BRÁZDIL, Rudolf, Monika BĚLÍNOVÁ, Petr DOBROVOLNÝ, Jiří MIKŠOVSKÝ, Petr PIŠOFT, Ladislava ŘEZNÍČKOVÁ, Petr ŠTĚPÁNEK, Hubert VALÁŠEK a Pavel ZAHRADNÍČEK. History of Weather and Climate in the Czech Lands IX. Temperature and Precipitation Fluctuations in the Czech Lands During the Instrumental Period. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2012, 236 s. ISBN 978-80-210-6052-4.
Originální název History of Weather and Climate in the Czech Lands IX. Temperature and Precipitation Fluctuations in the Czech Lands During the Instrumental Period
Název česky Historie počasí a klilmatu v Českých zemích IX. Kolísání teploty vzduchu a srážek v českých zemích v období přístrojových pozorování
Autoři BRÁZDIL, Rudolf (203 Česká republika, garant, domácí), Monika BĚLÍNOVÁ (203 Česká republika, domácí), Petr DOBROVOLNÝ (203 Česká republika, domácí), Jiří MIKŠOVSKÝ (203 Česká republika), Petr PIŠOFT (203 Česká republika), Ladislava ŘEZNÍČKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Petr ŠTĚPÁNEK (203 Česká republika), Hubert VALÁŠEK (203 Česká republika) a Pavel ZAHRADNÍČEK (203 Česká republika).
Vydání 1. vyd. Brno, 236 s. 2012.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14310/12:00058077
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 978-80-210-6052-4
Klíčová slova anglicky circulation indices; climate forcing; cyclicity; Czech Lands; history of measurements; homogenisation; precipitation; spatio-temporal fluctuations; temperature
Štítky AKR, Munipress
Změnil Změnila: Mgr. Martina Dvořáková, učo 180818. Změněno: 9. 4. 2013 15:49.
Publication summarises recent knowledge of climate fluctuations in the Czech Lands in the period of instrumental measurements. The history of meteorological observations is described. Based on metadata of 14 meteorological stations, homogenisation of their temperature and precipitation series is done. Homogenised series, together with new calculated mean series for the Czech Republic, are analysed further from point of view of their spatio-temporal variability, cyclicity, relationships to circulation indices and climate forcings. Appendix includes corresponding homogenised series.
Anotace česky
Publikace shrnuje dosavadní poznatky o kolísání klimatu v českých zemích v období přístrojových pozorování. Popsána je historie meteorologických pozorování. Na základě metadat 14 meteorologických stanic je provedena homogenizace jejich teplotních a srážkových řad. Homogenizovane řady, spolu s nově vypočtenými průměrnými řadami pro ČR, jsou dále analyzovány z hlediska jejich časové a prostorové variability, cykličnosti, vazeb na cirkulační indexy a ovlivňující klimatotvorné faktory. Homogenizované řady jsou uvedeny v příloze.
Návaznosti
GAP209/10/0605, projekt VaVNázev: Kolísání klimatu České republiky v období přístrojových pozorování na základě homogenních sekulárních řad
Investor: Grantová agentura ČR, Kolísání klimatu České republiky v období přístrojových pozorování na základě homogenních sekulárních řad
VytisknoutZobrazeno: 12. 5. 2024 11:22