Ze2MP_OXS9 Integrovaná terénní výuka - Jedovnice

Pedagogická fakulta
podzim 2008
Rozsah
1 týden. 1 kr. Ukončení: z.
Vyučující
RNDr. Daniel Borecký, CSc. (cvičící)
doc. PaedDr. Eduard Hofmann, CSc. (cvičící)
PhDr. Dana Hübelová, Ph.D. (cvičící)
prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc. (cvičící)
doc. PhDr. Mgr. Hana Pokorná, Ph.D. (cvičící)
Garance
doc. PaedDr. Eduard Hofmann, CSc.
Katedra geografie – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Kateřina Brabcová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Terénní výuka je komplexní výuková forma, která v sobě zahrnuje progresivní výukové metody (pokus, laboratorní činnosti, krátkodobé a dlouhodobé pozorování, projektová metoda, kooperativní metody, metody zážitkové pedagogiky…) a různé organizační formy výuky (vycházka, terénní cvičení, exkurze, tematické školní výlety – expedice…). Těžiště této výukové formy spočívá v práci v terénu – především mimo školu. Celou výukou se rovněž prolíná pohyb, jako prostředek terénního výzkumu a tím přispívá i ke zdravému životnímu stylu. V terénní výuce přitom nejde jen o získávání kvantitativních ukazatelů z terénního výzkumu, ale zejména o vnímání určitého místa i z jeho kvalitativní stránky.
Osnova
  • Ověření systému různých druhů činností v terénu zaměřených na jednotlivé tématické celky učiva geografie a dalších předmětů přírodovědného i společenského zaměření a výchov. Probíhá na Integrovaném odborném terénním pracovišti v obci Jedovnice. Dovednosti jsou zaměřeny na: 1. Naučit se zpracovat geografickou charakteristiku malé oblasti. 2. Používat geografické dovednosti při práci v terénu, mezi něž patří: - práce s buzolou a různými druhy map, leteckých snímků a ortofotomap; - zakreslování různých situací do základních map 1:10 000; - vytváření výškového profilu a délky trasy z turistických map; - zakreslování trasy do tematických map a konfrontace se skutečností; - vytváření a popis panoramatického náčrtu; - porovnávání změn v krajině pomocí historických map, fotografií, historických a současných leteckých snímků a konfrontace se skutečností; - sledování změn počasí; - vytváření fotodokumentace; - práce s přírodním materiálem. 3. Nalézat vhodné činnosti, při kterých si žáci výše uvedené dovednosti procvičí. 4. Vytvářet pracovní listy a další podpory pro tuto výuku.
Literatura
  • Hofmann,E. a kol. Integrované terénní vyučování. Brno, Paido 2003, ISBN 80-7315-054-9
  • KORVAS, Pavel a Eduard HOFMANN. Orientace v přírodě. 2008. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2008, 96 s. Vydání 1. ISBN 978-80-210-4715-0. info
Metody hodnocení
Bloková výuka. Vypracované pracovní listy.
Informace učitele
Podrobné informace a literatura aktualizovány ve studijních materiálech.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá blokově.
Poznámka k četnosti výuky: 1 týden.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007, podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012.