Představení studijního programu
Zajímá vás podstata života? Baví vás objevovat dosud nepoznané biologické zákonitosti? Láká vás experimentální práce v laboratoři s mikroby, rostlinami, živočichy nebo s lidskými buňkami?
Masarykova univerzita vám nabízí jedinečný bakalářský studijní program. Získáte v něm solidní základy ze všech důležitých biologických disciplín a s využitím molekulární biologie a dalších experimentálních přístupů se naučíte zkoumat různé formy živých organismů.
Program nabízí 6 specializací. Tu pro vás nejvíce zajímavou si vybíráte při podání přihlášky, v níž můžete vyznačit až 3 preferované specializace. Od počátku studia tedy máte jistotu, že se budete moci věnovat tomu, co vás v biologii skutečně zajímá.
Specializace Buněčná biologie se komplexně zabývá buňkami vyšších organismů – živočichů včetně člověka, rostlin i hub. Osvojíte si nejmodernější metody včetně molekulární biologie, pokročilé mikroskopie a kultivačních postupů, které mají široké uplatnění v biomedicíně i biotechnologiích.
Specializace Experimentální biologie rostlin vás detailně seznámí s anatomií a fyziologií rostlinného organismu, s minerální výživou rostlin, jejich fyziologickou ekologií i s moderními metodami zkoumání rostlin. Tradiční součástí studia je i polární biologie rostlin.
Specializace Experimentální biologie živočichů a imunologie vám dá příležitost zkoumat, jak se vyvíjí a funguje živočišný, a tedy i lidský organismus. Seznámíte se s problematikou zdraví a nemocí od živočišných modelů až po aplikace v humánní a veterinární biomedicíně.
Specializace Mikrobiologie se věnuje studiu virů, bakterií, archeí nebo mikroskopických hub. Získáte zde znalosti o morfologii mikrobů, jejich fyziologii, taxonomickém třídění, interakcích s prostředím a vlivu na zdraví člověka.
Specializace Biologie člověka zkoumá lidské tělo s využitím molekulárně genetických metod. Získáte však znalosti nejen z molekulární biologie, ale i z anatomie a základů antropologie. V terénu i v laboratoři se dále naučíte pracovat s kosterním materiálem a provádět genetické analýzy historické DNA.
Specializace Molekulární biologie a genetika se zaměřuje na všechny typy živých organismů – mikroby, rostliny i živočichy včetně člověka. Seznámíte se zde se speciálními genetickými disciplínami, jako jsou cytogenetika nebo genetika kvantitativních znaků, které doplníte o detailní znalosti molekulárně genetických metod.
Povinný společný základ studia vám poskytne široký i dostatečně detailní vhled do hlavních biologických disciplín a nezbytné vzdělání v základních chemických oborech. Tento celkový přehled můžete obohatit výběrem z široké nabídky volitelných kurzů, například z oblasti pokročilých zobrazovacích metod, bioinformatiky nebo bioetiky.
Těžištěm studia jsou experimentální biologické disciplíny, výuka proto probíhá formou přednášek, seminářů nebo laboratorních cvičení.
Je studium programu pro vás?
- Chcete se zapojit do vědecké práce na prestižní výzkumné univerzitě?
- Baví vás biologie, chemie a logické uvažování?
- Máte rádi experimenty, mikroskopy a práci s informačními technologiemi?
- Jste manuálně zruční a láká vás práce v laboratoři?
- Dovedete být týmovými hráči?
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
V rámci přijímacího řízení je uchazeč povinen absolvovat písemnou zkoušku. Písemná zkouška obsahuje: test studijních předpokladů, dále jen TSP (pro hodnocení přijímací zkoušky na PřF MU je relevantní výsledek TSP absolvovaného na kterékoli z fakult MU) a odborný test z biologie se základy chemie. Termín TSP volte tak, aby se vám nepřekrýval s termínem odborného testu. Úroveň odborných testů odpovídá ve všech případech obsahu a rozsahu standardů MŠMT pro gymnázia. Ukázky úloh odborných testů najdete na internetové adrese: http://www.sci.muni.cz
Při splnění požadovaných kritérií může být uchazečům prominuta přijímací zkouška. Více o této možnosti najdete zde.
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu
Úspěch v testu studijních předpokladů není založen na studiu literatury. Ukázky testů z minulých let najdete na adrese: http://www.muni.cz/study/admission/tsp
Pro úspěšné absolvování odborného testu jsou předpokladem znalosti a dovednosti na úrovni gymnaziálních učebnic příslušného předmětu.
Rosypal S. a kol: Nový přehled biologie, SCIENTIA 2003, ISBN 80-86960-23-4 - Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
Do celkového hodnocení se zahrnuje výsledek TSP a odborného testu z biologie se základy chemie.
Maximální počet bodů, jehož může uchazeč dosáhnout je 1000 bodů.
TSP = 300 bodů, odborný test 700 bodů.
Studium
- Cíle
Cílem studia tohoto programu je získání znalostí a dovedností potřebných pro praktickou laboratorní činnost v různých odvětvích moderní experimentální biologie, resp. vytvoření základů znalostí, které jsou nezbytné k dalšímu vzdělání ve vybrané specializaci. Absolventi bakalářského studijního programu získávají jednak základní znalosti hlavních disciplín moderní experimentální biologie (buněčná a molekulární biologie, genetika, anatomie a histologie, fyziologie, mikrobiologie, antropologie), a dále podrobnější poznatky v rámci zvolené studijní specializace (Experimentální biologie rostlin, Experimentální biologie živočichů a imunologie, Mikrobiologie, Biologie člověka, Molekulární biologie a genetika). Nedílnou součástí vzdělání absolventa jsou také další relevantní biologické obory (fylogeneze a diverzita rostlin, fylogeneze a diverzita živočichů, evoluční biologie) a základní chemické disciplíny včetně praktických cvičení (anorganická a organická chemie, biochemie).
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- Orientovat se ve stavbě a funkcích různých typů prokaryontních a eukaryontních buněk, pletiv, tkání a orgánů a samostatně pozorovat tyto struktury ve světelném mikroskopu.
- Porozumět struktuře a fungování genů a genomů u virů, bakterií, hub, rostlinných a živočišných organismů včetně člověka.
- Porozumět molekulární úrovni základních životních dějů u virů, bakterií, hub, rostlinných a živočišných organismů včetně člověka.
- Porozumět principům a podstatě změn v genetické výbavě organismů, včetně případných fenotypových projevů.
- Orientovat se ve fylogenezi a diverzitě všech forem života a chápat principy evoluce na různých úrovních včetně molekulární.
- Při plánování a hodnocení biologických experimentů správně používat odpovídající způsoby statistického hodnocení a při analýze biologických dat aplikovat odpovídající bioinformatické přístupy.
- Detailně se orientovat v základních oblastech experimentální biologie rostlin včetně správného používání nejdůležitějších metodických přístupů pro laboratorní práci.
- Detailně se orientovat v základních oblastech experimentální biologie živočichů včetně správného používání nejdůležitějších metodických přístupů pro laboratorní práci.
- Detailně se orientovat v základních oblastech mikrobiologie včetně správného používání nejdůležitějších metodických přístupů pro laboratorní práci.
- Detailně se orientovat v základních oblastech biologie člověka včetně správného používání nejdůležitějších metodických přístupů pro laboratorní práci.
- Detailně se orientovat v základních oblastech molekulární biologie a genetiky včetně správného používání nejdůležitějších metodických přístupů pro laboratorní práci.
- Detailně se orientovat v základních oblastech buněčné biologie včetně správného používání nejdůležitějších metodických přístupů pro laboratorní práci.
- Samostatně získávat aktuální vědecké informace z relevantních zdrojů, kriticky je hodnotit a zpracovávat je do ucelených sdělení.
- Pracovat s odbornou literaturou a informačními zdroji v anglickém jazyce, při komunikaci v anglickém jazyce správně používat odbornou terminologii.
- Uplatnění absolventa
Jako absolventi tohoto programu naleznete uplatnění v různých oblastech výzkumu i praktického využití – podle toho, jakou specializaci si pro svoje studium zvolíte. Může se jednat například o biomedicínu, veterinární medicínu, zemědělství nebo potravinářství.
Bakalářská kvalifikace vám umožní podílet se na výzkumných projektech i na běžné laboratorní činnosti - zejména v oblastech rutinního využívání molekulárně biologických a dalších experimentálních metod.
Pro skutečné tvůrčí zapojení do výzkumu jsou však vyžadovány vyšší stupně vzdělání. Proto předpokládáme, že většina absolventů tohoto bakalářského programu bude mít zájem pokračovat v navazujícím magisterském studiu.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Do vědeckovýzkumné, laboratorní a případně klinické praxe se zapojíte hlavně v rámci svých projektů bakalářských prací, a to v některém z výzkumných týmů, které se na výuce podílejí. V rámci týmu se budete už během bakalářského studia seznamovat s výzkumnými tématy, kterými se zabývá, i s experimentálními přístupy, které se pro řešení využívají.
Nejlepší studenti bakalářského programu pak obvykle dostanou i možnost vlastní experimentální činnosti.
U některých specializací také doporučujeme či vyžadujeme účast na terénních cvičeních. Například pro specializaci Experimentální biologie rostlin je připraveno třídenní terénní cvičení a zájemci se mohou také zúčastnit terénních cvičení z botaniky. Podobně součástí studia Biologie člověka je celkem třítýdenní praxe v historické antropologii na zajímavých archeologických lokalitách.
- Cíle kvalifikačních prací
Bakalářská práce má charakter literární rešerše, kterou studenti zpracují na zadané téma na základě recentních odborných publikací. Bakalářská práce není samostatným výzkumným projektem a neobsahuje proto laboratorní data. Detailní pokyny pro vypracování bakalářské práce v jednotlivých specializacích jsou zveřejněny na webových stránkách Ústavu experimentální biologie (viz níže).
- Návaznost na další studijní programy
Jednotlivé specializace mají v navazujícím magisterském studiu formu samostatných studijních programů:
- Buněčná biologie (přijímací řízení do tohoto již akreditovaného programu bude poprvé otevřeno pro studium v akademickém roce 2023/2024, studenti této specializace tedy mají rovněž zajištěnou přímou návaznost)
- Experimentální biologie rostlin
- Experimentální biologie živočichů a imunologie
- Mikrobiologie
- Biologie člověka
- Molekulární biologie a genetika
Můžete tedy pokračovat v přímé návaznosti stejným studijním programem, jako byla vaše specializace v bakalářském studiu, nebo se rozhodnout pro jinou z nabízených specializací.
- Buněčná biologie (přijímací řízení do tohoto již akreditovaného programu bude poprvé otevřeno pro studium v akademickém roce 2023/2024, studenti této specializace tedy mají rovněž zajištěnou přímou návaznost)