Představení studijního programu
Studijní program klasická filologie připravuje studenty na samostatnou tvůrčí vědeckou práci z oblasti starořecké a klasické latinské filologie. Prohlubuje teoretické a metodologické znalosti a schopnosti vědecky pracovat, učí samostatné odborné práci. Klasická filologie jakožto samostatná disciplína, zkoumá, interpretuje, kriticky analyzuje a zasazuje do širšího literárně historického kontextu antické písemné prameny klasické řečtiny a latiny. Zároveň slouží také jako pomocná disciplína pro řadu vědních oborů, které se zabývají antickým starověkem (tj. filozofie, teologie, archeologie, dějiny umění, právo, dějiny vědy, sociologie a religionistika). Absolventi získávají přehled o celé rozsáhlé disciplíně a specializují se podle zvoleného jazyka (stará řečtina, klasická latina) na lingvistické nebo literární bádání podle konkrétního tématu své disertační práce.
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: jaro 2025)Termín podání do půlnoci 30. 11. 2024
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
Termín podání přihlášek: 1. srpen – 30. listopadu
Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. prosince
Podklady pro přijímací řízení:
- podepsaný životopis;
- soupis publikační činnosti;
- projekt disertační práce (téma disertační práce si uchazeč o studium vybírá po dohodě se svým budoucím školitelem).
Podklady k přijímacímu řízení vložte do e-přihlášky (rubrika "Dokumenty") do 15. 12. Žádáme uchazeče a uchazečky, aby ve všech přiložených podkladech měli uvedené své celé jméno a číslo přihlášky.
Doporučení: Doporučujeme uchazečům kontaktovat potenciálního školitele již před podáním přihlášky za účelem konzultace výzkumného zaměření a jeho možného vedení (je možný i externí školitel).
V případě přihlášky do prezenční formy studia uchazečům doporučujeme, aby si vedle této preferované formy v přihlášce zvolili jako 2. preferenci také kombinovanou formu studia.
Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem dizertační práce.
Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.
- Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100).
Studium
- Cíle
Studijní program klasická filologie připravuje studenty na samostatnou tvůrčí vědeckou práci z oblasti starořecké a klasické latinské filologie. Prohlubuje teoretické a metodologické znalosti a schopnosti vědecky pracovat, učí samostatné odborné práci. Klasická filologie jakožto samostatná disciplína zkoumá, interpretuje, kriticky analyzuje a zasazuje do širšího literárně historického kontextu antické písemné prameny klasické řečtiny a latiny. Zároveň slouží také jako pomocná disciplína pro řadu vědních oborů, které se zabývají antickým starověkem (tj. filozofie, teologie, archeologie, dějiny umění, právo, dějiny vědy, sociologie a religionistika). Absolventi získávají přehled o celé rozsáhlé disciplíně a specializují se podle zvoleného jazyka (stará řečtina, klasická latina) na lingvistické nebo literární bádání podle konkrétního tématu své disertační práce.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- spolehlivě znát latinský a starořecký jazyk dle své specializace
- interpretovat, kriticky analyzovat a zařadit do širšího kulturního kontextu pramenné texty
- kriticky pracovat s prameny a sekundární literaturou s využitím jazykovědy, literární teorie a dalších pomocných a vedlejších disciplín klasické filologie dle tématu své práce
- provádět metodologicky ukotvený základní výzkum v oboru, který přináší nové poznání
- specializovat se úžeji na konkrétní téma své doktorské práce
- prezentovat výsledky vlastního výzkumu před mezinárodním odborným publikem
- využívat digitální zdroje, nástroje a databáze svého oboru
- Uplatnění absolventa
Absolvent doktorského studia klasické filologie disponuje rozsáhlými znalostmi z oblasti antického starověku a je specializován na klasický řecký nebo latinský jazyk a literaturu v souladu s tématem své práce. Je schopen vyspělé samostatné interpretace originálních textů. Má hlubokou znalost předmětu své specializace a je vybaven/a teoretickými vědeckými a metodologickými dovednostmi, které uplatňuje při samostatné a tvůrčí vědecké práci. Ovládá aktivně dva živé světové jazyky. Získaná teoretická i metodologická výbava mu poskytuje předpoklady pro interdisciplinární bádání i mezinárodní spolupráci. Uplatnění nalezne zejména v humanitně orientovaných ústavech Akademie věd, na univerzitách, v knihovnách a muzeích, v nakladatelstvích, ale i v dalších kulturních a mediálních oblastech, nebo jako překladatel. Mimo akademickou sféru mohou absolventi také vyučovat zvl. latinský jazyk na středních a vysokých školách, pokud mají také náležité pedagogické vzdělání.
- Praxe
Povinnou součástí studia je zahraniční stáž, během které absolvent získá nové znalosti a dovednosti, zahraniční zkušenosti a kontakty. Ve výjimečných a odůvodněných případech může školitel rozhodnout o náhradním řešení této povinnosti.
- Standardy kvalifikačních prací
Hlavními výstupy doktorského studia klasické filologie jsou doktorská práce a doktorská zkouška. Doktorská práce prokazuje schopnost autora odborně vědecky pracovat a přinášet nové poznatky. Nutným předpokladem je obeznámenost s odbornou literaturou a orientace v historii bádání ke konkrétnímu tématu. Uchazeč uplatní rovněž svou jazykovou kompetenci a schopnost využívat moderní metody interpretace. Doktorská práce se má vyznačovat kvalitou a originalitou, která umožní publikaci práce (jako celku nebo jejích vybraných částí) v odborném tisku. Formální náležitosti doktorské práce blíže upravuje Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity, standardní rozsah je 220 000–360 000 znaků.