C2862 Numismatika - materiály a technologie

Přírodovědecká fakulta
podzim 2016
Rozsah
2/0/0. 2 kr. (plus ukončení). Ukončení: zk.
Vyučující
doc. RNDr. Lukáš Richtera, Ph.D. (přednášející)
Garance
RNDr. Richard Ševčík, Ph.D.
Ústav chemie – Chemická sekce – Přírodovědecká fakulta
Dodavatelské pracoviště: Ústav chemie – Chemická sekce – Přírodovědecká fakulta
Rozvrh
Po 19. 9. až Ne 18. 12. Po 14:00–15:50 A08/309
Předpoklady
Základní znalosti obecné a anorganické chemie (zejména kovy - zpracování rud, výroba a zpracování kovů, slitiny, oxidace a korozní procesy), příp. základů analytických metod využívaných pro analýzu anorganických materiálů (kovů, slitin, korozních produktů).
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Porozumění technologii zpracování mincovních slitin a znalost technologie ražby mincí je jedním z klíčových aspektů nejen při volbě správného ošetření numismatického materiálu, ale i při interpretaci prováděných analýz. Složení i homogenita starověkého, středověkého a raně novověkého numismatického materiálu jsou značně proměnlivé parametry i v rámci téhož nominálu v úzkém časovém období a mají mimo jiné za následek odlišnou odolnost mincí vůči korozi. Má-li být s co největší citlivostí přistoupeno k čištění a konzervaci konkrétní mince, je třeba těmto rozdílům v praxi co nejlépe porozumět a umět před samotným zákrokem co nejlépe posoudit stav každé mince. Praxe je navíc do značné míry komplikována existencí nezanedbatelného množství dobových falz, k jejichž produkci se používala široká škála technologických postupů. Aplikace standardních způsobů čištění a konzervace mincí na dobová falza má velmi často za následek jejich nevratné poškození a současně s tím dochází i ke ztrátě velmi cenných informací o využitých technologických postupech při jejich výrobě. Cílem předmětu "Numismatika – materiály a technologie" je seznámení posluchačů s výše nastíněnou problematikou.
Osnova
  • Mincovní kovy a jejich slitiny, jejich specifika s ohledem na defekty a korozi Výroba mincovní slitiny a její zpracování do polotovaru, vliv těchto procesů na metalografii materiálu Finální úprava střížků a následky ražby na strukturu střížku Vývoj způsobů ražby mincí od starověku po novověk Výrobní defekty mincí mající vliv na složení, kvalitu a korozní odolnost materiálu Dobová falza mincí a hlavní technologické postupy při jejich produkci Analýza numismatického materiálu a korektní způsoby její interpretace Následky čištění mincí na složení a strukturu mincovního materiálu
Literatura
  • Ochrana mincí a medailí v muzejních sbírkách. Edited by Alena Selucká. Vyd. 1. V Brně: Technické muzeum v Brně, 2013, 89 s. ISBN 9788087896006. info
  • NOHEJLOVÁ-PRÁTOVÁ, Emanuela. Základy numismatiky. 1. vyd. Praha: Academia, 1975, 263 s. URL info
Výukové metody
Přednáška
Metody hodnocení
Závěrečná zkouška
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2017, podzim 2018, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021, podzim 2022, podzim 2023, podzim 2024.