Představení studijního programu
Aplikovaná ekonomie zdravotnictví: kariéra pro budoucí lídry ve zdravotnictví
Ekonomie zdravotnictví patří mezi nejdynamičtější obory s potenciálem ovlivnit kvalitu života obyvatel naší společnosti, i proto vznikl na MUNI unikátní studijní program Applied Health Economics. AHE spojuje interdisciplinární znalosti z ekonomie a zdravotnictví s důrazem na praktické dovednosti analytiků a lídrů v oboru.
Při studiu se naučíte, jak funguje zdravotní politika, analyzovat data, formulovat doporučení pro důležitá rozhodnutí, ale i porozumět ekonomickým aspektům zdravotnictví, a to vč. jeho financování a právní úpravy.
Klíčové oblasti studia:
- Hodnocení kvality a efektivnosti zdravotnických služeb: Jak zajistit, aby péče byla na dobré úrovni a efektivní?
- Analýzy udržitelné hodnoty za peníze: Jak měřit ekonomickou a klinickou hodnotu zdravotní péče?
- Analýzy velkých dat ve zdravotnictví: Jak využít obrovské množství dat k lepší péči?
- Analýzy zdravotních politik a plánů: Co se děje ve světě zdravotnictví a jak reaguje na potřeby naší společnosti?
- Hodnocení a posuzování zdravotnických technologií: Jak rozhodovat o nových léčebných metodách na základě klinických a ekonomických dat?
Po absolvování AHE budete připraveni pro praxi i výzkum v soukromém i veřejné sektoru v národních i mezinárodních organizacích. AHE vám poskytne silný základ pro vaši kariéru.
Proč si vybrat AHE?
- unikátní studijní program v Evropě
- praktické a komplexní vzdělání v oblasti ekonomie zdravotnictví, veřejného zdravotnictví, epidemiologie, farmacie a zdravotnických služeb
- skvělé kariérní příležitosti na mezinárodní úrovni s potenciálem nadprůměrného platu
- seznamovací bootcamp
Studijní plány
Studium
- Cíle
Cílem vzdělávání a studia v nově akreditovaném dvouletém navazujícím magisterském programu "Aplikovaná ekonomie zdravotnictví" je získání teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti ekonomie zdravotnictví a hodnocení zdravotnických intervencí potřebných k výkonu analytických, ekonomických a manažerských funkcí ve zdravotnických systémech a prosazování zdravotní politiky v oblasti ochrany a podpory zdraví a formulaci politik zdraví a jejich analýz.
Studium má za cíl vzdělat, vychovat a pro praxi i výzkumnou práci připravit absolventy, kteří budou kompetentní k výkonu činností zaměřených na hodnocení a posuzování zdravotnických intervencí a technologií a hodnocení kvality a efektivnosti zdravotnických služeb, a to zejména v uvedených klíčových oblastech studia:
- hodnocení kvality a efektivnosti zdravotnických služeb;
- analýzy udržitelné hodnoty za peníze;
- analýzy velkých dat ve zdravotnictví;
- analýzy zdravotních politik a plánů;
- hodnocení a posuzování zdravotnických technologií.
Obsah programu je proto zaměřen jednak na upevnění a prohloubení vzdělání získaného v předchozím bakalářském či magisterském programu a jednak na získání specifických znalostí a dovedností z oblasti aplikované ekonomiky zdravotnictví a hodnocení zdravotnických technologií v kontextu mezinárodně uznávaných požadavků praxe, které jsou definované mimo jiné i v projektu spolupráce EUnetHTA Evropské unie, a mezinárodně uznávaných institucích INAHTA a HTAi.
Nový studijní program bude reflektovat transformaci zdravotnického systému v kontextu mezinárodních snah o zkvalitnění péče (změny v poskytování zdravotních služeb a jejich řízení a hodnocení kvality péče) a reagovat na požadavky trhu práce a také na chybějící absolventy s odpovídající profesní kvalifikací (aplikovaná ekonomika ve zdravotnictví). V současné době je možné získat obdobně zaměřené poznatky a dovednosti pouze v rámci jednotlivých izolovaných certifikovaných kurzů (k získání zvláštní odborné způsobilosti), či specializačních kurzů (k získání specializované odborné způsobilosti), není tak jednoznačně garantována jejich kvalita a homogenita z hlediska obsahu i využitých výukových forem.
Požadavky na zkvalitnění zdravotních služeb, jejich odpovídající vykazování a následná úhrada, jsou klíčovými komponentami správně fungujícího rezortu zdravotnictví založeného na moderních principech a dostupných vědeckých poznatcích. I proto s ohledem na nutnost racionalizace, efektivnosti a transparentnosti výdajů na zdravotní péči, demografické trendy a nutnost podpory preventivních programů, je nezbytné vychovat profesionály, kteří se orientují v problematice hodnoty zdraví za peníze.
Interdisciplinarita a komplexní pojetí problematiky, navíc s možností využití zkušeností z praxe a ze zahraničí a do budoucna snaha o legislativní ukotvení profese aplikované ekonomiky ve zdravotnictví dávají předpoklad pro uplatnění absolventů na trhu práce i pro základní a aplikovanou vědu a výzkum v oboru ekonomiky zdraví.
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- Pochopit, posoudit a vytvořit hodnoticí rámec pro přidělování omezených zdrojů ve zdravotnictví.
- Rozvíjet kritické schopnosti a kompetence v oblasti ekonomiky zdraví, farmakoekonomiky a hodnocení zdravotnických technologií, včetně dovedností v oblasti hodnocení, šíření informací a komunikace pro různé zúčastněné strany, včetně poskytovatelů.
- Používat zdravotně-ekonomické modely k analýze rozhodnutí spotřebitelů, investorů, soukromých společností, vládních agentur a plátců v oblasti zdravotní politiky.
- Uplatňovat znalosti mikro- a makroekonomických modelů při analýze možností a strategií směřujících k udržitelnému rovnému přístupu ke kvalitní zdravotní péči založenému na důkazech, vč. vícekriteriální rozhodovací analýzy a meziodvětvové analýzy.
- Analyzovat a interpretovat makroekonomické údaje za účelem tvorby zdravotní ekonomické politiky a vyhodnocovat dopad makroekonomických událostí na zdravotnické organizace na makro (národní), mezo (regionální) a mikro (jednotliví poskytovatelé) úrovni
- Rozvíjet dovednosti a praktické znalosti v oblasti pokročilých statistických metod pro analýzu velkých dat, statistiky zdravotnických dat, analýzy a její interpretace, ekonometrie zdravotní a sociální péče.
- Interpretovat ekonomické právní předpisy a analyzovat a kriticky hodnotit právní a etické prostředí subjektů působících v oblasti prevence a ochrany zdraví.
- Rozvíjet měkké dovednosti jako komunikace, aktivní naslouchání, time management, týmová práce a kritické myšlení klíčové při řešení problémů ve zdravotnických organizacích, u poskytovatelů péče či při tvorbě politik.
- Uplatnění absolventa
Po absolvování získáte kvalifikaci pro různá povolání ve zdravotnictví a budete připraveni na řídicí a manažerské pozice v systému poskytovatelů zdravotní péče, plátců či inovátorů. Můžete se také podílet na prosazování zdravotní politiky s ohledem na ekonomické aspekty, a to jak na regionální, tak mezinárodní úrovni.
Stanete se expertem na efektivitu zdravotní péče, procesy a organizaci zdravotnictví, úhrady a další pobídky pro poskytovatele a pacienty nebo na otázky dostupnosti a personálního zajištění všech oblastí zdravotnictví. Díky studiu v programu AHE budete mít možnost pracovat jako manažer, datový analytik, konzultant nebo i poradce ministra zdravotnictví.
V rámci studia si budete moci vybrat zaměření, které vám poskytne expertízu pro zaměstnání v jedné z těchto oblastí:
- Analýza dat ve zdravotnictví: farmaceutické a diagnostické společnosti, akademické a státní instituce, mezinárodní instituce, poradenské společnosti, nemocnice, pojišťovny.
- Politika a management ve zdravotnictví: vládní instituce, mezinárodní instituce, biotechnologické společnosti, nemocnice, Ph.D. výzkum.
- Hodnocení zdravotnických technologií: agentury HTA, mezinárodní instituce, oddělení pro vstup na trh farmaceutických a dalších společností, Ph.D. výzkum.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Celouniverzitní pravidla pro tvorbu studijních programů, která zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů, upravuje směrnice Masarykovy univeritzy č. 1/2024 Pravidla pro tvorbu studijních programů a programů celoživotního vzdělávání. Směrnice vymezuje šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studijní plán ve spolupráci s jinou vysokou školou či jinou právnickou osobou,
- studijní plán na dostudování (určen pouze pro dostudování ve studijním oboru, studijním programu nebo studijním plánu, který zanikne).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který doplňuje hlavní studijního plán jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Praktická výuka je součástí studia AHE. Během praxe se zapojíte do spolupráce s partnery v rámci odborné stáže, která bude probíhat minimálně 6 týdnů (z toho nejméně 3 týdny na místě zaměstnavatele). Stáž může proběhnout také v oblasti vědeckého výzkumu, pokud vás v budoucnu láká Ph.D. studium.
Učení prostřednictvím reálných situací a praktických příkladů vám pomůže lépe porozumět skutečným problémům ve zdravotnictví a připraví vás na praxi analytiků, manažerů a poradců v oblasti zdravotnictví. - Cíle kvalifikačních prací
Zaměření kvalifikačních prací bude ve vztahu k oboru různorodé. Studenti budou moci volit témata, se kterými se setkali v průběhu studia, výkonu odborné praxe anebo problematiky související s výkonem povolání. Předpokládá se, že zpracováním závěrečné práce student prokáže schopnost pracovat s odbornou literaturou, schopnost formulovat cíle výzkumu a výzkumné otázky, zvolit si správnou metodiku výzkumu, získaná data vhodně analyzovat (využít vhodné metody). V části diskuse student porovnává své zjištění s jinými odbornými zdroji, zamýšlí se nad výsledky, navrhuje doporučení pro praxi.
Hodnocení závěrečných prací vedoucím práce a oponentem je realizováno formou šablon - Posudek vedoucího a Posudek oponenta diplomové práce (zhodnocují se jednotlivé oblasti závěrečné práce - cíl práce a jeho naplnění, obsahové zpracování nebo formální úprava práce).
Struktura závěrečné práce má stanovena striktní pravidla a předepsané struktury. Pokyny pro vypracování závěrečné práce se řídí vnitřními předpisy Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, a ve vztahuk ke specifikům oboru také recenzovanou publikací Metodika ke zpracování závěrečné práce pro vybrané nelékařské zdravotnické obory (autorský kolektiv Katedry ošetřovatelství a porodní asistence LF MU), která uvádí konkrétní kritéria a doporučení pro zpracování závěrečné práce.
Finální verzi závěreční práce studenti vkládají do Informačního systému Masarykovy univerzity v části – archiv.
- Návaznost na další studijní programy
Studenti programu AHE budou mít možnost absolvovat volitelné předměty z jakékoliv fakulty Masarykovy univerzity nebo případně studium AHE propojit i s dalším studijním programem na naší univerzitě.
Studijní program je koncipován jako navazující magisterský zakončený titulem Ing. V případě zájmu se tak můžete přihlásit do doktorského studia v oblastech, jako je ekonomie zdravotnictví, veřejné zdravotnictví a výzkum zdravotních služeb (health services research) v Česku a na nejlepších zahraničních univerzitách.