Představení studijního programu
Pro budoucí studenty biochemie máme motto: "Chemie života: Odhalování tajemství biologických procesů pro zdravější budoucnost." Biochemie se dnes uplatňuje v různých oblastech života a objasňuje, jak tisíce biomolekul ovlivňují vlastnosti živých organismů. Studium biochemie nám ukazuje, jak neživé molekuly vytvářejí živý organismus, schopný interakce s okolím za účelem udržení života. Jako naši studenti se naučíte základní biochemické principy, což vám umožní kriticky hodnotit informace v oblasti přírodních věd, klinické diagnostiky, nebo biotechnologických procesů, jako jsou výroba potravin, léčiv, bioremediace nebo syntetické biologie.
V rámci bakalářského studijního programu si můžete vybrat jednu ze tří specializací, v níž následně máte příležitost pokračovat v magisterském studiu. Tímto způsobem získáte pevný základ ve své vybrané oblasti, a zároveň dostatečně komplexní vzdělání v rámci celého programu, což Vám umožní flexibilitu a možnost vybrat si kterýkoliv magisterský program vyučovaný na Ústavu biochemie PřF MU.
Specializace Biochemie je ideální volbou pro studenty, kteří si ještě nejsou jisti nebo stále přemýšlí o svém budoucím uplatnění.
Specializace Aplikovaná biochemie a biotechnologie Vás připraví pro praktické biotechnologické procesy zahrnující využívání mikroorganismů nebo buněk k výrobě různých potravin nebo léčiv.
Specializace Bioanalytik směřuje především do oblasti klinické diagnostiky a biochemické analytiky pro detekci látek a metabolitů.
Je studium programu pro vás?
- Baví vás biologie a chemie? Biochemie je pro vás jasná volba!
- Zajímá vás práce v laboratoři nebo s daty?
- Chcete se zapojit do mezinárodních výzkumných projektů?
- Lákají Vás studijní nebo výzkumné pobyty u zahraničních partnerů a univerzit?
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
Test studijních předpokladů
Při splnění požadovaných kritérií může být uchazečům prominuta přijímací zkouška. Více o této možnosti najdete zde.
Pokud vás baví propojovat svět dat s biologií a chemií pro hlubší pochopení struktury a aktivity molekul, nebo se chcete naučit organizovat a analyzovat chemická a biologická data pro budoucí inovace ve vědě a medicíně, můžete se nově přihlásit do studijního programu Bioinformatika na fakultě informatiky.
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programuÚspěch v testu studijních předpokladů není založen na studiu literatury. Ukázky testů z minulých let najdete na adrese: http://www.muni.cz/study/admission/tsp
- Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní programVýsledek testu studijních předpokladů
Studium
- Cíle
Bakalářský studijní program Biochemie připravuje vysokoškolsky vzdělané odborníky, kteří mají přehled o všech oblastech chemie zahrnujících biochemii, anorganickou, organickou, analytickou nebo fyzikální chemii, dále pak biologie a v neposlední řadě jsou schopni zpracovávat data získané z těchto dvou oblastí. Program je koncipován na získání širokého základu teoretických i praktických poznatků založených na soudobém stavu vědeckého poznání, výzkumu a vývoje v oblasti chemie, biologie a orientaci v informacích o struktuře, aktivitě a reaktivitě (bio)molekul. Jednotlivé specializace jsou poté zaměřeny na další rozvoj předpokladů v oblasti konkrétního uplatnění ve směru chemické a biochemické analytiky a oblasti biochemických procesů a výrob (Analytická biochemie), rozšíření kvalifikačních vědomostí v obecné biologii, mikrobiologii, fyziologii a molekulární biologii (Biochemie) nebo porozumění organizaci chemických a biologických dat včetně přehledu v základních informatických disciplínách (Bioinformatik).
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- uplatnit široký základ teoretických i praktických poznatků v oblasti chemie a biologie
- uplatnit základní laboratorní dovednosti v biochemických, chemických a biologických metodách
- orientovat se v získaných informacích z laboratorních procesů
- uplatnit základní znalosti ve vyhodnocení a zpracování dat
- rutinní práce v biochemických a podobných laboratořích
- aplikovat hlubší znalosti v obecné biologii, mikrobiologii, fyziologii a molekulární biologii
- uplatnit znalosti v programování a prací s databázemi
- Uplatnění absolventa
Jako absolventi našeho bakalářského studijního programu budete mít předpoklady pro další rozvoj a specializaci v oblasti svého konkrétního směru uplatnění v rámci navazujících magisterských a doktorských studijních programů. Jedná se především o oblasti chemické a biologické analytiky, biotechnologických procesů a výrob, nebo v získávání a zpracování informací. Jako absolventi těchto programů budete poté připraveni k odchodu přímo do praxe – tedy do firem a výzkumných organizací aktivních v biochemických a biotechnologických odvětvích nebo do bioanalytických a klinických laboratoří s pokročilou instrumentací.
Díky vašemu širokému teoretickému základu budete jako absolventi našeho bakalářského studijního programu připraveni pro rutinní práci v biochemických a biotechnologických laboratořích v průmyslu a výzkumných ústavech, kde můžete být kvalifikovanou pomocí při výzkumné a vývojové práci. Uplatnění však můžete najít i v oborech zabývajících se zpracování chemických a biologických informací. Další informace o uplatnění absolventů najdete na stránkách Ústavu biochemie https://ubch.sci.muni.cz.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Během studia získáte praktické zkušenosti a dovednosti v rámci laboratorních cvičení ve výukových laboratořích poskytujících výborné zázemí pro uskutečňování kvalitní výuky. Bakalářské a diplomové práce mají na Ústavu biochemie PřF MUNI vždy experimentální charakter a během jejich vypracování mají studenti k dispozici mimořádné výzkumné zázemí se špičkově vybavenými laboratořemi.
Pokud se rozhodnete pro navazující magisterské studium, čekají vás další praxe. Studenti magisterského programu Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Bioanalytik absolvují praktickou výuku také v rutinních laboratorních provozech Fakultní nemocnice Brno Bohunice a u Sv. Anny. Studenti magisterského programu Biotechnologie pak navíc absolvují 6týdenní praxi v provozech předních biotechnologických společností, jakými jsou např. Contipro a.s., Lonza Biotec s.r.o., BioVendor - Laboratorní medicína a.s., Heineken Česká republika a.s. a další.
- Cíle kvalifikačních prací
Bakalářská práce prezentuje výsledky experimentální práce studenta pod vedením vedoucího bakalářské práce. Předkládá se v nerozbíratelné formě (v pevných deskách) v počtu 2 exemplářů. Současně student odevzdává elektronickou verzi práce pro zveřejnění na univerzitní síť. Samostatná práce musí být sepsána jasně a srozumitelně, bez gramatických a logických chyb. Práce musí obsahovat kapitoly podle instrukcí uvedených v „Opatření děkana č. 5/2014 (Pokyny pro vypracování bakalářských, diplomových a rigorózních prací na Přírodovědecké fakultě MU). Zpracování samotného textu (bod 10e „Opatření děkana“) zahrnuje následující kapitoly: Úvod, Teoretická část obsahující výsledek literární rešerše a Cíl práce; Experimentální část obsahující Materiál a metody, Výsledky, Diskuse, Závěr, Literatura, Seznam zkratek, případně Seznam příloh. Kapitoly „Výsledky a Diskuse“ mohou být oddělené i spojené v jednu kapitolu „Výsledky a diskuse“, podle charakteru a výsledků práce. Doporučený rozsah samotného textu bakalářské práce zahrnující první stranu Teoretické části a poslední stranu se Závěrem, je 20 až 30 stran.
- Návaznost na další studijní programy
Jako absolventům bakalářského studijního programu se vám otevírá cesta k navazujícím magisterským programům Biochemie, Biotechnologie a Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví – Bioanalytik. Jeho absolvováním pak získáte kvalifikaci k výkonu nelékařského zdravotnického povolání odborného pracovníka v laboratorních metodách. Z tohoto důvodu je tento navazující magisterský program akreditován u Ministerstva zdravotnictví ČR. Samozřejmostí je také možnost pokračovat i na studia doktorská.