DVBA009 Umění recenze a kritiky I

Filozofická fakulta
podzim 2010
Rozsah
0/2. 2 kr. (plus 2 za zk). Doporučované ukončení: zk. Jiná možná ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Libor Vodička, Ph.D. (cvičící), doc. MgA. David Drozd, Ph.D. (zástupce)
Mgr. Bc. Iva Mikulová, Ph.D. (pomocník)
Mgr. et Mgr. Jitka Šotkovská, Ph.D. (pomocník)
Garance
doc. Mgr. Pavel Drábek, Ph.D.
Seminář estetiky – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: doc. Mgr. Pavel Drábek, Ph.D.
Rozvrh
Po 13:20–14:55 G01
Předpoklady
DVBZ001 Postupová zkouška
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Seminář založený na reflexi a kritickém zpracování existující inscenace. Umění napsat divadelní recenzi. Předmět je určen studentům druhého ročníku Bc. Na konci tohoto kurzu bude student schopen psát kritické recenze o divadle.
Osnova
  • Dvousemestrální seminář bude zaměřen jednak na výuku tvůrčího psaní (umění recenze jako specifická tvorba mezi vědou a básnictvím), jednak na filozofické a teoretické otázky kritického myšlení a myšlení o současném divadle. Výuka tvůrčího psaní bude probíhat formou veřejného čtení vlastních kritických reflexí současného divadla (tematicky sevřeno na konkrétní díla a divadelní soubory, zimní semestr bude koncipován jako tvůrčí dílna zaměřená na jednotlivé složky jevištní struktury, na charakterizaci herectví atd.) a následnou diskusí pedagogů se studenty. Všímat si budeme jazyka, stylistických obratů a figur, kompoziční struktury sdělení v rámci různých publicistických či uměleckých tvarů a žánrů, věcné argumentace, logiky aj. Druhá část semináře bude zaměřena na „čtení“ klasických textů, které tematizují problematiku umělecké kritiky, literatury, divadla. Součástí bude reflexe kritických metod a způsobů tvorby významných českých divadelních kritiků a myslitelů ve 20. století i v současné době (F. X. Šalda, J. Vodák, O. Fischer, A. M. Píša, M. Rutte, J. Grossman, S. Machonin, K. Kraus, Z. Hořínek, V. Just, E. Stehlíková a dal.) . Předpokladem úspěšného absolvování semináře je aktivní účast na semináři, včasné průběžné odevzdávání textů a jejich veřejná prezentace. Povoleny jsou max. tři absence.
Literatura
  • Essays critiques [Barthes]. Paris: Éditions du Seuil. info
  • MARCELLI, Miroslav. Príklad Barthes. 1. vyd. Bratislava: Kalligram, 2001, 317 s. ISBN 80-7149-441-0. info
  • BREMOND, Claude a Thomas G. PAVEL. De Barthes à Balzac : fictions d'un critique, critiques d'une fiction. Paris: Albin Michel, 1998, 304 s. ISBN 2226106774. info
  • ČERNÝ, Václav. Co je kritika, co není a k čemu je na světě. Vyd. 1. V Brně: Blok, 1968, 81 s. URL info
Výukové metody
Výklad obecných a speciálních otázek učitelem, vedená interpretace vybraných textů, diskuse. Tvůrčí dílna.
Metody hodnocení
Závěrečné hodnocení se opírá o výsledky průběžné práce v semináři, aktivní zapojení studentů a kvalitu odevzdaných písemných prací - recenzí.
Navazující předměty
Informace učitele
Doporučená literatura: Roland Barthes: Kritika a pravda, Praha – Liberec 1997. Václav Černý: Co je kritika, co není a k čemu je na světě. Brno 1968. Thomas Stearns Eliot: „Hranice kritiky“, „Jak kritizovat kritika“, in O básnictví a básnících, Praha 1991. Růžena Grebeníčková: „Kritika a samaritánství“, „Jan Lopatka: Radiojournal v ko(s)mickém věku“, in Literatura a fiktivní světy I, Praha 1995. Roman Ingarden: O poznávání literárního díla, Praha 1967. Jan Patočka: „Morálka obecná a morálka vědce“, „Spisovatel a jeho věc (K filosofii literatury)“, in O smysl dneška, Londýn 1987. Jan Patočka: Tělo, společenství, jazyk, svět, Praha 1995.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2006, podzim 2007, podzim 2008, podzim 2009.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2010/DVBA009