Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví
Představení studijního programu
O studiu – představení studijního programu:
Laboratorní diagnostika poskytuje informace, které jsou vodítkem pro lékařská rozhodnutí, diagnózy, léčebné plány a sledování nemocí. Jako taková je základem moderní zdravotní péče. Během studia se naučíte pracovat s nejmodernější laboratorní technikou a využívat ji pro provádění diagnostických vyšetření, testů a analýz. Získáte vzdělání v základních klinických laboratorních oborech jako je klinická biochemie, hematologie a transfuzní lékařství, mikrobiologie, imunologie, genetika a patologie. A protože se laboratorní diagnostika díky technologickému pokroku rychle vyvíjí, neustále půjdete s dobou!
Jak studium probíhá – souhrn, co studenta čeká:
Studijní program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví kombinuje teoretické vzdělání a praktickou výuku. V rámci studia se budete věnovat diagnostickým vyšetřením a naučíte se, jaké testy se používají pro různé nemoci a patologické stavy. Při analýze vzorků budete využívat nejnovější poznatky, automatické analyzátory i manuální techniky. Budete se učit pracovat s moderní laboratorní technikou a získáte vzdělání v klinických laboratorních oborech. Teoretické znalosti uplatníte v praxi už během studia v laboratořích brněnských fakultních nemocnic, v nichž probíhá praktická výuka.
Je studium pro vás – návodné otázky ulehčující výběr studia:
- Miluji medicínu i přírodní vědy.
- Zajímám se o nové technologie.
- Baví mě práce v laboratoři.
- Manuální zručnost mi není cizí.
- Dbám na pečlivost a mám smysl pro detail.
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
Zkoušky se konají formou písemných testů 19. 6. 2025.
- Jsou testovány znalosti z biologie a chemie.
- Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem.
- Délka trvání každého testu je 50 minut.
- Maximální počet bodů 80.
Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu
Učebnice chemie a biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.:
- Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále),
- Přehled středoškolské chemie (Vacík a kol. 1990, 1998 a dále.
Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.
- Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů jsou uchazeči zařazeni do pořadníku. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce.
Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita).
Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky.
Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice.
Podmíněný zápis není možný.
- Informace o odložené volběNa LF MU není možná.
Studium
- Cíle
Studium laboratorní diagnostiky připravuje absolventy na vysoce kvalifikovanou činnost v medicínských laboratorních provozech, zvláště v oborech klinická biochemie, klinická hematologie, imunohematologie a transfuzní služba, lékařská imunologie, lékařská mikrobiologie, klinická genetika a patologie. Zvyšuje teoretickou připravenost a startovací praktické dovednosti pro schopnost multidisciplinárně vzdělaného zdravotního laboranta, přizpůsobje se nárokům jednotlivých oborů a jejich rozvoji, zvláště s ohledem na proces konsolidace oborů laboratorní medicíny. Absolvent programu získá profesní kvalifikaci a způsobilost k výkonu nelékařského zdravotnického povolání v ČR s možností uplatnění v rámci EU.
Absolvent studijního programu je připraven vykonávat kvalifikovanou činnost polyfunkčního zdravotního laboranta v souladu s činnostmi specifikovanými ve vyhlášce č. 55/2011 Sb., §3 a § 8.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- zastávat práci s analytickou, instrumentální a výpočetní technikou ve všech typech medicínských laboratoří v rámci vymezených funkčních odpovědností a pravomocí daných systémem řízení kvality
- mít přehled o preanalytických, analytických a postanalytických postupech v jednotlivých laboratorních oborech, včetně znalosti kritických míst a principů správné laboratorní praxe
- porozumět problematice akreditačního procesu klinických laboratoří s ohledem na národní standardy a požadavky norem
- zajistit správnou identifikaci a kontrolu vzorků biologického materiálu, přípravu analytických vzorků, jejich zpracování a archivaci
- obsluhovat analytické a instrumentální přístroje v souladu se standardními operačními postupy, včetně správné manipulace, skladování a kontroly reagenčních setů
- provádět specializované laboratorní metody a podílet se na zavádění nových metod a postupů včetně programů interní kontroly kvality a mezilaboratorního porovnání
- vést zdravotnickou dokumentaci
- podílet se na zpracování dat jednak pro ekonomické potřeby i jako součást sběru a vyhodnocení výzkumných dat.
- obsáhnout teoretické znalosti tvořící základ oboru
- Uplatnění absolventa
Získáte odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotního laboranta nejen v České republice, ale i v zemích Evropské unie. Naleznete uplatnění při vysoce kvalifikované práci v laboratořích zdravotnických zařízení nebo ve výzkumných pracovištích. Budete vybaveni solidními teoretickými a praktickými dovednostmi, které získáte v prostředí medicínských laboratoří.
- Regulovaná povolání
- Zdravotní laborant
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praxe je důležitou součástí studia a je hlavní náplní výuky v pátém semestru. Probíhá v klinických laboratorních ústavech a odděleních ve Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Během praxe se seznámíte s klinickým laboratorním zázemím fakultních nemocnic napříč všemi laboratorními provozy a získáte tak představu o svém budoucím uplatnění.
- Cíle kvalifikačních prací
Standardní rozsah bakalářské práce je 72000 až 90000 znaků včetně titulního listu, obsahu, rejstříku, seznamu literatury a anotací. Témata prací vycházejí z problematiky medicínských laboratoří a jejich potřeb a z plánu výzkumné a vědecké činnosti fakulty. Student volí téma práce, které bude zpracovávat, z nabídky příslušných laboratorních pracovišť (oddělení a ústavy fakultních nemocnic). Má také možnost navrhnout téma bakalářské práce sám za předpokladu, že je jeho návrh příslušným oddělením/ústavem akceptován a je včas zařazen do nabídky témat bakalářských prací pro příslušný akademický rok. Cílem bakalářské práce je zpracování odborné problematiky prokazující schopnost analyzovat daný problém s následnou syntézou získaných dat a návrhem praktického řešení. Důraz je kladen na zvládnutí problému za pomoci recentních dostupných dat a na schopnost hledat nejefektivnější řešení.
- Návaznost na další studijní programy
Na bakalářský studijní program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví lze navázat studiem některého z přírodovědných studijních programů, například Bioanalytikou na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, studiem toxikologie na VUT a podobně.