Představení studijního programu
V posledních letech vzrůstá zájem o kvalitní produkty osobní hygieny, péče o tělo, krásu a služby s nimi spojené. Cílem našeho bakalářského studijního programu zaměřeného na oblast kosmetických prostředků je příprava absolventů s interdisciplinárním, profesně orientovaným profilem, zahrnujícím medicínské, chemické, technologické, ekologické, regulační a další aspekty kosmetických prostředků, aby se mohli kvalifikovaně podílet na procesu vzniku a zacházení s produkty, které vyhovují náročným požadavkům dnešní doby.
Osvojíte si základní znalosti o vlastnostech látek chemického i přírodního původu, které se uplatňují v péči o pokožku, vlasy, nehty a dutinu ústní. Naučíte se, jak tyto látky interagují s živými buňkami lidského organizmu, jaké jsou přínosy jejich používání, ale také se dozvíte o jejich rizicích. Věnovat se budete zákonitostem a metodám technologického zpracování těchto látek do kosmetických přípravků, které jsou připraveny k používání při každodenní péči o pokožku a osobní hygieně. Osvojíte si základní postupy a metody zajišťování jejich kvality a bezpečnosti a dozvíte se, jakými pravidly se řídí zacházení s těmito produkty.
V rámci studia vás čeká odborná praxe v celkové délce 12 týdnů, kterou můžete absolvovat na různých pracovištích, které zacházejí s kosmetickými surovinami a prostředky (vývoj, výroba, distribuce, regulace, poskytování, poradenství).
Během studia se můžete zapojit do souvisejících výzkumných činností a výsledky těchto aktivit využít při tvorbě bakalářské práce a též vyjet na zahraniční studijní či praktický pobyt (např. v rámci mobilitního programu Erasmus+).
Je studium programu pro vás?
- Bavily vás na střední škole přírodní vědy, zejména chemie a biologie?
- Nepohrdnete ani jinými (např. společenskými a technologickými) obory?
- Jste precizní, spolehliví a svědomití a zároveň máte pozitivní vztah ke kráse a estetické cítění?
- Zajímáte se o problematiku osobní hygieny, zdraví a jeho ochranu?
- Toužíte po praktických dovednostech a zručnostech?
- Chcete vědět vše o kosmetických prostředcích od jejich vzniku až po aplikaci?
- Baví vás práce v laboratoři?
- Baví vás zároveň i práce s lidmi a umíte s nimi komunikovat?
Pokud na tyto otázky odpovídáte kladně, bude studium programu Kosmetické prostředky to pravé pro vás. Neváhejte a podejte si k nám přihlášku!
Kombinovaná forma studia
Studijní program se v kombinované formě nenabízí.
Studijní plány
Přijímací řízeníPřijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2025/2026Termín podání do půlnoci 28. 2. 2025
- Informace o přijímacích zkouškách v tomto studijním programuPovinnou součástí přijímacího řízení je absolvování přijímací zkoušky, která se koná v jazyce studijního programu, tedy v jazyce českém. Přijímací zkouška má písemnou formu a skládá se z Biologie (30 bodů), Chemie (30 bodů), Všeobecné studijní předpoklady (15 bodů). Úroveň oborových testů (Biologie a Chemie) odpovídá obsahu a rozsahu standardů MŠMT ČR pro gymnázia. Část Všeobecné studijní předpoklady je zaměřena především na základní analytické, numerické a logické myšlení, a nezahrnuje otázky zaměřené na kulturní a politický přehled.
- Doporučená literatura ke zkouškám v tomto studijním programuUčebnice Biologie, Chemie pro gymnázia.
- Kritéria hodnocení uchazečů o tento studijní programZa písemné zkoušky lze získat maximálně 75 bodů. Nesprávné či chybějící odpovědi se nepenalizují. Pro vypracování otázek budou mít uchazeči k dispozici celkem 75 minut.
Studium
- Cíle
V posledních letech vzrůstá zájem o kvalitní produkty osobní hygieny, péče o tělo, krásu a služby s nimi spojené. Cílem realizace studijního programu zaměřeného na oblast kosmetických prostředků je příprava absolventů s interdisciplinárním, profesně orientovaným profilem, zahrnujícím různé aspekty kosmetických prostředků (medicínské, chemické, technologické, ekologické, regulační a další), aby byli schopni se kvalifikovaně podílet na vzniku a zacházení s produkty, které vyhovují náročným požadavkům dnešní doby.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- uplatnit znalosti základů chemie a materiálů při charakteristice aktivních a pomocných látek a zajišťování jakosti kosmetických surovin a kosmetických prostředků
- uplatnit znalosti základů anatomie a fyziologie se zaměřením na oblasti těla, které nejčastěji přicházejí do kontaktu s kosmetickými prostředky, při posuzování vhodnosti aplikace jednotlivých prostředků
- uplatnit znalosti základů botaniky, fytochemie a farmakognozie při posuzování rostlinných kosmetických přípravků
- uplatnit znalosti základních technologických postupů při přípravě a výrobě různých druhů kosmetických přípravků
- aplikovat základní znalosti právních předpisů, marketingu a managementu při zacházení s kosmetickými prostředky
- Uplatnění absolventa
Jako absolvent se budete orientovat v problematice vývoje, výroby, kontroly a aplikace kosmetických prostředků. Budete znát materiály používané při jejich výrobě, základní technologické postupy jejich přípravy a výroby a metody kontroly jejich kvality. Budete se orientovat v základních právních předpisech, které upravují ochranu zdraví lidi a zacházení s kosmetickými prostředky. Díky znalostem struktury a funkce kůže a kožních adnex a jejich nemocí budete schopni kvalifikovaně poradit při výběru vhodných kosmetických přípravků a poskytnout o nich klientovi adekvátní odborné informace.
Studijní program vás připraví k práci v oblasti výroby kosmetických prostředků jako odborný pracovník či technolog ve výrobě a v laboratoři hodnocení jakosti. Ve společnostech, které se zabývají distribucí a prodejem kosmetických surovin a prostředků, si můžete najít uplatnění jako obchodní zástupce, klientský pracovník a konzultant, v laboratořích certifikujících a regulačních orgánů jako laborant a dále třeba jako pracovník poskytující základní dermokosmetické poradenství při prodeji a aplikaci kosmetických prostředků.
Poznámka: studijní program nepřipravuje absolventy k výkonu regulovaného zdravotnického povolání a zacházení s léčivy; absolvováním studijního programu absolvent nezíská kvalifikaci kosmetik/kosmetička.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Během studia vás čeká povinná praxe v celkové délce 12 týdnů. Praxe začíná ve druhém semestru studia a je koncipována na principu rotace studentů na různých typech pracovišť zajišťujících zacházení s kosmetickými prostředky (např. výroba, kontrola kvality, příprava dokumentace, poradenství). Praxi lze absolvovat jak v ČR, tak i v zahraničí.
- Cíle kvalifikačních prací
Součástí studijního programu jsou povinné předměty zaměřené na přípravu bakalářské práce. Bakalářská práce může představovat dílčí zpracování výsledků originálního výzkumu experimentálního charakteru, studující však mohou zpracovat i práce rešeršního charakteru a pracovat s daty přístupnými pro sekundární analýzu. Měli by předvést schopnost kriticky pracovat s odbornými texty, zpracovávat data, nacházet v nich relevantní odpovědi na zadanou otázku a své výsledky adekvátním způsobem prezentovat. Standardní rozsah bakalářské práce je zpravidla 72 000 až 90 000 znaků včetně poznámek pod čarou, titulního listu, obsahu, seznamu literatury a anotací.
- Návaznost na další studijní programy
Jako absolvent bakalářského studijního programu můžete po splnění podmínek přijímacího řízení pokračovat ve studiu navazujícího magisterského studijního programu Kosmetologie a kosmetické prostředky na FaF MU (aktuálně v přípravě), příp. v relevantních studijních programech nabízených jinými fakultami/vysokými školami v ČR a zahraničí.