Představení studijního programu
Program Evropská studia klade důraz na nejvýznamnější aspekty evropského integračního procesu, které se týkají role a postavení Evropské unie, jejích členů a ostatních evropských států. Kromě toho klade program důraz na rozvoj dovedností, které jsou pro práci s evropskou integrací potřeba – zejména schopnost používat cizí jazyky a schopnost kvalitně analyzovat společenské dění.
Předměty, které vás během studia čekají, jsou jak teoreticky, tak prakticky zaměřené. Proniknete tak do souvislostí evropské integrace a evropské politiky. Byť je program zaměřen především na Evropskou unii, jako jeho studenti pochopíte také politické dění a moderní historii Evropy v širším slova smyslu.
Povinně volitelné předměty jsou průběžně obměňovány, aby reagovaly na aktuální vývoj. Kromě odborníků z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií je jejich výuka zajišťována i experty z praxe. Máte tak možnost setkávat se s předními politiky, diplomaty či specialisty na dotace Evropské unie.
Součástí povinných předmětů jsou také prakticky zaměřené kurzy jako například Základy analýzy v Evropských studiích, které směrují na rozvoj analytických a jazykových dovedností studentů. Během studia máte také možnost absolvovat praxe v relevantních institucích, s jejichž organizací vám rádi pomůžeme.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na následující otázky:
- Zajímá vás evropská politika?
- Chcete porozumět vlivu evropské integrace a disponovat schopnostmi, které vám umožní toto porozumění použít? Baví vás práce s informacemi?
- Nechcete celý život strávit jen v českém prostředí, ale získat schopnosti a znalosti, které vám umožní profitovat ze všech výhod, které evropská integrace nabízí?
- Představuje pro vás Evropa lákavý termín, jehož obsah chcete ovládat?
- Tušíte, že čeština je sice krásný jazyk, ale pro praktický život jen její znalost nestačí?
- Zajímáte se o podobné otázky jako my?
Odpovídáte kladně? Neváhejte a podejte si přihlášku na studijní program Evropská studia!
Studijní plány
Studium
- Cíle
Program Evropská studia klade důraz na reflexi nejnovějšího vývoje v rámci své disciplíny. Důraz je položen na nejvýznamnější aspekty evropského integračního procesu, jež se týkají role a postavení Evropské unie, jejích členů a ostatních evropských států, dále na rozvoj teoretických aspektů programu a na aplikaci těchto poznatků v praxi. Předměty, které se během studia programu vyučují, reagují na vývoj evropských studií jako vědní disciplíny: odrážejí trendy současného výzkumu a studia programu jako celku, včetně jeho dílčích dimenzí. Program kombinuje teoretické i prakticky zaměřené předměty. Studenti sledují vývoj nejnovější agendy EU a proměny procesu evropské integrace. Tomu odpovídá i průběžná obměna skladby povinně volitelných předmětů (včetně rostoucího počtu předmětů vyučovaných v anglickém jazyce) a zvyšující se podíl přednášejících z praxe v rámci celého studia. V souladu s vývojem disciplíny dochází v neposlední řadě k intenzivnímu rozvíjení metodologické stránky výzkumu v oblasti evropských studií.
Reflexe vývoje evropských studií a snaha o udržení kroku s dalšími významnými pracovišti v Evropě i ve světě se odráží i ve velké pozornosti, jež je kontinuálně věnována internacionalizaci výuky v rámci programu a také návaznosti a uplatnění získaných poznatků v praxi.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- analyzovat dění v Evropské unii a evropských státech vhodnými nástroji a technikami
- porozumět a interpretovat moderní historii Evropské unii a evropských států
- pracovat s evropskou legislativou a dokumenty Evropské unie
- porozumět a vysvětlit politické rozhodování v Evropské unii a jejich členských státech
- porozumět a interpretovat obsah evropské integrace, tj. konkrétní politiky a rozhodnutí (včetně finančního rozměru)
- odborně a analyticky korektně zpracovat relevantní problém (text na úrovni bakalářské práce)
- porozumět evropské integraci v kontextu mezinárodních vztahů
- použít základních pravidel diplomatické práce
- porozumět dopadu evropské integrace na substátní aktéry české politiky
- použít terminologii EU v anglickém jazyce
- použít komparatistický přístup pro analýzu EU
- Uplatnění absolventa
Chcete pracovat v Bruselu? Pracovat na ministerstvu v evropské agendě? Být kariérním diplomatem? Stát se asistentem evropského poslance? Pracovat jako odborník na EU v neziskovém sektoru? Být analytikem evropské legislativy? Chcete psát o evropském/zahraničně-politickém dění? Koordinovat evropské projekty v městě, či kraji?
To všechno je možné.
Jako absolventi programu Evropská studia se můžete uplatnit v řadě profesí. Typicky se jedná o analytická pracoviště, státní správu a samosprávu, diplomacii, neziskový sektor, média či marketing. Znalost prostředí evropské integrace a politického dění v Evropě je totiž široce uplatnitelná v různých sektorech a různých úrovních společenského života. Naši absolventi tak nacházejí zaměstnání na evropských odborech ministerstev a státní administrativy, věnují se dotačnímu poradenství či působí v think-tancích.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praxe je nepovinnou součástí programu. Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií je schopna vám, jakožto studentům, zprostředkovat několikaměsíční pracovní stáže v Bruselu, například v bruselské kanceláři CZELO (Czech Liaison Office for Research and Development), v bruselských zastoupeních českých krajů, ale i v institucích na domácím poli jako je například Jihomoravský kraj.
- Cíle kvalifikačních prací
Studenti si vyberou jeden ze tří typů žánrů bakalářských prací. Jedná se o práce shrnující stav poznání (literature review), analytické práce (policy paper) a výzkumné práce. Jiný typ bakalářské práce, který neodpovídá žádnému z výše popsaných typů, je přípustný pouze ve výjimečných, řádně důvodněných případech, a pouze se souhlasem vedoucího programu.
Každá bakalářská práce musí obsahovat abstrakt, který (mimo jiné) explicitně uvede, o který typ bakalářské práce se jedná. Součástí hodnocení práce je
aktivní přístup studenta ke konzultacím s vedoucím práce, stejně jako samostatnost a vlastní iniciativa studenta při zpracovávání práce. Podrobné pokyny k vypracování práce jsou dostupné na stránce katedry (http://mve.fss.muni.cz/cs/studium/studijni-agenda/pokyny-ke-szz)
- Návaznost na další studijní programy
Studijní program pokračuje také na magisterském stupni. Případně lze také zvolit navazující magisterské studium příbuzných oborů, jako jsou například Mezinárodní vztahy, Hospodářská politika a mezinárodní vztahy či Mezinárodní vztahy a energetická bezpečnost.