Představení studijního programu

Doktorský studijní program Psychologie je určen primárně absolventům jednooborového studijního magisterského programu psychologie, zcela výjimečně pak i absolventům příbuzných studijních programů (především humanitního zaměření). Doktorské studium probíhá výhradně jako jednooborové, v délce 4 roky a je prostředkem k získání příslušné vědecké kvalifikace v uvedeném oboru. Studovat je možné dvěma způsoby - prezenční forma studia v sobě zahrnuje kromě plnění studijního plánu a práci na disertačním projektu i participaci na vzdělávacích a výzkumných aktivitách pracoviště apod.

Cílem studia je příprava vysoce erudovaných pracovníků vědy a výzkumu a současně i vysokoškolských pedagogů v daném oboru vzdělávání. Studium je založeno na průběžném plnění studijních úkolů zadávaných v rámci jednotlivých předmětů dle studijního katalogu a samostatné tvůrčí práci pod vedením školitelů, jejímž výstupem jsou odborné vědecké publikace a zejména závěrečná disertační práce každého absolventa studia. Absolventům doktorského studia se přiznává mezinárodně platný vědecký titul philosophiæ doctor (Ph.D.).

Doktorský studijní program Psychologie se opírá o dokument European Federation of Psychologists’ Associations (EFPA) „Proposed Minimum Standards for the Doctorate Degree in Psychology in Europe “, který vypracoval Board of Scientific Affairs EFPA. Vedle originality disertační práce a publikací v mezinárodních recenzovaných časopisech je kladen důraz na vytváření meta-dovedností nezbytných pro samostatné řízení vědecko-výzkumných projektů i jejich supervizi. Meta-dovednosti zahrnují specifické dovednosti v užití pokročilých výzkumných metod a statistiky (jak kvantitativní, tak kvalitativní), v přípravě vědeckých přednášek a posterů, vedení vědeckých akcí, prezentaci dat, přípravě grantových přihlášek, recenzní činnosti a publikování, výuce pregraduálních studentů a jejich hodnocení. Tyto dovednosti doplňuje znalost etiky, a to zejména etiky vědeckého výzkumu, a cizích jazyků. Rozvoji kompetencí v těchto dovednostech odpovídá struktura vědeckých seminářů.

Cílem studia je vybavit studenta příslušnými teoretickými znalostmi a kompetencemi, jež zúročí v samostatné vědecké práci v dané oblasti vzdělávání. Důraz je kladen na další rozvíjení schopností studentů integrovat a propojovat jednotlivé dílčí poznatky a přístupy z dané vědecké oblasti i příbuzných vědních disciplín a rozvíjet jejich schopnost kritického vědeckého myšlení.

Absolvent daného studijního programu je schopen komplexně a kreativně propojovat i kriticky hodnotit aktuální poznatky z oboru zasazené do širších trendů vývoje poznání v psychologii, a to jak v oblasti teorie, tak výzkumné metodologie, a je tudíž vybaven k tomu, aby samostatně prováděl vědecký výzkum: je schopen identifikovat relevantní vědecká témata v rámci aktuálních výzkumných směrů a trendů, volit adekvátní výzkumnou metodologii pro úspěšné řešení vědeckého zadání, orientovat se v současných postupech analýzy dat v oblasti kvantitativní i kvalitativní metodologie a o výsledcích výzkumu je schopen stručně a výstižně referovat v odborných periodicích, na odborných konferencích i v kontextu širší odborné i laické veřejnosti a m.j. i předávat hluboké znalosti oboru v rámci pedagogické činnosti.

Studijní plány

Přijímací řízení
Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: jaro 2025)
Termín podání do půlnoci 30. 11. 2024

  • Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu

    Termín podání přihlášek: 1. srpen – 30. listopad.

    Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. prosince.

    Podklady pro přijímací řízení:

    • podepsaný životopis;
    • soupis publikační činnosti (pokud existuje);
    • projekt disertační práce (v rozsahu 5 normostran).

      Podklady k přijímacímu řízení vložte do e-přihlášky (rubrika "Dokumenty") do 15. 12. Žádáme uchazeče a uchazečky, aby ve všech přiložených podkladech měli uvedené své celé jméno a číslo přihlášky.

      Doporučení: Doporučujeme uchazečům kontaktovat potenciálního školitele již před podáním přihlášky za účelem konzultace výzkumného zaměření a jeho možného vedení (je možný i externí školitel).

      V případě přihlášky do prezenční formy studia uchazečům doporučujeme, aby si vedle této preferované formy v přihlášce zvolili jako 2. preferenci také kombinovanou formu studia.

      Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

      Pro přijímací řízení do doktorského studijního programu vypisuje Psychologický ústav FF MU výzkumná/disertační témata, jež jsou v souladu s dlouhodobými výzkumnými záměry pracoviště a aktuálně řešenými výzkumnými projekty (blíže viz zde). V případě kvalitního disertačního projektu lze zvážit i přijetí uchazeče s jiným výzkumným/disertačním tématem. V rámci doktorského studia je důraz kladen na podporu excelence.

      Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

  • Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program

    Hranice úspěšnosti při přijímacím řízení: 85 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 30 bodů, odborná připravenost – max. 40 bodů, motivace – max. 30 bodů.

Studium

  • Cíle

    Doktorský studijní program Psychologie je určen primárně absolventům jednooborového magisterského studijního programu psychologie, zcela výjimečně pak i absolventům příbuzných studijních programů (především humanitního zaměření). Doktorské studium probíhá výhradně jako jednooborové, v délce 4 roky a je prostředkem k získání příslušné vědecké kvalifikace v uvedeném oboru. Studovat je možné dvěma způsoby - prezenční forma studia v sobě zahrnuje kromě plnění studijního plánu a práci na disertačním projektu i participaci na vzdělávacích a výzkumných aktivitách pracoviště apod.

    Cílem studia je příprava vysoce erudovaných pracovníků vědy a výzkumu a současně i vysokoškolských pedagogů v daném oboru vzdělávání. Studium je založeno na průběžném plnění studijních úkolů zadávaných v rámci jednotlivých předmětů dle studijního katalogu a samostatné tvůrčí práci pod vedením školitelů, jejímž výstupem jsou odborné vědecké publikace a zejména závěrečná disertační práce každého absolventa studia. Absolventům doktorského studia se přiznává mezinárodně platný vědecký titul philosophiæ doctor (Ph.D.). V tomto kontextu je stěžejním záměrem vybavit studenty příslušnými teoretickými znalostmi a kompetencemi, jež zúročí v samostatné vědecké práci v dané oblasti vzdělávání. Důraz je kladen na další rozvíjení schopností studentů integrovat a propojovat jednotlivé dílčí poznatky a přístupy z dané vědecké oblasti i příbuzných vědních disciplín a rozvíjet jejich schopnost kritického vědeckého myšlení.

    Absolvent daného studijního programu je schopen komplexně a kreativně propojovat i kriticky hodnotit aktuální poznatky z oboru zasazené do širších trendů vývoje poznání v psychologii, a to jak v oblasti teorie, tak výzkumné metodologie, a je tudíž vybaven k tomu, aby samostatně prováděl vědecký výzkum: je schopen identifikovat relevantní vědecká témata v rámci aktuálních výzkumných směrů a trendů, volit adekvátní výzkumnou metodologii pro úspěšné řešení vědeckého zadání, orientovat se v současných postupech analýzy dat v oblasti kvantitativní i kvalitativní metodologie a o výsledcích výzkumu je schopen stručně a výstižně referovat v odborných periodicích, na odborných konferencích i v kontextu širší odborné i laické veřejnosti.

    Požadavky k přijímací zkoušce: Přijímací zkouška do doktorského studia je ústní. Zkušební komise, složená z 5 členů oborové rady, z nichž jeden člen je externí, posuzuje zejména kvalitu předloženého výzkumného projektu disertační práce, soulad výzkumného záměru s výzkumným záměrem pracoviště, či případného školitele, předpoklady uchazeče pro vědecké studium a jeho jazykové předpoklady.

    Podklady pro přijímací řízení (pohovor):

    - podepsaný životopis;

    - soupis publikační činnosti;

    - projekt disertační práce (v rozsahu 5 normostran).

    Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

    Pro přijímací řízení do doktorského studijního programu vypisuje Psychologický ústav FF MU výzkumná/disertační témata, jež jsou v souladu s dlouhodobými výzkumnými záměry pracoviště a aktuálně řešenými výzkumnými projekty (blíže viz zde: http://psych.phil.muni.cz/studium/dsp_info). V případě kvalitního disertačního projektu lze zvážit i přijetí uchazeče s jiným výzkumným/disertačním tématem. V rámci doktorského studia je důraz kladen na podporu excelence.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • demonstrovat velmi vysokou úroveň znalostí z dané oblasti vzdělávání
    • kriticky hodnotit stav minulého i současného poznání v dané oblasti zkoumání
    • integrovat získané znalosti a na jejich základě vytvářet specifické odborné postupy při řešení klíčových problémů ve výzkumu a/nebo inovacích
    • předkládat a obhajovat nové myšlenky, záměry, postupy, či inovace
    • navrhovat a realizovat výzkumný design odpovídající řešené problematice
    • prokázat hlubokou znalost metodologie psychologie, základních i pokročilých analýz výzkumných dat (kvalitativních/kvantitativních), typických pro danou oblast vzdělávání
    • vykazovat inovační potenciál, zodpovědnost a samostatnost při řešení úkolů z oblasti vědy a výzkumu
    • udržovat stabilní a adekvátně vysokou úroveň akademických, výzkumných a dalších odborných aktivit
    • provádět samostatnou vědecko-výzkumnou činnost v oblasti základního i aplikovaného výzkumu
    • identifikovat relevantní vědecká témata v rámci recentních výzkumných směrů a trendů
    • prokázat předpoklady pro mezioborovou spolupráci - koordinovat výzkumnou, koncepční a analytickou práci odborníků z různých oborů
    • komunikovat výsledky výzkumné práce odborné i laické veřejnosti v mateřském i cizím jazyce

  • Uplatnění absolventa

    Absolvent programu je adekvátně teoreticky i prakticky vybaven k tomu, aby realizoval samostatnou vědeckovýzkumnou činnost v oblasti základního i aplikovaného výzkumu v dané oblasti vzdělávání. Je tudíž připraven na realizaci vysoce specializovaných vědeckých a výzkumných činností v institucích zabývajících se základním i aplikovaným výzkumem, strategickým plánováním rozvoje dané oblasti vzdělávání i vysokoškolskou výukou (např. vědecko-výzkumné instituce, vzdělávací instituce, zdravotní zařízení a ústavy, atd.).

    Pokud absolvent daného studijního programu neabsolvoval v pregraduálním studiu magisterskou formu oboru psychologie, absolvování doktorského psychologického studijního programu jej opravňuje pouze k vědecké práci v absolvovaném doktorském oboru, nikoli k praktickému výkonu povolání psychologa.

  • Praxe

    Relevantní praktické zkušenosti získávají studenti v průběhu studia při řešení obecných i specifických zadání v rámci jednotlivých předmětů doporučeného studijního plánu, při průběžném plnění studijních povinností a při zpracovávání výzkumného projektu disertační práce.

    Praktické zkušenosti získávají studenti rovněž v rámci povinného zahraničního pobytu na akademickém, či výzkumném pracovišti, při participaci na plnění výzkumných záměrů pracoviště i při výuce pregraduálních studentů a vedení bakalářských závěrečných prací (pod supervizí školitele).

  • Standardy kvalifikačních prací

    V disertační práci student předkládá výsledky své práce, které vytvořil v průběhu studia v daném doktorském studijním programu. Disertační práce musí obsahovat původní výsledky, buď již zveřejněné, nebo přijaté k uveřejnění. Za disertační práci může být uznán i soubor již uveřejněných, nebo do tisku ke zveřejnění přijatých prací k danému tématu, který student opatří uceleným úvodem do problematiky a komentářem. Disertační práce je psána v jazyce, v němž je uskutečňován doktorský program, nebo v jazyce, který je pro tento účel stanoven v charakteristice doktorského programu. V doktorském programu uskutečňovaném v českém jazyce může fakulta předpisem stanovit možnost předložit disertační práci ve slovenském jazyce. Disertační práce může být vždy předložena v anglickém jazyce, není-li to výslovně zapovězeno charakteristikou programu. Se souhlasem oborové rady lze disertační práci předložit i v jiném jazyce.

    Uchazeč o státní doktorskou zkoušku a obhajobu disertační práce se přihlašuje k řízení, které zpravidla probíhá v následujícím semestru, a to na studijním oddělení u referenta pro doktorské studium podáním kompletně vyplněné přihlášky včetně všech příloh:

    - disertační práce (3x svázaný výtisk);

    - autoreferát (10x ve formátu A5);

    - strukturovaný životopis;

    - seznam publikací.

    Disertační práce je možné odevzdávat průběžně během celého akademického roku, disertační práci včetně přihlášky k doktorské zkoušce a obhajobě disertační práce je třeba odevzdat minimálně semestr před uplynutím maximální doby studia. Disertační práce se předkládá vždy elektronicky prostřednictvím IS MU. Pokud tak oborová rada stanoví, práce se odevzdává i v tištěných vyhotoveních. Disertační práce musí dále splňovat tyto požadavky:

    a) Je-li stanoveno předkládání tištěných vyhotovení práce, musí mít desky a titulní strana jednotnou úpravu, práce musí mít jednotný formát obvyklý na dané fakultě a všechny výtisky musí být vyvázány v nerozebratelné vazbě. Počet výtisků - 3.

    b) Předkládá-li student k obhajobě výsledky kolektivní vědecké práce, na níž se autorsky podílel, musí být v práci zřetelně vyznačeny ty její části, které zpracoval. Přílohou práce musí být prohlášení spoluautorů potvrzující u označených částí práce autorství studenta a zhodnocující jeho podíl.

    Další informace ke Státní doktorské zkoušce a disertační práci lze nalézt ve studijním a zkušebním řádu MU:

    https://www.muni.cz/o-univerzite/uredni-deska/studijni-a-zkusebni-rad-mu

Základní údaje

Zkratka
D-PSYCH_
Typ
doktorský
Titul
Ph.D.
Doba studia
4 roky
Vyučovací jazyk
čeština čeština

31
počet aktivních studentů
7
počet závěrečných prací

Filozofická fakulta
Program zajišťuje
Ve spolupráci s
Akademie věd ČR
Psychologický ústav AV ČR