SYROVÁTKA, Vít, Vanda RÁDKOVÁ and Jindřiška BOJKOVÁ. Pakomárovití (Diptera: Chironomidae) prameništních slatinišť na gradientu minerální bohatosti: záležitost chemie vody, nebo substrátu? (Non-biting midges (Diptera: Chironomidae) of spring fens along the mineral richness gradient: water chemistry or substratum issue?). In XVI. Konferencia SLS a ČLS. 2012. ISBN 978-80-971056-0-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Pakomárovití (Diptera: Chironomidae) prameništních slatinišť na gradientu minerální bohatosti: záležitost chemie vody, nebo substrátu?
Name (in English) Non-biting midges (Diptera: Chironomidae) of spring fens along the mineral richness gradient: water chemistry or substratum issue?
Authors SYROVÁTKA, Vít (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Vanda RÁDKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Jindřiška BOJKOVÁ (203 Czech Republic).
Edition XVI. Konferencia SLS a ČLS, 2012.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 10600 1.6 Biological sciences
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
WWW URL
RIV identification code RIV/00216224:14310/12:00058449
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-971056-0-0
Keywords in English Chironomidae; helocrenes; spring fens; water chemistry; mineral richness
Changed by Changed by: Mgr. Vít Syrovátka, Ph.D., učo 43336. Changed: 14/2/2013 18:15.
Abstract
Prameništní slatiniště (helokrény) Západních Karpat jsou formována především chemií vody, jež odráží horninový podklad a vytváří silný gradient minerální bohatosti. V Západních Karpatech se můžeme setkat s úplným gradientem minerální bohatosti od minerálně chudých rašelinišť až po minerálně bohatá slatiniště s tvorbou pěnovce (vysrážený uhličitan vápenatý). Chemie vody pak určuje vegetační pokryv a do jisté míry substrát, ale může mít i přímý vliv na vodní organismy. Položili jsme si proto otázku, zda se společenstva pakomárovitých, jakožto na prameništích nejbohatěji zastoupené skupiny hmyzu, mění podél gradientu minerální bohatosti, případně jaké jiné faktory je určují. Z předběžné studie vyplývalo, že chemie vody (avšak spjatá s vlastnostmi substrátu) představuje pro pakomárovité hlavní gradient, na nějž silně reagují. Po doplnění lokalit a částečném oddělení efektu minerální bohatosti od vlastností substrátu se však nyní zdá, že většina pakomárovitých je vázána především na substrát. Zdánlivá změna společenstva pakomárovitých podél minerotrofního gradientu je tak zřejmě dílem komplexní změny prostředí.
Abstract (in English)
We analyzed the response of chironomid assemblages to the gradient of mineral richness in the West Carpathian helocrenes. It seems that chironomid species are dependent on substratum and their assemblage change along the gradient reflects a complex environmental change.
Links
GAP505/11/0779, research and development projectName: Vliv faktorů prostředí a schopnosti šíření na skladbu taxocenóz vodních bezobratlých v izolovaných prameništních slatiništích (Acronym: Bezobratlí v prameništních slatiništích)
Investor: Czech Science Foundation
PrintDisplayed: 27/7/2024 20:28