KRBKOVÁ, Lenka a Zuzana NÁTEROVÁ. Erythema migrans. Klin Mikrobiol Inf Lék. Praha: TRIOS s.r.o., 2012, roč. 18, č. 6, s. 172-179. ISSN 1211-264X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Erythema migrans
Název česky Erythema migrans
Název anglicky Erythema migrans
Autoři KRBKOVÁ, Lenka (203 Česká republika, garant, domácí) a Zuzana NÁTEROVÁ (703 Slovensko).
Vydání Klin Mikrobiol Inf Lék. Praha, TRIOS s.r.o. 2012, 1211-264X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30300 3.3 Health sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/12:00063605
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky lymeská borrelióza; časné lokalizované stadium; erythema migrans; Borrelia burgdorferi sensu lato
Klíčová slova anglicky Lyme borreliosis; early localized stage; erythema migrans; Borrelia burgdorferi sensu lato
Změnil Změnila: Zdeňka Nováková, učo 205816. Změněno: 8. 2. 2013 11:44.
Anotace
Článek shrnuje nejnovější poznatky o etiologii, epidemiologii, patogenetickém mechanismu, klinických projevech, diagnostice i terapii kožní formy borreliové infekce – erythema migrans (EM). Zaměření pouze na tento klinický projev je záměrné, neboť EM je ze všech klinických postižení, které lymeskou borreliózu provázejí, nejčastější diagnózou nejen na území ČR. Z etiologických agens jsou zmíněny i nové druhy borrelií komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato: B. lusitaniae a B. spielmanii, které se dosud běžně netestují, nicméně se v Evropě prokazatelně a pravděpodobně i v ČR v klíšťatech vyskytují. Mezi obratlovci a klíšťaty cirkuluje v Evropě 6 druhů patogenních borrelií. Diskutován je přenos v přírodě, definované rezervoáry a distribuce jednotlivých genospecies v Evropě. Podrobně jsou popsány klinické formy EM a možné doprovázející příznaky. Srovnány jsou typy erytémat v USA a Evropě. V části diferenciální diagnostiky jsou zmíněny alergie, kožní onemocnění a infekční choroby s projevy na kůži, připomínající EM. I když diagnóza EM je výhradně klinická a sérologické vyšetření není indikováno, jsou probrány metody přímého průkazu i možnosti dvoustupňového testování protilátek. Terapeutické doporučení diskutuje možnosti použití antibiotik dostupných v ČR.
Anotace anglicky
The article summarizes the latest knowledge about etiology, epidemiology, pathogenesis, clinical signs, diagnostic procedures and therapy of cutaneous borrelial infection – erythema migrans (EM). The sole focus on this clinical entity is intentional since EM is the most common clinical involvement of Lyme borreliosis (LB) in the Czech Republic (CR). New genospecies from complex Borrelia burgdorferi sensu lato: B. lusitaniae and B. spielmanii as etiologic agents are reported, although there are no commercial tests available yet for their detection, but the ticks are demonstrably infected with them in Europe and probably even in CR. Six pathogenic genospecies circulate between vertebrates and Ixodes ricinus ticks in Europe. Transmission cycle in nature, hosts identified as reservoirs and distribution of borreliae in Europe are presented. Clinical forms of EM are described in detail including accompanying features. Types of erythema in USA and Europe are compared. In the part on differential diagnosis, allergies, dermatologic and infectious diseases with similar appearance on the skin as EM are mentioned. Though the diagnosis of EM is exclusively clinical and serology is not indicated, methods of direct detection and two-tier testing of antibodies are discussed. Therapeutic recommendation argues the choice of antibiotics from those available in CR.
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 03:29