STEHNOVÁ, Iva, Monika SISROVÁ, Hana PŘIKRYLOVÁ KUČEROVÁ, Radovan PŘIKRYL a Libor USTOHAL. Vybrané neuropsychologické charakteristiky u pacientů s první epizodou schizofrenie. In 55.čsl.psychofarmakologická konference, Jeseník. 2013. ISSN 1211-7579.
Originální název Vybrané neuropsychologické charakteristiky u pacientů s první epizodou schizofrenie
Název česky Vybrané neuropsychologické charakteristiky u pacientů s první epizodou schizofrenie
Název anglicky Chosen neuropsychological features in patients with first-episode schizophrenia
Autoři STEHNOVÁ, Iva, Monika SISROVÁ, Hana PŘIKRYLOVÁ KUČEROVÁ, Radovan PŘIKRYL a Libor USTOHAL.
Vydání 55.čsl.psychofarmakologická konference, Jeseník, 2013.
Typ výsledku Konferenční abstrakt
ISSN 1211-7579
Klíčová slova česky neuropsychologie, kognitivní funkce, první-epizoda schozofrenie
Klíčová slova anglicky neuropsychology, cognitive functions, first-epizode schizophrenia
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: PhDr. Iva Stehnová, Ph.D., učo 180718. Změněno: 21. 1. 2013 22:59.
Problematika kognitivních funkcí u pacientů se schizofrenií je v posledních letech předmětem zájmu mnoha neuropsychologických studií. Kognitivní deficit u těchto pacientů má značné psychosociální důsledky a významně ovlivňuje celkovou kvalitu života. Naše studie se zaměřuje na profil kognitivních funkcí u pacientů s první epizodou schizofrenie. Cílem výzkumu je obraz poznávacích schopností v první akutní fázi onemocnění, kdy ještě není kognitivní výkon zkreslen dalšími proměnnými, jako je např. chronicita onemocnění či vliv psychofarmakoterapie v průběhu času. Přesný profil kognitivního poškození poskytuje užitečné informace k efektivnější léčbě a mimo jiné i kognitivní remediaci u těchto pacientů. Výzkumný soubor tvoří 74 pacientů s diagnózou paranoidní schizofrenie prvohospitalizovaných na Psychiatrické klinice Fakultní Nemocnice Brno ve věku 15-35 let. Neuropsychologická baterie zahrnuje: Test verbální fluence, Paměťový test učení, Trail Making Test, ReyOsteriethovu figuru, Wisconsinský test třídění karet, Londýnskou věž, Reakční časy a subtesty Informace, Řazení písmen a čísel, Opakování čísel a Symboly z Wechslerových inteligenčních škál. Významné oslabení kognitivního výkonu pacientů se schizofrenií bylo v naší studii prokázáno v některých modalitách paměťových, pozornostních a exekutivních schopností.
VytisknoutZobrazeno: 14. 5. 2024 16:29