FF rigo Literatura a mezikulturní komunikace
Název anglicky: Literature and Intercultural Communication
rigorózní řízení, vyučovací jazyk: čeština čeština
Zahrnut v programu: FF N-LMK_ Literatura a mezikulturní komunikace

Součásti SZZ a jejich obsah

Státní zkouška má dvě části:
1. Obhajoba rigorózní práce. Jako rigorózní práci lze předložit monografii nebo autorský rukopis v rozsahu minimálně 180 000 znaků. Jako rigorózní práci nelze předložit nezměněný text práce diplomové. Rigorózní práce musí obsahovat původní výsledky nebo originální zpracování ucelené části problematiky daného oboru, a to na úrovni, která odpovídá publikačnímu standardu oboru.
2. Ústní SRZ má prokázat schopnost studujících pojednat zadanou odbornou problematiku, reagovat v diskusi a věcně argumentovat, prokázat znalosti literatury a ostatních zdrojů a schopnost použít je v odborné polemice, mít znalosti faktografické, znalosti základních a pokročilých metodologií v oboru, odborné literatury. Student musí umět formulovat teze a tvrzení a argumentačně je podpořit, komponovat přehledový a jasně strukturovaný výklad zadané problematiky a kriticky pracovat s odbornou literaturou. Předpokládá se znalost metodologie a schopnost výkladu jevu v historických a nadnárodních souvislostech, znalost základní literatury oboru. Cílem státní závěrečné zkoušky je prověřit dobrou znalost látky zadaných tematických okruhů SRZ. Uchazeči si vždy volí čtyři okruhy z oblasti dějin české a světové literatury a kultury a čtyři okruhy z oblasti literárněteoretické a kulturněteoretické. Komise v době konání SRZ vybere vždy jeden ze studentem navržených okruhů v každé oblasti, ty pak budou součástí SRZ.

Rigorózní řízení na FF MU řídí se články 34, 35, 36 a 37, příslušnými odkazy Studijního a zkušebního řádu MU a směrnicí FF MU dostupnou zde: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/rigorozni-rizeni/smernice-k-rigoroznimu-rizeni.
Uchazeč musí být absolventem magisterského studijního programu Literatura a mezikulturní komunikace. Podmínkou pro úspěšné rigorózní řízení je předložení práce, která musí splňovat požadavky oboru, jak jsou uvedeny v části „Součásti SZZ a jejich obsah“, a úspěšné vykonání ústní komisionální rigorózní zkoušky.

Návrh témat kvalifikačních prací a témata obhájených prací

Literatura ve věku nových médií
Identita a reprezentace v současných médiích: analýza kulturních témat v literatuře, filmu, nových médiích
Kulturní stereotypy ve filmu a literatuře
Vliv sociálních sítí na současnou literární tvorbu
Obraz Podkarpatské Rusi v české literatuře z pohledu postkoloniálních studií
Průsečíky literatury a mediální kultury
Adaptace a transmediace literární klasiky v nových médiích

Doporučený průchod studijním plánem

Upozornění:

Studijní plán nemá vyplněny žádné předměty.