2012
Pokusy o „novou filologii“, tzv. literárněvědný život a česko/českoslovesko-ruské/sovětské zrcadlení (návazný diptych)
POSPÍŠIL, IvoZákladní údaje
Originální název
Pokusy o „novou filologii“, tzv. literárněvědný život a česko/českoslovesko-ruské/sovětské zrcadlení (návazný diptych)
Název česky
Pokusy o „novou filologii“, tzv. literárněvědný život a česko/českoslovesko-ruské/sovětské zrcadlení (návazný diptych)
Název anglicky
The attempts at „new philology“, the so-called life in literary scholarship, and Czech/Czechoslovak-Russian/Soviet reflection (successive diptych)
Autoři
POSPÍŠIL, Ivo (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
Vyd. 1. Brno, Kontexty literární vědy III, od s. 60-84, 25 s. 2012
Nakladatel
Tribun EU
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
Písemnictví, masmedia, audiovize
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání
tištěná verze "print"
Kód RIV
RIV/00216224:14210/12:00063379
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
ISBN
978-80-263-0315-2
Klíčová slova česky
„nová filologie“; A. Korabljov; „moc v literatuře“ a „moc v literární vědě a kritice“; československo/česko/sovětsko/ruská zrcadlení; Pražské jaro 1968 a jeho česká a ruská reflexe
Klíčová slova anglicky
„new philology“; A. Korablev; „power in literature“ and „power in literary criticism“; Czechoslovak/Czech/Soviet/Russian reflections; Prague Spring 1968 and its Czech and Russian reflections
Štítky
Změněno: 2. 4. 2013 10:16, Martin Svora
V originále
Autor přítomného příspěvku zkoumá pojem „nová filologie“, jak se konstituuje například v díle A. Korabljova a také pojmy „moc v literatuře“ a „moc v literární vědě a kritice“ na příkladu československo/česko/sovětsko/ruské recepce osudového roku 1968 a celého procesu tzv. Pražského jara s pozadím v knize B. Palkovského Za sovětskou civilizací (1936), přičemž zdůrazňuje prioritní úlohu jazyka a jeho textových produktů a „novou filologii“ jako široké pojetí tradiční filologie obohacené o nové oborové transcendence.
Anglicky
The autor of the present contribution investigates the notion „new philology“, as it is being constituted, for example, in the work of A. Korablev as well as the terms „power in literature“ and „power in literary criticism“ on the example of the Czechoslovak/Czech/Russian reception of 1968 and the whole process of the so-called Prague Spring at the background of B. Palkovský‘s s book Towards the Soviet Civiliyation (1936) accentuating the preference role of the language and its textual product and “new philology” as a wide concept of the traditional philology enriched by new disciplinary transcendences.