Představení studijního programu
O studiu:
Láká vás povolání, které je staré jako lidstvo samo, chcete dělat práci s významným dopadem na život ženy, dítěte, rodiny i společnosti a zároveň při ní zažívat jen stěží popsatelné pocity? Pak právě pro vás je vhodný studijní program Porodní asistence. Porodní asistentky hrají klíčovou roli v momentech přivádění nového života na svět a provázejí ženy v jedné z nejdůležitějších a nejintenzivnějších fází života. Jako porodní asistentka budete poskytovat odbornou péči ženám/párům, jejich dětem a rodinám zejména během těhotenství, porodu a šestinedělí. Práce porodní asistentky přitom zahrnuje nejen profesionální zdravotnickou péči, ale i emocionální podporu, což z profese dělá velmi intimní a osobní povolání. Porodní asistence byla v roce 2023 dokonce zařazena do seznamu UNESCO jako světové nehmotné kulturní dědictví.
Jak studium probíhá:
Jedná se o tříleté bakalářské studium v rozsahu 4600 hodin. Studium je zaměřeno na získání teoretických znalostí a praktických dovedností, které jsou nezbytné pro samostatný výkon povolání porodní asistentky. Získáte kompetence pro poskytování odborných zdravotnických služeb, především ženám, ale také fyziologickým novorozencům. Naučíte se, jak zajistit prevenci i celostní péči o zdraví matky a jejího dítěte, včetně poradenství, podpory a obhajoby reprodukčních práv ženy. Naučíte se také rychlému a samostatnému rozhodování v akutních situacích v oblasti reprodukčního zdraví a spolupráci v rámci multidisciplinárního týmu (např. s lékaři, se zdravotnickými záchranáři, všeobecnými a dětskými sestrami, fyzioterapeuty, nutričními asistenty apod.).
Je studium pro vás?
- Je mi blízké téma mateřství a reprodukčního zdraví.
- Láká mě prakticky zaměřené studium.
- Empatie a komunikace mi nedělá potíž.
- Mám zdravou intuici.
- Mou předností je trpělivost, ale umím se i rychle rozhodovat.
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programu
Zkoušky se konají formou písemných testů 19. 6. 2025.
- Jsou testovány znalosti z biologie, chemie a somatologie.
- Testy se skládají ze 40 otázek s nabídnutými odpověďmi, jen jedna odpověď je správná, každá správná odpověď je ohodnocena jedním bodem.
- Délka trvání každého testu je 50 minut.
- Maximální počet bodů 120.
Rozsah požadovaných znalostí odpovídá učebním osnovám na středních školách.
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programu
Učebnice chemie a biologie pro gymnázia, přehledy středoškolské látky uvedených předmětů např.:
- Přehled biologie (Rosypal, S. a kol., Scientia, Praha 1994 a dále),
- Přehled středoškolské chemie (Vacík a kol. 1990, 1998 a dále.
- Somatologie (Dylevský);
- Biologie člověka (Kočárek E. anebo Novotný I., Hruška M.)
Přehled doporučené literatury a tématické okruhy k přijímacím zkouškám je uveden zde.
- Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní program
Na základě bodového ohodnocení výsledku písemných přijímacích testů jsou uchazeči zařazeni do pořadníku. Pro přijetí je nutné umístění v pořadí, které nepřesáhne stanovený počet přijatých. Předběžně uváděný počet přijatých je pouze orientační, konečný počet závisí na kapacitě studijního programu, na počtu uchazečů a úrovni znalostí prokázaných při přijímací zkoušce.
Zápis do studia je distanční a je podmíněn úspěšným vykonáním maturitní zkoušky v souladu §§ 77 a násl. zákona č. 561/2004 Sb. (tj. státní maturita).
Maturitní zkouška musí být složena do termínu zápisu, tj. do konce června 2025. Po obdržení návrhu na přijetí je nutno vložit autorizovanou konverzi maturitního vysvědčení (ČR a SR) do e-přihlášky.
Absolventi zahraničních středních škol vkládají nostrifikaci, tedy doložku o uznání zahraničního vzdělání v České republice.
Podmíněný zápis není možný.
- Informace o odložené volběNa LF MU není možná.
Studium
- Cíle
Nejnovější trendy oboru reagují na fakt, že těhotenství, porod, šestinedělí a kojení jsou primárně přirozené procesy. Přirozenou povahu těchto procesů je třeba chránit a podporovat. Základním cílem porodnictví a porodní asistence je tedy zdraví a prospěch matky a dítěte. Nejefektivnějším způsobem, jak podpořit fyziologické procesy je primární prevence. Nejlepším místem, kde chránit a podporovat fyziologii reprodukce, je primární péče a vlastní sociální prostředí ženy. Nejvhodnějšími osobami, které mohou tento cíl pomoct dosáhnout, jsou porodní asistentky.
Základním cílem tříletého bakalářského studijního programu je získat ucelenou teoretickou a praktickou kvalifikaci potřebnou pro naplnění této vize a pro uplatnění absolventky v praxi oboru porodní asistence.
Studium oboru je zaměřeno na nabytí dovednosti samostatné péče o ženu s fyziologickým těhotenstvím, porodem a šestinedělím a o fyziologického novorozence; následně na schopnost včas odhalit a řešit vzniklé patologie ve spolupráci s lékařem.
Absolventi budou schopni poskytovat péči ženě a novorozenci; diagnostikovat a řešit problémy v oblasti potřeb v průběhu celého života ženy. Vzdělávací cíle proto kladou důraz také na efektivní komunikaci s klientkou a její rodinou, na týmovou práci v případě zjištěných poruch zdraví či patologií, na dodržování etických zásad, na postupy různých stupňů prevence, se zvláštním zřetelem na primární prevenci a edukaci ženy a její rodiny ve všech fázích jejího života v oblasti zejména reprodukčního zdraví. Velká pozornost je věnována naplnění cílů praktické přípravy v rozsahu daném legislativou pro regulované povolání porodní asistentky.
Studijní program je sestaven v souladu s platnou legislativou národní i evropskou a s Definicí porodní asistentky podle Mezinárodní organizace porodních asistentek (ICM) tak, aby absolventkám umožnil získat registraci a licenci pro samostatný, nezávislý a plně zodpovědný výkon povolání porodní asistentky v systému zdravotnické péče.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- odborně a lidsky zralým přístupem k ženám, jejich rodinám a komunitám přispívat k profesionalizaci oboru porodní asistence, zlepšovat zdraví žen a dětí a tím zvyšovat prestiž a postavení porodní asistentky ve společnosti;
- samostatného kvalifikovaného rozhodování se v péči o zdraví, v prevenci vzniku onemocnění a komplikací;
- poskytovat péči těhotným ženám, rodičkám a novorozencům a ženám gynekologicky nemocným; včas odhalovat rizika a nepravidelnosti a účinně se podílet na péči o ženu při nepravidelnostech a zasáhnout v život ohrožujících situacích;
- poskytnout péči nejenom v nemocničním prostředí, ale také v prostředí primární a komunitní péče; účinně obhajovat ženy a jejich rodiny a přispívat tak k pozitivní těhotenské a porodní zkušenosti žen;
- aktivně získávat a využívat poznatky získané metodou EBM a metodou kritického myšlení a řešení problémů;
- aplikovat postupy různých stupňů prevence se zvláštním zřetelem na primární prevenci a edukaci ženy a její rodiny ve všech fázích jejího života v oblasti zdraví – zejména reprodukčního;
- vyhodnotit potřeby klientky a realizovat péči prostřednictvím metody procesu poskytování péče v porodní asistenci;
- vést přípravu na rodičovství; v rámci svých kompetencí poskytnovat rady v oblasti reprodukčního zdraví;
- pracovat samostatně, generovat a obhájit svá profesní rozhodnutí a nést za ně plnou odpovědnost;
- pozitivní seberealizace, průběžného profesního rozvoje, sebevýchovy, sebevzdělávání a sebereflexe;
- aplikovat vědomosti z oblasti porodní asistence, porodnictví, gynekologie, neonatologie a dalších souvisejících vědních oborů v praxi;
- řídit zdroje a být profesionálním partnerem jiným oborům při poskytování zdravotní péče v oboru porodní asistence,
- Uplatnění absolventa
Porodní asistence je nezastupitelná, specifická a flexibilní profese. Po úspěšném ukončení studia budete připravena pracovat jako samostatně pracující porodní asistentka v nemocnicích, v primární péči, i v komunitním prostředí. Uplatnění najdete v centrech porodní asistence, v organizacích zaměřených na pomoc ženám a jejich dětem, a také ve výzkumných projektech. Všude tam ocení nejen vaše dovedné ruce, vidoucí oči a srdce na pravém místě, ale také schopnost analytického a kritického myšlení. Studium programu Porodní asistence vám umožní získat licenci k výkonu povolání ve všech státech EU, což otevírá možnosti vašeho uplatnění v mezinárodním měřítku.
- Regulovaná povolání
- Porodní asistentka
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praktické výuce je během studia věnována velká pozornost. Tvoří zhruba polovinu celkové hodinové dotace, tedy téměř 2300 hodin. Praxe probíhá blokově, ve čtyřtýdenních intervalech, a formou klinických cvičení. Pracovat budete pod vedením školitelek a mentorek odborné praxe ve státních i nestátních zdravotnických zařízeních, což vám umožní získat reálnou představu o práci porodní asistentky a zkušenosti a dovednosti potřebné pro výkon povolání.
- Cíle kvalifikačních prací
Součástí státní závěrečné zkoušky studijního programu Porodní asistence je obhajoba bakalářské práce, ve které by měli absolvující studenti prokázat schopnost zpracovat odborný text, jak po stránce obsahové, tak i formální, orientovat se ve vybrané problematice a pracovat s literárními prameny (domácími i zahraničními, knižními i časopiseckými). Standardní rozsah bakalářské práce je 50 stran (mimo přílohy). Součástí přípravy práce je sestavení projektu práce (formulace záměru/cílů práce, výzkumných otázek, volba vhodných metod) a dodržení harmonogramu pro její zpracování. Vlastního zpracování práce zahrnuje vhodnou analýzu získaných informací, sestavení diskuze s jinými autory a formulaci závěrů práce, Student pracuje pod odborným vedením přiděleného vedoucího/garanta práce.
Obhajobou bakalářské práce student prokazuje, že zvládl základy vědecké práce pod vedením vedoucího práce. U obhajoby bakalářské práce se hodnotí mimo porozumění tématu, také schopnost adekvátně reagovat na položené otázky a celková úroveň prezentace.
- Návaznost na další studijní programy
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity v současné době nenabízí možnost navazujícího studia v porodní asistenci. Na bakalářský program ale můžete navázat studiem příbuzných magisterských programů, například studiem Veřejného zdravotnictví nebo na jiných univerzitách specializačním studiem v porodní asistenci či studiem managementu ve zdravotnictví nebo specializací v pedagogice.