Molekuly hýbou světem!

Představení studijního programu

Baví vás chemické pokusy? Chcete si je v praxi vyzkoušet? Zajímá vás, z čeho jsou věci kolem nás a proč mají právě tyto vlastnosti a ne jiné? Program Chemie nenabízí jen učení s knihou v ruce. Studium chemie je především o propojení praktických zkušeností získaných v laboratoři s teoretickými znalostmi.

Program Chemie vám nabízí možnost studovat podle tří studijních plánů, které vycházejí ze společného základu. Dle svých preferencí se můžete po prvním ročníku zvolit svoje zaměření. První možností je specializace Analytický chemik - manažer chemické laboratoře, která je zaměřena na získání vědomostí a dovedností požadovaných v analytické praxi. Druhou možností je orientovat se na interdisciplinární studium na pomezí biologie, fyziky a chemie ve specializaci Biofyzikální chemie. Třetí variantou je dále rozvíjet širší chemické znalosti v souladu s jednooborovým studijním plánem.

Je studium programu pro vás?

Jste připraveni na to, že pochopení chemických principů a zákonitostí může být (alespoň zpočátku) náročné? Některá pokročilejší témata vyžadují i hlubší matematicko-fyzikální základ, který vás v prvním roce čeká.

Samostatná experimentální činnost vyžaduje i určitou dávku trpělivosti a přináší i neúspěchy, které však k experimentům patří. Vaše motivace a schopnost překonávat překážky jsou důležité. Pod vedením zkušených školitelů ale vše zvládnete!

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026
Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    a) Test studijních předpokladů nebo
    b) Odborný test z chemie nebo
    c) Test studijních předpokladů a odborný test z chemie

    Při variantě c) se vyhodnotí oba testy zvlášť a uchazeči se započítá pro něho lepší výsledek. Pro vyhodnocení přijímacího řízení bude posuzován pouze jeden test. Uchazeči si vybírají požadovanou variantu v e-přihlášce.

    Pokud budete skládat odborný test, volte termín TSP tak, aby se vám nepřekrýval s termínem odborného testu.

    Při splnění požadovaných kritérií může být uchazečům prominuta přijímací zkouška. Více o této možnosti najdete zde.

  • Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu
    Úspěch v testu studijních předpokladů není založen na studiu literatury. Ukázky testů z minulých let najdete na adrese: http://www.muni.cz/study/admission/tsp

    Úroveň odborných testů odpovídá ve všech případech obsahu a rozsahu standardů MŠMT pro gymnázia. MAREČEK, Aleš a Jaroslav HONZA. Chemie pro čtyřletá gymnázia: 1. díl. opr. vyd. Brno: Proton, 2013, 239 s. ISBN 80-902402-0-8.

    HONZA, Jaroslav a Aleš MAREČEK. Chemie pro čtyřletá gymnázia: 2. díl. vyd. Brno: Proton, 2014, 227 s. ISBN 978-80-902402-5-4.

    MAREČEK, Aleš a Jaroslav HONZA. Chemie pro čtyřletá gymnázia: 3. díl. opr. vyd. Brno: Proton, 2014, 255 s. ISBN 978-80-902402-6-1.

    MAREČEK, Aleš a Jaroslav HONZA. Chemie: názvosloví organických sloučenin pro studenty středních škol. 2. vyd. Brno: Proton, 2005, 64 s. ISBN 80-902402-3-2.

    BENEŠOVÁ, Marika, Erna PFEIFEROVÁ a Hana SATRAPOVÁ. Odmaturuj! z chemie. 2. přeprac. vyd. Brno: Didaktis, c2014, 192 s. ISBN 978-80-7358-232-6.

    VACÍK, Jiří. Přehled středoškolské chemie. 2. vyd. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, 1999, 365 s. ISBN 80-7235-108-7.

    STREBLOVÁ, Eva. Souhrnné texty z chemie: pro přípravu k přijímacím zkouškám (přírodovědné obory, lékařství) I. díl. 3. upr. vyd. Praha: Karolinum, 2015, 201 s. ISBN 978-80-246-2135-7.

    STREBLOVÁ, Eva. Souhrnné texty z chemie: pro přípravu k přijímacím zkouškám (přírodovědné obory, lékařství) II. díl. 3. upr. vyd. Praha: Karolinum, 2015, 237 s. ISBN 9788024621357.

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
    Výsledek testu studijních předpokladů nebo odborného testu z chemie

Studium

  • Cíle

    Cílem programu Chemie je poskytnout základní vědomosti a praktické zkušenosti studentům připravujícím se na zaměstnání spojené s chemií a také na pokračující studium některé chemické specializace (například v rámci magisterského studia). Absolventi disponují základními znalostmi z oblasti chemie a jsou schopni řešit základní problémy týkající se hlavních chemických disciplín (analytické chemie, anorganické chemie, organické chemie a fyzikální chemie). Program Chemie nabízí studentům možnost studovat dle tří studijních plánů. Všechny tři vycházejí ze společného profilujícího základu, tvořeného zejména kurzy obecné, fyzikální, anorganické, organické a analytické chemie. Dle svých preferencí se mohou studenti zaměřit na získání vědomostí a dovedností požadovaných v procesech řízení a kontroly kvality v analytické praxi (specializace Analytický chemik - manažer chemické laboratoře), orientovat se na interdisciplinární studium na pomezí biologie, fyziky a chemie (specializace Biofyzikální chemie), nebo dále rozvíjet širší chemické znalosti v souladu s jednooborovým studijním plánem.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • popsat základní chemické vlastnosti prvků a sloučenin
    • provádět základní chemické výpočty
    • pracovat se základním chemickým vybavením
    • řešit manažerské a právní problémy související s chodem chemické laboratoře
    • řešit interdisciplinární problémy na rozhraní chemie, fyziky a biologie
    • provádět základní chemickou syntézu a charakterizaci produktů

  • Uplatnění absolventa

    Našim absolventům se nabízí celá řada pracovních pozic, kde mohou uplatnit získané vědomosti a dovednosti. Prakticky jakákoliv firma, která vyvíjí a vyrábí nové produkty, vyžaduje vysokoškolsky vzdělaného chemika. Nepostradatelný je expert v oblasti chemické syntézy, který připravuje nové sloučeniny, i analytický chemik, který se stará o kontrolu kvality výsledných produktů. Naši absolventi často nacházejí uplatnění v provozech zaměřených na vývoj a produkci léčiv, ve výzkumu pokročilých materiálů a technologií a rovněž ve státní správě.

  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.

    Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o

    1. jednooborový studijní plán,
    2. studijní plán se specializací,
    3. hlavní studijní plán (maior),
    4. vedlejší studijní plán (minor),
    5. studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
    6. studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).

    Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.

  • Praxe

    Domníváme se, že pro budoucího chemika je kromě teoretických znalostí důležitá také laboratorní praxe. Proto je ve studijních plánech zařazeno několik praktických kurzů, pokrývajících základní chemické disciplíny. Kromě toho máte možnost se v rámci tzv. samostatných projektů seznámit se skutečnou výzkumnou činností pod vedením zkušených učitelů a vědeckých pracovníků.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Vypracováním závěrečného projektu student prokazuje svou schopnost samostatné tvůrčí činnosti, prezentace získaných výsledků a jejich diskuse v kontextu zpracovávané problematiky. Tato činnost typicky spočívá v experimentální laboratorní práci, jejíž výsledky jsou shrnuty formou výzkumné zprávy přiměřeného rozsahu. Další možné varianty projektů zahrnují kritickou literární studii, případovou studii nebo návrh laboratorních úloh a výukových pomůcek pro praktické a teoretické předměty zařazené do studijních plánů. Rozsah a formální stránka písemných výstupů závěrečných projektů jsou upraveny doporučením vydaným Ústavem chemie PřF MU.

  • Návaznost na další studijní programy

    Po bakalářském studiu je možné pokračovat v magisterském studijním programu Chemie s následujícími specializacemi: analytickou, anorganickou, biofyzikální, fyzikální, materiálovou, organickou a strukturní chemií.

Základní údaje

Zkratka
B-CHE
Typ
bakalářský
Profil
akademický
Titul
Bc.
Doba studia
3 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

75
odhadovaný počet přijatých
140
počet aktivních studentů
93
počet závěrečných prací

Přírodovědecká fakulta
Program zajišťuje