Představení studijního programu
Přemýšlíte nad tím, jak informace pronikají naší každodenností a jak mění politická, vzdělávací i společenská rozhodnutí? Studiem bakalářského programu Informačního studia a knihovnictví můžete lidem pomoci tento stav zlepšit. Podpořte s námi knihovny i školy v tom, aby byly místem, ze kterého vychází vzdělání a demokracie. U nás měníme lidi, instituce a technologie.
Náplň programu v sobě zahrnuje spojení oblastí práce s technologiemi, zpracování informací a knihovny. Podle vaší volby se tak naučíte dělat v těchto oblastech špičkové výzkumy, pracovat na projektech, tvořit aplikace a navrhovat služby, nebo můžete být skvělým knihovníkem či informačním vědcem.
Na výběr budete mít ze čtyř volitelných profilací: Design informačních služeb, Technologie ve vzdělávání, Informační a datový management a Knihovnictví a literatura v kulturním kontextu.
Díky nízkému počtu studentů se můžete těšit na individuální přístup a respektování vašich vzdělávacích potřeb. Budete mít možnost výběru z široké škály volitelných předmětů, online kurzů, praktických workshopů, praxí, stáží nebo zahraničních pobytů.
Je studium programu pro vás?
- Zajímá vás průnik technických, humanitních a sociálně-vědních oborů?
- Zajímají vás technologie, ale spíše pohled na jejich uživatele než na matematické teoretické základy?
- Chcete pomáhat lidem v práci s informacemi a kritickém myšlení?
- Chcete pracovat na inovacích ve vzdělávání?
Podívejte se na studijní portfolia našich magisterských studentů: https://kisk.phil.muni.cz/studenti/portfolia-studentu
Kombinovaná forma studia
Povinné kurzy jsou koncentrovány do páteční výuky, což umožňuje synergické spojení studentů prezenčního a kombinovaného studia (ti mají výuku určenou jednou za tři týdny) a efektivní transfer znalostí mezi praxí a univerzitou.
Studenti v kombinované formě přinášejí studiu specifickou kvalitu a snažíme se jim výuku přizpůsobovat maximálně na míru. Výjimkou nejsou volitelné předměty vyučované blokově v sobotu nebo zkušební termíny v pozdních odpoledních hodinách. Pro více informací navštivte stránku: https://kisk.phil.muni.cz/uchazeci/kombinovane-studium
Studijní plány
Studium
- Cíle
Posláním bakalářského oboru Informační studia a knihovnictví je rozvíjet kvality budoucích informačních profesionálů a nabídnout smysluplné další vzdělávání odborníkům z praxe. Studenti jsou připravováni na to, aby dokázali odborně řešit teoretické i praktické, metodologické a etické otázky informační vědy a knihovnictví. Ty zahrnují především orientaci v literatuře a informačních zdrojích zprostředkovaných knihovnami a dalšími paměťovými institucemi, management knihovních a informačních systémů, vzdělávání v mediální a informační gramotnosti a komplexní práci s informačními zdroji. Smyslem bakalářského studia je dát studentům terminologický základ, seznámit je s fungováním knihoven a informačních služeb, naučit je v této oblasti práci s moderními technologiemi, postupy a jejich aplikací a hledat efektivní řešení problémů. Významnou součástí studia je rozvíjení celoživotního učení a kreativního myšlení.
Cílem pracoviště je připravit pro praxi odborníky, kteří
a) kritickým a etickým způsobem pracují s daty a informacemi na různých odborných pozicích;
b) ovládají digitální technologie, zařízení, informační systémy a aplikace uplatňované v interakci člověka s informacemi;
c) jsou mediálně a informačně gramotní, umí cíleně zpřístupňovat informace uživatelům a aktivně působí ve veřejném prostoru a občanské společnosti.
Absolvent bakalářského oboru odchází do praxe se znalostmi a dovednostmi potřebnými k výkonu profese informačního a znalostního odborníka, ale také k uplatnění v dalších pozicích zaměřených na komplexní práci s informacemi a daty.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- orientovat se v základních pojmech a konceptech informační vědy a knihovnictví;
- vyhledávat, organizovat, kriticky analyzovat, interpretovat, uchovávat a zprostředkovat informace;
- ovládat moderní informační a komunikační technologie, systémy a aplikace pro zajištění informačních služeb;
- aktivně uplatňovat právní a etické hodnoty a normy při interakci člověka s informacemi;
- orientovat se v problematice fyzických a digitálních knihoven, knihovnických systémů a standardů;
- podílet se na uchovávání a zpřístupňování kulturního dědictví;
- aktivně a s využitím technologií vzdělávat různé cílové skupiny v informační, mediální nebo digitální gramotnosti v prostředí knihoven, firem a veřejných institucí;
- používat výzkumné metody pro nastavování procesů práce s informacemi a pro designování informačních služeb v knihovnách, veřejných institucích a firemním sektoru;
- využívat různé prostředky pro tvorbu elektronických informačních zdrojů a pro online propagaci.
- Uplatnění absolventa
Po absolvování studia vás čeká široké spektrum uplatnění – od ředitelů knihoven přes odborníky na online vzdělávání či marketing. Také se uplatníte v IT firmách na pozicích technické podpory nebo třeba jako odborníci na vzdělávání v knihovnách.
Dále najdete své místo v knihovnách, informačních centrech, informačních službách a na akademických pracovištích, ve veřejných službách a v neziskovém sektoru. Dalšími možnostmi jsou PR a reklamní agentury, konzultační a poradenská činnost, vzdělávání, start-up sféra nebo vlastní podnikání.
Usilujeme o to, aby naši absolventi byli těmi, kdo definují nové pracovní pozice a určují směr na trhu práce. Podívejte se na profily některých našich absolventů https://kisk.phil.muni.cz/o-nas/absolventi.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Během studia vás čekají praxe v knihovnách, firmách, neziskových organizacích, nakladatelstvích atd. Aktuální nabídku si můžete prohlédnout zde: https://jobbox.knihovna.cz/praxe-a-staze/nabidka-pro-bakalarske-studenty.
Praxi si můžete domluvit také sami po konzultaci s vyučujícím. Rozsah je volitelný od 40 hodin koncentrovaných do libovolného semestru studia, po téměř libovolnou hodnotu dle vašeho času a zájmu.
- Cíle kvalifikačních prací
Minimální rozsah bakalářské práce je 70 000 znaků včetně mezer, započítává se obsah, vlastní text a poznámkový aparát. Bakalářská práce může být teoretická, teoreticko-aplikační nebo teoreticko-výzkumná. Studenti si téma volí z nabídky nebo podle vlastní volby. Zpracují ho do projektu bakalářské práci (řádně ve 4. semestru), který schvaluje oborová rada. Celá práce drží jednoho hlavního tématu vyjádřeného názvem a prezentuje aktuální stav poznání tématu. Text je terminologicky jednotný a terminologie je přiměřená. Hlavní argumenty jsou průkazné, práce má jasné závěry. Pokud práce obsahuje teoretickou i praktickou (výzkumnou či aplikační) část, musí být tyto složky smysluplně propojeny. Práce je typograficky i jazykově správná. Důraz je kladen na kvalitní práci s literaturou.
O klasifikaci bakalářské diplomové práce rozhoduje komise pro závěrečné zkoušky na základě posudků oponenta a vedoucího práce, vlastního posouzení práce a výkonu diplomanta u obhajoby. Ústní část státní závěrečné zkoušky probíhá před komisí a studující si vylosuje jeden z okruhů, nad kterým je pak vedena rozprava. Student má 20 minut na přípravu a 20 minut na vlastní zkoušku.
Bližší pokyny pro zpracování bakalářské práce, stejně jako podmínky státní závěrečné zkoušky jsou popsány na webu KISK FF MU (http://kisk.phil.muni.cz/cs/povinnosti).
- Návaznost na další studijní programy
Studium pokračuje v navazujícím magisterském studijním programu. Během něj se typicky zaměříte na jednu až dvě studijní profilace a budujete tak svou profesní identitu. Studijní profilace jsou následující: Design informačních služeb, Technologie ve vzdělávání, Knihovnictví a literatura v kulturním kontextu, Informační a datový management. Více informací najdete na stránce https://kisk.phil.muni.cz/uchazeci/magisterske-studium.