Představení studijního programu
Studijní program Finance propojuje teoretické koncepty s kvantitativními dovednostmi a důrazem na pochopení logiky metod hodnocení investic, finančního zdraví a podstaty finančního rozhodování. V průběhu studia získáš široký rozhled a se naučíš na finanční problémy pohlížet analyticky, kriticky je z různých úhlů pohledu hodnotit a navrhovat možná řešení.
Rozhled, který program Finance nabízí, dokládá jeho zaměření na řízení osobních financí, investování, bankovnictví, pojišťovnictví či finanční trhy. Vedle toho si osvojíš také schopnost zachytit ekonomické transakce v účetnictví, sestavit a v souvislostech chápat účetní závěrku a využít účetní data k hodnocení finanční pozice a výkonnosti obchodních společností. To vše ve spojení s nezbytným právním základem.
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programuPodrobné informace k přijímacímu řízení naleznete na webu ECON.MUNI. Kontakty a dotazy k Testu studijních předpokladů, dotazy k technickým záležitostem elektronické přihlášky a k platbě za elektronicky podanou přihlášku pište na adresu prihlaska@muni.cz. Dotazy k organizaci studia posílejte na adresu studijního oddělení fakulty studijni@econ.muni.cz.
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programuUkázky Testů studijních předpokladů (TSP) z minulých let a oborových testů naleznete na ECON.MUNI.
- Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
Studium
- Cíle
Bakalářský studijní program Finance poskytuje studujícím základní znalosti a kompetence z oblasti finančního managementu, finančního účetnictví, bankovnictví, pojišťovnictví a finančních trhů. Cílem studijního programu je připravit absolventy na práci v nižších a středních finančně-manažerských, účetních, metodických a analytických pozicích. Studující si také osvojí základní a středně pokročilé dovednosti v oblasti ekonomie, práva, managementu, matematicko-statistických metod a finanční matematiky. V rámci předmětů univerzitního základu, povinně volitelných a volitelných předmětů má studující možnost rozšířit si své jazykové dovednosti a dále vědomosti zaměřené na přírodní vědy, informatiku, psychologii nebo udržitelný rozvoj. Po absolvování bakalářského studijního programu je možné pokračovat ve studiu navazujícího magisterského studijního programu Finance, kde si prohloubí znalosti v oblasti korporátních financí či finančních institucí a technologií.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- Osvojit si principy fungování obchodních korporací v kontextu fungování ekonomického a finančního systému.
- Pochopit podstatu časové hodnoty peněz a její využití v praxi.
- Porozumět logice metod hodnocení investic, finančního zdraví a podstaty finančního rozhodování obchodních korporací.
- Pochopit vybrané mechanismy a principy fungování bankovnictví a pojišťovnictví.
- Zpracovat účetní závěrku, nastavit algoritmus účtování a posoudit vliv účetních metod na výsledek hospodaření.
- Porozumět významu finančního trhu v procesu alokování zdrojů a oceňování finančních nástrojů.
- Uplatnění absolventa
Absolventi najdou uplatnění ve funkcích odborných pracovníků na různých úsecích ve finančních institucích a ve finančních a účetních útvarech obchodních korporací, veřejných a nadnárodních institucí. Mohou rovněž pracovat jako analytici a obchodníci na kapitálových trzích, dále jako daňoví poradci, auditoři či konzultanti.
Rozhodneš-li se pracovat jako bankéř, investiční analytik, auditor, účetní nebo daňový poradce, se znalostmi z Financí se na tuzemském ani zahraničním trhu práce neztratíš.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Již v průběhu studia můžeš propojit své teoretické znalosti s aplikační sférou. Studenti programu Finance mají možnost si dobrovolně zapsat volitelný předmět MPF_PRAX Praxe, jehož náplní je absolvování praxe ve zvolené společnosti.
V průběhu semestru máš možnost rozšířit si obzory a přijít na přednášky a workshopy, které pro tebe na ECON MUNI připravují zástupci společností působících ve financích. Těmi jsou např. ACCA, UniCredit Bank, Zebra Technologies, Ernst & Young, Deloitte, KPMG, EFEKTA obchodník s cennými papíry, Atlas Copco a mnoho dalších. Pozvánky na aktuální přednášky a workshopy zveřejňujeme na našem Instagramu @finance_muni.
- Cíle kvalifikačních prací
Standardní rozsah bakalářské práce je 35–45 stran. Pokyny pro vypracování bakalářské práce a další informace lze nalézt v manuálu studenta ESF přístupném na http://www.econ.muni.cz/zaverecna-prace.
Studenti si téma volí v rámci předmětu Teze bakalářské práce, v němž spolu s vedoucím práce připravují její oficiální zadání obsahující cíl práce, postup práce, použité metody a základní odborné zdroje. Studenti by měli v rámci zpracované bakalářské práce předvést schopnost samostatné práce s relevantními odbornými zdroji a jejich aplikace na zvolený řešený problém. Očekává se formulace vlastních návrhů a doporučení pro řešení zadaného problému. Studující mohou pracovat s již publikovanými texty a daty přístupnými pro sekundární analýzu.
- Návaznost na další studijní programy
Znalosti získané studiem bakalářského programu Finance můžeš dle svého zájmu prohloubit v jedné ze dvou specializací navazujícího magisterského programu Finance: (A) Finanční trhy, instituce a technologie a (B) Finanční řízení, účetnictví a daně.
Jako absolvent získáš možnost pokračovat v navazujícím programu Finance bez přijímacích zkoušek, v případě splnění všech ostatních podmínek.