C 2012

Krize genologie a polská literární věda

POSPÍŠIL, Ivo

Základní údaje

Originální název

Krize genologie a polská literární věda

Název anglicky

General crisis of genology and Polish literary science

Autoři

POSPÍŠIL, Ivo (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Brno, Česká polonistika: nové výzvy, nová témata, od s. 117-126, 10 s. 2012

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

Písemnictví, masmedia, audiovize

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Forma vydání

tištěná verze "print"

Kód RIV

RIV/00216224:14210/12:00061313

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

978-80-210-5906-1

Klíčová slova česky

genologie a polská genologie; všeobecná krize genologie; stav a perspektivy polské genologie; polská inspirace

Klíčová slova anglicky

genre studies (genology) and Polish genre studies (genology); general crisis of genology; the state and perspectives of Polish genology; Polish inspiration
Změněno: 14. 4. 2013 23:00, Martin Svora

Anotace

V originále

Autor příspěvku se zabývá tradicemi a současným stavem zejména polské genologie, která inspirovala a inspiruje i českou genologii. Konstatuje celkovou krizi samotného pojmu genologie, jež se projevuje v různých studiích z teorie literárních žánrů, včetně polské genologie, kde se objevuje řada nových center, kromě tradičního wroclawského a lodžského, které dosud vydává jediný evropský genologický časopis Zagadnienia rodzajów literackich. V současnosti je pro polskou genologii charakteristický polycentrismus a disperznost genologického diskursu. V Polsku, kde se otázky literárních žánrů spojovaly již od 30. let 20. století s fenomenologií, se objevují jiné metodologické trendy, kulturologie, areálová studia a kognitivismus, které se na genologii aplikují. Perspektivy genologie jako literárněvědné disciplíny jsou však spíše nejisté.

Anglicky

The author of the present contribution deals with the traditions and contemporary state, especially of Polish genre studies (genology) which also inspired and still inspires Czech genology. He states the general crisis of the notion „genology“ itself which is being manifested in various studies concerning the theory of literary genres including Polish genology where quite a lot new centres besides those of Wrocław and Łódź that has been publishing the only European journal focused on genre studies (genology) Zagadnienia Rodzajów Literackich. Nowadays, Polish genology is characterized by polycentrism and dispersion of genological discourse. In Poland, where the questions of literary genres have been linked to phenomenology since the 1930s, some new approaches and trends appeared, such as cultural and area studies, hermeneutics, deconstruction, cognitivism etc. which are being applied to it. The perspectives of genre studies (genology) as a discipline of literary criticism are, however, rather uncertain.