NEJEZCHLEB, Kamil a Zuzana TONAROVÁ. MORE ECONOMIC APPROACH IN COMPETITION LAW AND ITS FACTUAL REFLECTION IN COURT PRACTICE. In Masarykova Universita. Dny práva 2012. Brno: Masarykova Universita, 2012, s. 1842-1860. ISBN 978-80-210-6319-8.
Originální název MORE ECONOMIC APPROACH IN COMPETITION LAW AND ITS FACTUAL REFLECTION IN COURT PRACTICE
Název česky VÍCE EKONOMICKÝ PŘÍSTUP V SOUTĚŽNÍM PRÁVU A JEHO REÁLNÉ PROMÍTÁNÍ DO SOUDNÍ PRAXE V ČR
Název anglicky MORE ECONOMIC APPROACH IN COMPETITION LAW AND ITS FACTUAL REFLECTION IN COURT PRACTICE
Autoři NEJEZCHLEB, Kamil (203 Česká republika, garant, domácí) a Zuzana TONAROVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Brno, Dny práva 2012, od s. 1842-1860, 19 s. 2012.
Nakladatel Masarykova Universita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50500 5.5 Law
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14220/12:00067935
Organizační jednotka Právnická fakulta
ISBN 978-80-210-6319-8
Klíčová slova anglicky More economic approach; private enforcement of competition law; evidence; detection; European Commission; abuse of dominant position; margin squeeze; the test of the same efficient competitor; price-cost tests
Změnil Změnil: Mgr. Ing. Kamil Nejezchleb, Ph.D., učo 73160. Změněno: 27. 2. 2014 08:43.
Tento příspěvek se zabývá aktuálním vývojem použití tzv. více ekonomického přístupu v souvislosti s ochranou hospodářské soutěže. V první části se obecně zaměřuje zejména na hlavní směry rozvoje použití ekonomických analýz v soutěžním právu a shrnuje jejich dosavadní aplikaci českým soutěžním úřadem a českými soudy. Druhá část se věnuje konkrétnímu příkladu použití ekonomické analýzy při posuzování zneužití dominantního postavení ve formě margin squeeze.
Anotace anglicky
This article deals with the current development of use of the more economic approach in connection with the protection of competition. The first part is focused on main development directions of use of economic analysis in competition law and summarises their existing application by the Czech competition authority and Czech courts. The second part deals with the particular case of the application of economic analysis in the assessment of abuse of dominant position in the form of margin squeeze.
VytisknoutZobrazeno: 6. 7. 2024 10:30