2010
Pilotní studie zatížení při bipedální a kvadrupedální chůzi
KORVAS, Pavel, Martina BERNACIKOVÁ a Jan CACEKZákladní údaje
Originální název
Pilotní studie zatížení při bipedální a kvadrupedální chůzi
Název anglicky
The load at bipedal and quadrupedal walking (Pilot study)
Autoři
KORVAS, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí), Martina BERNACIKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jan CACEK (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Studia Sportiva, 2010, 1802-7679
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
Sport a aktivity volného času
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14510/10:00061281
Organizační jednotka
Fakulta sportovních studií
Klíčová slova anglicky
bipedal walk intensity quadrupedal energy expenditure load
Štítky
Změněno: 15. 10. 2012 07:27, doc. PaedDr. Pavel Korvas, CSc.
V originále
Práce se zabývá výsledky pilotního výzkumu, který zjišťuje rozdíly v zatížení u bipedální a kvadrupedální chůze. Šetření bylo zaměřeno na ověření vhodného metodického postupu pro měření širšího vzorku populace, stanovení vhodných rychlostí, potřebných délek měřených úseků a sklonu terénů. Z výsledků vyplynuly základní rozdíly v zatížení mezi oběma typy chůze a možnost srovnání s uznávanými doporučeními pro udržení nebo zlepšení fyzické kondice u běžné populace. Dosažené výsledky případové studie s jedním probandem byly zajímavé zejména z pohledu nárůstu množství rozdílů mezi oběma typy chůze se zvýšením rychlostí a obtížností terénu.
Anglicky
The work deals with the results of a pilot research to aimed at the differences in load of bipedal and quadrupedal walking. The aim of the investigation was to verify appropriate methodological procedures for measuring a wider sample of population, determining the appropriate speed, the required length of the measured sections and of terrain gradient. Consecutively we could learn the fundamental differences of load intensity and work out the recommendations to maintain or improve physical fitness of the general population. The results of our study with one proband were particularly attractive in terms of differences between the two types of walking with increasing speed and level of terrain.