PRAVDOVÁ, Blanka. Já jako učitelka: profesní sebepojetí studentky učitelství v posledním ročníku pregraduální přípravy. Pedagogická orientace. Brno: Česká pedagogická společnost, 2013, roč. 23, č. 2, s. 174-194. ISSN 1211-4669. Dostupné z: https://dx.doi.org/10.5817/PedOr2013-2-174.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Já jako učitelka: profesní sebepojetí studentky učitelství v posledním ročníku pregraduální přípravy.
Název anglicky My teacher self: Professional self-concept of a student teacher in the last year of undergraduate training
Autoři PRAVDOVÁ, Blanka (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Pedagogická orientace, Brno, Česká pedagogická společnost, 2013, 1211-4669.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14410/13:00066120
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.5817/PedOr2013-2-174
Klíčová slova česky sebepojetí;profesní sebepojetí;učitel;student učitelství; sebediskrepanční teorie
Klíčová slova anglicky self-concept;professional self-concept;teacher;student teacher; selfdiscrepancy theory
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Blanka Vaculík Pravdová, Ph.D., učo 358527. Změněno: 25. 3. 2014 16:11.
Anotace
Studie vymezuje profesní sebepojetí studentky učitelství v závěrečném ročníku pregraduální přípravy. V textu jsou uvedeny studie věnované problematice sebepojetí a profesního sebepojetí učitele, je doložen význam pozitivního profesního sebepojetí na počátku profesní dráhy a termíny jsou konceptualizovány pro potřebu kvalitativního výzkumu. Obsahová analýza volné výpovědi a hloubkového rozhovoru zaměřená na hledání dominantních aspektů sebepojetí, jeho popis ve vztahu k sebediskrepanční teorii a sledování úvah o možném vývoji profesního Já ukazuje, že nejvýraznějším znakem sebepojetí studentky učitelství jsou obavy pramenící z diskrepance mezi ideálním a skutečným Já, i mezi požadovaným a skutečným Já. Přestože studentka formuluje své učitelské sebepojetí, jeho základy staví na zkušenostech získaných téměř výhradně v roli studenta a žáka. V souvislosti s tímto zjištěním je diskutována otázka, jakým způsobem lze ovlivňovat utváření profesního sebepojetí v rámci pregraduální přípravy studentů učitelství.
Anotace anglicky
The study describes the professional self-concept of a student teacher in the last year of undergraduate training. The study reflects overview studies dealing with the issue of self-concept and the professional self-concept of the teacher. The importance of positive professional self-concept at the onset of professional development is documented and terms are conceptualized to suit needs of qualitative research. Content analysis of a free utterance and an in-depth interview concentrates on the search for dominating aspects of self-concept, the description of the selfconcept in relation to the self-discrepancy theory and the thoughts about a possible development of the professional self. It shows that the most significant aspect of the student’s self-concept is the fear emanating from the discrepancy between the ideal self and the real self, between the ought self and the real self. Despite the fact that the student is formulating her self-concept as a teacher, it is constructed almost exclusively on experience gained in the role of a pupil. Following up this findings, the study discusses the question in what way the forming of professional self-concept should be influenced during the undergraduate teacher training.
Návaznosti
GA13-20049S, projekt VaVNázev: Osvojování tacitních znalostí studenty učitelství v průběhu jejich pedagogické praxe
Investor: Grantová agentura ČR, Osvojování tacitních znalostí studenty učitelství v průběhu jejich pedagogické praxe
VytisknoutZobrazeno: 11. 10. 2024 18:16