R2BP_ZRS2 Základy ruštiny 2

Pedagogická fakulta
jaro 2010
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D. (cvičící)
Mgr. Kateryna Hertlová (cvičící)
PhDr. Irina Hobzová (cvičící)
Mgr. Kateřina Kašíková (cvičící)
doc. PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D. (cvičící)
Garance
PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D.
Katedra ruského jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Dagmar Kyselová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
R2BP_ZRS2/01: St 15:15–16:00 učebna 62, St 17:05–17:50 učebna 62, K. Hertlová
R2BP_ZRS2/02: Čt 7:55–9:35 učebna 62, K. Hertlová
Předpoklady
Absolvování předmětu Základy ruštiny I.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 60 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/60, pouze zareg.: 0/60
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Studenti pokračují v upevňování fonetiky, pravopisu, v rozvíjení dovednosti čtení s porozuměním, poslechu originálních ruských textů, ústního i písemného projevu. Součástí seminářů je sledování videonahrávek, v nichž se studenti seznamují s ruskými reáliemi, četba a překlad článků z  ruských časopisů a internetu.
Osnova
  • 15. - 21. lekce učebnice Ruština nejen pro samouky. Doplňkové texty z ruských časopisů a internetu. Pozornost je věnována textům - čtení, otázkám a odpovědím, překladu, opakování vět a frází. Nová slovní zásoba je fixována ve spojeních nebo větách, jak v komunikativních cvičeních, tak v písemném projevu. Témata jsou procvičována v dialogu, kde se dbá lexikální správnost, přízvuk, výslovnost a intonaci. Obsah předmětu tvoří témata: V hotelu. Městská doprava. Byt a bydlení. Jídlo. Nákupy. Zdraví.
Literatura
  • http://www.rambler.ru
  • HORVÁTOVÁ, M. Ruská konverzace. Praha : Ekopress, 2004. 255 s. ISBN 80-861119-82-3.
  • NEKOLOVÁ, V. A KOL. Ruština nejen pro samouky. Praha : Leda, 2002. 535 s. ISBN 80-85927-96-9.
  • ŠROUFKOVÁ, Miloslava, Marta VENCOVSKÁ a Rostislav PLESKÝ. Russko-češskij, češsko-russkij slovar. Vyd. 1. Praha: LEDA, 1998, Lxxxiii, 9. ISBN 8085927411. info
Výukové metody
V průběhu studia vypracovávají studenti domácí úkoly a v rámci samostatné práce lexikální cvičení, slohové práce. Studenti pracují individuálně a podílí se také na skupinových projektech. Průběžně čtou ruské texty.
Metody hodnocení
Seminář s nutností pravidelné aktivní účasti (tolerance dvou absencí za semestr)a průběžnou domácí přípravou. Zakončení - zkouška. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Písemná část - test (účivo celého semestru). Po úspěšném zvládnutí písemného testu může student přistoupit k ústní části zkoušky, která zahrnuje: konverzaci podle osvojených témat během celého roku, četbu ruského textu (80-100 stran), poslech (audio, video, DVD - min. 1 film). Student předloží slovníček nových slov z četby (minim. 60 výrazů). Během zkoušky bude student hodnocen dle obsahu a použité slovní zásoby, správných gramatických tvarů, výslovnosti a intonace.
Vyučovací jazyk
Ruština
Navazující předměty
Informace učitele
Doporučuji průběžnou domácí přípravu ústní i písemnou, aktivní účast v hodině. Poslech CD k učebnici.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008, jaro 2009, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, jaro 2014, jaro 2015, jaro 2016, jaro 2017, jaro 2018, jaro 2019.