Představení studijního programu
Absolvováním studijního programu získáte odbornou způsobilost k výkonu povolání radiologického fyzika podle paragrafu 25 zákona č. 96/2004 Sb. Budete připraveni na klinickou i výzkumnou práci v oblasti radioterapie, radiodiagnostiky (zahrnující nejen rentgenové, ale i další radiodiagnostické metody) a nukleární medicíny.
Studijní plán obsahuje úvodní blok fyzikálních předmětů zaměřený na jadernou fyziku, fyziku ionizujícího záření a dozimetrii, blok zdravotnických předmětů vyučovaných na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity a blok tzv. klinických předmětů, do kterého patří kurzy radioterapie, radiodiagnostiky a nukleární medicíny vyučované zkušenými radiologickými fyziky.
Čeká vás výuka probíhající formou přednášek a doprovodných cvičení, ke klinickým předmětům navíc patří dvoutýdenní odborné praxe, které se budou konat na Masarykově onkologickém ústavu v Brně (radioterapie), Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (radiodiagnostika) a ve Fakultní nemocnici Brno (nukleární medicína).
V rámci přípravy diplomové práce proniknete samostatným řešením výzkumného problému střední obtížnosti hlouběji do zvolené oblasti radiologické fyziky.
Je studium programu pro vás?
Odpovězte si na následující otázky:
- Chcete využít své fyzikální vzdělání ve službě nemocným?
- Máte zájem o práci radiologického fyzika ve zdravotnických zařízeních?
- Uvědomujete si, že studium vyžaduje solidní znalost základů fyziky?
- Počítáte s tím, že studium tohoto multidisciplinárního programu je relativně náročné?
Kombinovaná forma studia
Program není vypisován v kombinované formě, a není tedy nárok na zařazení výuky do předem stanoveného dne/dní v týdnu. U značné části kurzů je ale možné studium podle individuálního plánu, zejména v případě studentek a studentů, kteří již jako fyzici ve zdravotnických zařízeních působí.
Studijní plány
Studium
- Cíle
Cílem studia je získat profesní kvalifikaci radiologického fyzika připraveného pro klinickou i výzkumnou práci v oblasti radiodiagnostiky (zahrnující nejen rentgenové, ale i další radiodiagnostické metody), nukleární medicíny a radioterapie. Obsah programu je proto zaměřen jednak na upevnění a prohloubení vzdělání získaného v předchozím bakalářském programu s fyzikálním zaměřením (v oblastech jaderné fyziky a fyziky ionizujícího záření), jednak na získání specifických znalostí a dovedností z oblasti zdravotnictví a radiologické fyziky, potřebných pro výkon povolání radiologického fyzika a vytvářejících odborný a profesní profil absolventa. Cílem je připravit kvalifikované odborníky jak teoreticky, s důrazem na schopnost sledovat vývoj metod radiologické fyziky, tak prakticky prostřednictvím absolvování odborných praxí na Masarykově onkologickém ústavu v Brně (praxe z radioterapie), na Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (praxe z radiodiagnostiky) a ve Fakultní nemocnici Olomouc (praxe z nukleární medicíny).
Jedná se o mezifakultní, profesně orientovaný studijní program zaměřený na přípravu pro výkon povolání radiologického fyzika (§ 25 zákona č. 96/2004 Sb.).
Program je akreditován na Masarykově univerzitě, Přírodovědecké fakultě. Studium je koncipováno jako mezifakultní ve spolupráci Lékařskou fakultou MU a na výuce se budou významnou měrou podílet další instituce: Masarykův onkologický ústav v Brně, Institut klinické a experimentální medicíny v Praze a Fakultní nemocnice Olomouc. Výše uvedená pracoviště disponují potřebnými odborníky a vybavením v relevantních oblastech radiologické fyziky.
Legislativní rámec: Program je koncipován tak, aby vyhověl požadavkům zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a vyhlášek Ministerstva zdravotnictví (č. 55/2011 Sb. a č. 39/2005 Sb.) o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (Zákon o nelékařských zdravotnických povoláních) ve znění násl. předpisů (stav k 1. 1. 2018). Jeho koncepce respektuje také doporučení Evropské federace organizací pro lékařskou fyziku (Physica Medica 26 (2010)).
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- využívat ve svém povolání radiologického fyzika znalostí medicínského základu (první pomoc, biochemie, anatomie, fyziologie, farmakologie, hygiena a epidemiologie, etika)
- využívat širokých teoretických znalostí disciplín radiologické fyziky v souvislosti s využitím záření v medicíně (dozimetrie, radiobiologie, radiační ochrana, detekce a monitorování záření)
- vykonávat praktické činnosti nezbytné v profesi radiologického fyzika v souladu s § 26 vyhlášky č. 55/2011 Sb., (obsluha příslušných standardních i nejmodernějších přístrojů, kalibrace zářičů a přístrojů)
- vykonávat zdravotnické povolání radiologického fyzika dle zákona 96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 55/2011 Sb., (viz výše)
- do hloubky rozumět fyzikálním principům činnosti relevantních přístrojů a interpretovat získaná data z fyzikálního a matematického hlediska
- provádět testování zařízení pracovišť z hlediska tzv. atomového zákona a navazujících vyhlášek včetně kontroly jakosti apod.
- působit jako expert schopný proškolovat ostatní zdravotnické pracovníky v oblasti ochrany před ionizujícím zářením
- odborně komunikovat s lékaři a dalšími zdravotnickými pracovníky o řešení praktických problémů v oblasti radioterapie, radiodiagnostiky a nukleární medicíny
- ovládat pokročilý software využívaný v kontextu radioterapie, radiodiagnostiky a nukleární medicíny
- Uplatnění absolventa
Svým vzděláním, dovednostmi a praktickými zkušenostmi získanými prostřednictvím praxí ve zdravotnických zařízeních budete jako absolventi předurčeni k uplatnění jako radiologičtí fyzikové ve zdravotnických zařízeních na odděleních radioterapie, radiodiagnostiky a nukleární medicíny, kde budete zajišťovat fyzikálně-technické činnosti související s diagnostickými a terapeutickými výkony.
Vaše znalosti fyzikální podstaty radiační ochrany a příslušné legislativy vám umožní také uplatnění na pracovištích zabývajících se radiační ochranou a jadernou bezpečností.
Po získání předepsané praxe při výkonu povolání a postgraduální přípravě se můžete specializovat v některé z oblastí radiologické fyziky (radioterapie, radiodiagnostika, nukleární medicína). Zdravotnická zařízení v ČR (snad s výjimkou Prahy) trpí chronickým nedostatkem radiologických fyziků.
- Regulovaná povolání
- Radiologický fyzik
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Ke klinickým předmětům patří dvoutýdenní odborné praxe, které absolvujete na Masarykově onkologickém ústavu v Brně (radioterapie), Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (radiodiagnostika) a ve Fakultní nemocnici Brno (nukleární medicína).
Praxe z radioterapie vám poskytne přehled o úlohách řešených v rámci procesu ozáření pacienta. Praxe z radiodiagnostiky představí fyzikální a fyzikálně-technické aspekty zařízení používaných v rentgenové diagnostice. Praxe z nukleární medicíny vás pak připraví na provádění činností radiologického fyzika na pracovištích nukleární medicíny. Vyučující klinických předmětů jsou vesměs zkušení kliničtí radiologičtí fyzikové.
- Cíle kvalifikačních prací
Diplomová práce v programu Radiologická fyzika bude zpravidla zaměřena na vyřešení výzkumného úkolu souvisejícího s fyzikálními aspekty některé z metod využívaných v radioterapii, rentgenové diagnostice, nukleární medicíně. Jejím vypracováním student prokáže hlubší porozumění zvolené problematice, schopnost samostatně řešit výzkumný problém střední obtížnosti, typicky získat relevantní experimentální data, interpretovat je a vyvodit z výsledků práce závěry.
- Návaznost na další studijní programy
Při úspěšném ukončení programu a působení ve zdravotnických zařízeních můžete pokračovat v postgraduální přípravě směřující k získání specializované způsobilosti v jednom ze tří hlavních oborů, tj. radioterapie, radiodiagnostika a nukleární medicína.