Představení studijního programu
Studijní program Čínská studia je zaměřený na soudobou Čínu jako oblast střetávání tradice a současnosti, střetávání čínských a cizích vlivů. Předpokládá znalost čínštiny na úrovni HSK 5.
Kromě intenzivních kurzů gramatiky, konverzace a četby si studenti zapisují přednáškové cykly. Ty je do hloubky seznámí s politickým vývojem v regionu (proměny institucí a ideologií, dopad režimů na společnost), s vybranými náměty z kulturní antropologie (rodinné vztahy, antropologie jazyka, gender), s různými aspekty kultury vč. populární kultury (literatura sci-fi, bojová umění, film) a současným stavem náboženství (lokální kulty na Taiwanu, náboženská situace v ČLR).
Přednášejí místní, ale i hostující profesoři, většinou z Evropy. Velký důraz se klade na intenzivní výuku jazyka ve společných i individuálních kurzech vedených kvalifikovanými rodilými mluvčími. Během studia se vyjíždí na stáž v Číně nebo na Taiwanu, s možností terénního výzkumu. Nabízí se také příležitost získat joint-degree po ročním studiu na MUNI a dalším roce na Zhejiangské univerzitě / Zhejiang University.
Absolventi programu budou odborníci na současnou čínskou problematiku s výbornou znalostí jazyka a kvalitní orientací v čínském prostředí.
Je studium programu pro vás?
- Učíte se čínsky a nejste dost spokojeni s dosavadními znalostmi?
- Chcete detailně poznat problematiku Číny?
- Zajímá vás práce s lidmi a výzkum v terénu?
- Nebojíte se náročného studia?
Souhlasně přikyvujete? Pak jsou Čínská studia ta správná volba pro pokračování vašeho vzdělání na magisterském stupni!
Studijní plány
Studium
- Cíle
Magisterské studium programu Čínská studia je zaměřeno na soudobou Čínu (ČLR, Taiwan i čínskou „diasporu“) jako místo střetávání tradičních čínských a západních vlivů, v jehož rámci dochází k nejednoznačnému a mnohotvárnému formování různých projektů identity moderní Číny. Studium oboru vede studenty k porozumění těmto procesům na rovině politického a sociálního utváření moderní Číny i na rovině diskurzivních praktik, které konstruují různé prvky moderní čínské identity. Nedílnou součástí studia je pokračující intenzivní výuka čínského jazyka.
Magisterské studium programu Čínská studia předpokládá znalosti čínského jazyka, dějin a kultury na úrovni bakalářského programu Čínská studia.
Hlavní osy studia:
1) Studium soudobé čínské společnosti a politiky – proměny politických institucí, politických režimů a ideologií a jejich dopad na život čínské společnosti.
2) Studium diskurzivních praktik v moderní Číně (politické myšlení, čínský marxismus, moderní čínská literatura, populární kultura, náboženství, čínská medicína, bojová umění, film apod.) s cílem objasnit původ těchto jevů, jejich sociální a kulturní kontext a význam pro formování moderní čínské identity.
3) Intenzivní studium moderní čínštiny. Základem jsou navazující kurzy Praktická čínština pro magisterské studium I-IV, doplněné dalšími kurzy rozvíjejícími specifické dovednosti (intenzivní konverzace 1 na 1, překladatelské semináře, psaní v čínštině, konferenční prezentace v čínštině).
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- chápat do hloubky společenský a politický vývoj Číny od roku 1840 do současnosti
- číst texty vzniklé v moderní Číně jako diskurzivní praktiky a chápat význam příslušných diskurzů
- rozumět historickým, kulturním, sociálním a politickým souvislostem různorodých jevů v soudobé Číně a samostatně je interpretovat;
- komunikovat ústně i písemně v čínštině na vynikající úrovni (odpovídající standardu B-2 SERR (stupeň 6 HSK);
- uplatnit v praxi znalosti čínské kultury a jazyka v komplikovaných komunikačních situacích v čínském prostředí;
- Uplatnění absolventa
Absolventi budou odborníky na současnou čínskou politiku, společnost a různé kulturní aspekty, kteří ovládají mluvenou i psanou moderní čínštinu a mají cenné zkušenosti z dlouhodobého pobytu v čínském prostředí. S touto kvalifikací je budou vyhledávat společnosti, které obchodují nebo jinak spolupracují s Čínou. Pokud se zaměřují na jazyk, mohou překládat nebo vyučovat. Mnoho absolventů nachází uplatnění přímo v Asii.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praxe během studia nejsou povinné, ovšem získání praktických zkušeností například při tlumočení je vítané. Pokud během semestru probíhají veletrhy, nebo přijíždějí čínské a taiwanské delegace, škola podporuje účast studentů.
- Cíle kvalifikačních prací
Minimální rozsah magisterské práce je 140 000 znaků včetně poznámek pod čarou, titulního listu, obsahu, rejstříku, seznamu literatury a anotací. Studenti zpracovávají zvolené téma pod vedením vedoucího práce a měli by předvést schopnost pracovat kriticky s prameny i sekundární literaturou a nalézt v nich relevantní odpovědi na zvolené výzkumné otázky. Magisterská diplomová práce oboru Čínská studia je postavena na práci s čínskými prameny a vyžaduje se kvalitní metodologické zakotvení práce. Po formální stránce magisterská práce odpovídá požadavkům kladeným na magisterskou práci na FF MU - http://www.phil.muni.cz/wff/home/studium/informace/predpisy-a-navody/prehled/.
- Návaznost na další studijní programy
Navazující doktorský program zaměřený na čínská studia na MUNI neběží. Pokračovat je v ČR možné na Karlově univerzitě a Univerzitě Palackého, nebo na některé z univerzit v cizině.