Kondiční trénink a aplikovaná kineziologie
Představení studijního programu
Tento program připravil tým špičkových pedagogů, zkušených trenérů praktiků i teoretiků sportovní přípravy. Je postavený na studiu rozličných forem biologického působení kondičního tréninku, pohybových aktivit a vybraných forem regenerace na lidský organismus. Povedeme vás zde k pochopení fyziologických, anatomických a biomechanických jevů v souvislosti s fyzickou zátěží.
Studium probíhá nejen výukou teoretických předmětů, ale důraz klademe i na získávání praktických zkušeností. Nedílnou součástí studia jsou dvě odborné praxe. Pokud jste dostatečně samostatní, máte možnost semestrálního studia na některé ze zahraničních sportovních univerzit.
Na výběr máte dvě specializace – Kondiční trénink (KT) nebo Aplikovaná kineziologie (AK).
Jako absolvent specializace „KT“ budete umět:
- plánovat a řídit sportovní trénink vrcholových a výkonnostních sportovců
- identifikovat sportovní potenciál jednotlivců
- vytvářet a realizovat intervenční pohybové, stravovací a rekondiční programy pro sportovce i běžnou populaci
- uplatnit se ve vědě a výzkumu v oblasti sportovního tréninku
- diagnostikovat a analyzovat úroveň zdatnosti a kvalitu pohybových dovedností
Jako absolvent specializace „AK“ budete umět:
- diagnostikovat, analyzovat a rozvíjet pohybové schopnosti a dovednosti a pozitivně působit na fyziologické a patofyziologické faktory ovlivňující zdravotní aspekty sportující i nesportující populace
- vytvářet, řídit a realizovat v rámci primární i sekundární prevence intervenční pohybové, stravovací a sociální programy s přihlédnutím k věkovým zvláštnostem a zdravotním omezením jednotlivců
- působit v oblasti prevence a terapie chronických neinfekčních onemocnění ve sportu a rekreačních pohybových aktivitách a v pracovní terapii
Je studium programu pro vás?
Pokud odpovíte na následující otázky kladně, není nad čím váhat – studium na naší fakultě je přesně pro vás!
- Zajímáte se o kondiční trénink a zdravou výživu?
- Láká vás připravovat, analyzovat a evidovat tréninkové programy pro výkonnostní a vrcholové sportovce nebo seniory a osoby se zdravotním omezením?
- Chcete umět vytvořit pohybový a výživový program ušitý na míru nejen pro zdravé, ale i pro lidi s různým typem onemocnění?
- Zajímají vás fyziologické a patologické děje v organismu, které jsou podkladem pro správné nastavení výživových a pohybových doporučení?
- Chcete vědět, jakými biomechanickými principy se kondiční trénink řídí?
Kombinovaná forma studia
Kombinovaná forma je kombinací prezenčního a distančního studia. Výuka probíhá každý pátek formou přednášek a seminářů po celý den dle pevně daného rozvrhu. Obsahově odpovídá kombinovaná forma studia náplni formy prezenční. Praxe a kurzy mají stejnou hodinovou dotaci jako v prezenční formě studia.
Studijní plány
Studium
- Cíle
Navazující magisterský studijní program Kondiční trénink a aplikovaná kineziologie (KTAK) je určen zejména pro absolventy bakalářského studijního programu Osobní a kondiční trenér, Tělesná výchova a sport, studijní specializace Regenerace a výživa ve sportu (RVS), Trenérství (T) a jiných příbuzných programů. Cílem dvouletého magisterského studia je připravit kvalifikované odborníky na řídicí, realizační a poradenskou činnost v oblasti kondičního tréninku, regenerace po zátěži, rekondice a výživy. Zejména se jedná o:
* plánování, řízení a periodizace sportovního tréninku,
* plánování a realizace pohybových aktivit běžné populace s přihlédnutím k ontogenezi i možným oslabením,
* plánování a realizace tréninku bezpečnostních složek (armáda, policie, hasiči…),
* adekvátní výživová doporučení pro oblast sportu, běžné populace, i specifických skupin populace,
* prevenci poranění ve sportu a v pracovním prostředí,
* prevenci patologických jevů v důsledku nevhodného životního stylu (pohybové inaktivity, nadměrné pohybové aktivity, stresu…),
* diagnostiku zdatnosti a úrovně pohybových schopností a dovedností,
* identifikaci a selekce talentů.
Zmíněné činnosti budou kvalifikovanými odborníky realizovány napříč celým věkovým spektrem populace.
Studijní program je rozdělen do dvou specializací: Kondiční trénink (KT) a Aplikovaná kineziologie (AK). Specifičnost jmenovaných specializací spočívá zejména v odlišném segmentu populace, na který se každá ze specializací zaměřuje. Specializace Kondiční trénink cílí zejména do oblasti sportující populace a bezpečnostních složek zatímco Aplikovaná kineziologie bude zaměřena do oblasti populace s oslabením, na seniory, inaktivní populaci a do pracovního prostředí. Společný průsečík tvoří zacílení na běžnou, zdravou populaci.
Posláním dvouletého magisterského studia je připravit v teoretické i praktické rovině absolventy schopné najít uplatnění na trhu práce zejména při tvorbě a realizaci adekvátních tréninkových, pohybových programů a výživových doporučení s dominantním zaměřením na sportující, běžnou i vybrané specifické skupiny populace (oslabení jedinci).
Studium studijního programu KTAK otevírá studentům cestu k pochopení rozličných forem biologického působení kondičního tréninku, pohybových aktivit a regenerace na lidský organismus s přihlédnutím k možným specifikům, jako jsou ontogenetické zvláštnosti, etapy sportovní přípravy nebo různé typy oslabení. Studium vede k pochopení fyziologických a patologických jevů v souvislosti s fyzickou a psychickou zátěží nebo s oslabením organismu.
Dvouletý magisterský studijní program je předpokladem i pro práci v oblasti kinantropologického výzkumu.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- Uplatnit v praxi a na trhu práce metodiky a trendy v plánování, řízení a realizaci kondičního tréninku u sportovců a běžné populace.
- Diagnostikovat a analyzovat zdatnost a pohybové programy sportovců a běžné populace.
- Uplatnit odborné znalosti a dovednosti v oblasti kondičního tréninku a prevence civilizačních onemocnění.
- Na základě analýzy výživového stavu a výživových zvyklostí sestavit vhodný výživový plán.
- AK: Vytvářet, řídit a realizovat v rámci primární, sekundární a terciární prevence intervenční pohybové a výživové programy.
- AK: Řídit a realizovat kondiční a regenerační programy pro aktivní populaci s přihlédnutím k ontogenezi.
- AK: Vytvářet a realizovat pohybové a regenerační programy pro jedince a skupiny obyvatelstva se speciálními potřebami.
- KT: Vytvářet a realizovat kondiční, rekondiční a regenerační programy pro sportovce a jedince s rizikovými faktory.
- KT: Vysvětlit základní principy pohybu lidského těla a mechanické zatížení pohybového aparátu při základních lokomočních pohybech.
- Uplatnění absolventa
Jako absolventi specializace KT se uplatníte ve sféře plánování, řízení a aplikace tréninkových programů u sportovců. Vaši potenciální zaměstnavatelé pocházejí z privátního i veřejného sektoru. Mezi ty nejfrekventovanější budou patřit sportovní kluby, sportovní centra, sportovní centra talentované mládeže, sportovní gymnázia, fitness, wellness centra, střediska volného času nebo vzdělávací a rozvojová centra.
Jako absolventi specializace AK se uplatníte například na pracovištích s koncepcí podpory zdraví, zdravotně orientovaných fitness, ve wellness centrech, střediscích volného času, střediscích školních a mimoškolních aktivit, programových, vzdělávacích a rozvojových centrech, zařízeních cestovního ruchu nebo v lázeňství. Budete moci pracovat ve sportovních klubech a svazech a v reprezentačních celcích jako poradci pro výživu a regeneraci. Dále se můžete realizovat v organizacích veřejného zdravotnictví, které se podílejí na intervenčních a epidemiologických studiích sledujících pohybový, zdravotní a výživový stav obyvatelstva.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Dvě odborné praxe v celkovém rozsahu 52 + 52 hodin jsou nedílnou součástí studijního programu. Probíhají ve sportovních klubech a zařízeních a jsou provázené supervizí zkušených pedagogů nebo trenérů. Katedra studentům zajišťuje pracoviště, se kterými dlouhodobě spolupracuje a na nichž můžete praxi vykonat. Ta se orientuje na trénink individuálních i kolektivních sportovců, práci s klientem i na skupinové intervenční programy.
- Cíle kvalifikačních prací
Pokyny pro volbu tématu a vypracování bakalářské/magisterské práce jsou upraveny směrnicemi FSpS. Studentům jsou směrnice a pokyny ke státní zkoušce zveřejněny na fakultních www stránkách http://www.fsps.muni.cz/studenti/bc-nmgr-studium/statni-zaverecne-zkousky-931.html
- Návaznost na další studijní programy
Po absolvování navazujícího magisterského programu Kondiční trénink a aplikovaná kineziologie můžete dále studovat v doktorském studijním programu Kinantropologie, který je zaměřen na rozvoj samostatné tvůrčí činnosti v oblasti výzkumu a vývoje v oboru Kinantropologie. Cílem studia je prohloubit teoretické znalosti získané studiem v magisterském studijním programu a získat schopnost vědecké práce v tomto oboru, a to jak samostatné práce, tak v rámci některého z výzkumných týmů fakulty.