdána min. 1 týden před stanoveným termínem ústní části zkoušky.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2006, jaro 2008.