SZc0073 Oborová didaktika výtvarné výchovy 2

Pedagogická fakulta
jaro 2025
Rozsah
0/0/1.7. 20 hodin. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučováno kontaktně
Vyučující
doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D. (přednášející)
Bc. Tereza Mikulášková (cvičící)
Garance
doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D.
Katedra pedagogiky – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: doc. PaedDr. Hana Stehlíková Babyrádová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Katedra pedagogiky – Pedagogická fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu je zkoumání intermediality v umění a ve výtvarné pedagogice s cílem na závěr zkoncipovat originální intermediální projekt pro určitou skupinu (cílová skupina je vymezena věkem a institucí, ve které se projekt bude realizovat). Intermediálním projevem se rozumí vyjádření na pomezí různých výtvarných médií – jak klasických (kresba, malba, modelování, prostorové vytváření, fotografie, film), tak i nových médií (počítač, digitální fotografie, video, internet), ale také mohou být zapojeny mimovýtvarné projevy – hudba, drama, literatura, výrazový tanec. Inspirací pro koncepci projektu může být rozsáhlá kapitola akčního umění vznikajícího ve světě již od padesátých let, ale i starší projevy intermediality v umění vznikající už od jeho samých počátků (rituály, Gesamtkunstwerk, modernistická avantgardní hnutí).
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu student je schopen:
1. Naplánovat a připravit po stránce obsahové i metodické dlouhodobý výukový projekt pro vybranou cílovou skupinu
2. Realizovat projekt se žáky a reflektovat jeho význam pro samostatné výtvarné myšlení
3. Prezentovat projekt na úrovni školy i mimo školu (například pro rodičovskou veřejnost)
Osnova
  • 1. Uvnitř školy a mimo školu (reakce na aktuální dění v prostředí školy a mimo školu, mezipředmětová spolupráce (žáci druhého stupně základních škol a studenti středních škol) (5 hod.)
  • 2. Osobní profily a interpersonální vztahy, konceptuální akce v prostoru se zaměřením na propojení klasické kresby, malby, prostorového vyjadřování a digitálních médií (studenti středních odborných škol) (10 hod.)
  • 3. Tělo a duše – introspekce, identita a sebehodnocení jako téma klasických výtvarných oborů a digitálních technik (účastníci volnočasových aktivit) (5 hod.)
Literatura
    povinná literatura
  • STEHLÍKOVÁ BABYRÁDOVÁ, Hana et al. Téma – akce - výpověď: projektová metoda ve výtvarné výchově. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. 183 stran. Monografie. ISBN 978-80-244-4506-9.
  • POSPISZYL, Tomáš. Asociativní dějepis umění: poválečné umění napříč generacemi a médii: (koláž, intermediální a konceptuální umění, performance a film). Vyd. 1. Praha: Tranzit.cz, 2014. 207 s. Navigace; sv. 13. ISBN 978-80-87259-28-3.© 2014 Ex Libris, NK
    doporučená literatura
  • MUSILOVÁ, Jana. Výtvarná tvorba teenagerů ve veřejném prostoru. In BABYRÁDOVÁ, Hana. Uvnitř a vně: sociální a edukativní aspekty výtvarné tvorby v prostředí školy a ve veřejném prostoru. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014, s. 38.
  • PAVLÍČKOVÁ, Kateřina. O kontextu a významu. In Umělecké dílo ve veřejném prostoru: katalog 4. výroční výstavy Sorosova centra současného umění: 2.10.1997-2.11.1997, Veletržní palác, Praha. Praha: Sorosovo centrum současného umění, 1997, s. 80.
Výukové metody
Výklad, reflektivní dialog, komentovaná etuda, autorská prezentace rozumí vyučovaným obsahům, dále se v nich rozvíjí a zprostředkovává je účastníkům podle jejich vzdělávacích potřeb.
Metody hodnocení
Portfolio obsahuje písemné přípravy alespoň 5 vyučovacích hodin praxe, b) písemný rozbor průběhu a výsledku vyučovacích hodin uvedených v písmenu a) na základě reflexe s učitelem, který vedl praxi, c) písemné závěrečné hodnocení praxe účastníka studia učitelem, který vedl praxi, a d) sebehodnocení v profesních kompetencích (dle Kompetenčního rámce absolventa či absolventky učitelství či jeho části nebo podle z něj odvozeného sebehodnotícího nástroje) e) další doklady, pokud jsou uvedeny v akreditaci vzdělávacího programu. Mezi další doporučené součásti portfolia patří: f) seznam odborné literatury zejména z oblasti výtvarné pedagogiky, kterou účastník použil pro přípravu a výkon praxe, g) anonymizované výstupy práce žáků vytvořené během praxe (dokumentaci o průběhu pedagogické praxe; jedná se o podklady využitelné zejména v průběhu reflexe těchto hodin). V portfoliu jsou uvedeny dále specifika cílů výtvarné výchovy, materiální a prostorové nároky na výuku.
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.

  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/jaro2025/SZc0073