J 2013

Štítná žláza, diabetes a gravidita

OLŠOVSKÁ, Věra

Základní údaje

Originální název

Štítná žláza, diabetes a gravidita

Název anglicky

Thyroid gland, diabetes and pregnancy

Autoři

OLŠOVSKÁ, Věra (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Postgraduální medicína, Praha, Mladá Fronta, 2013, 1212-4184

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30202 Endocrinology and metabolism

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/13:00068989

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova česky

štítná žláza v těhotenství; poruchy cyklu a fertility u tyreopatií;poporodní tyreoidální dysfunkce

Klíčová slova anglicky

thyroid gland during pregnancy; disorders of menstrual cycle and fertility in cases of thyropathies; postnatal thyroidal dysfunctions
Změněno: 7. 8. 2013 14:50, Soňa Böhmová

Anotace

V originále

Poruchy menstruačního cyklu a fertility jsou častým klinickým příznakem u funkčních poruch štítné žlázy. U hypotyreózy bývají prodloužený menstruační cyklus, oligomenorea a sterilita. Výskyt u gravidních žen je kolem 3–4 %, hypotyreóza může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství a je spojena s rizikem malformací plodu. V průběhu těhotenství je nutná maximální rychlá saturace hormony štítné žlázy a udržování funkce kolem horní hranice normy. U hypertyreózy jsou časté nepravidelné anovulační cykly s infertilitou, gravidita je vzácná (0,1–0,2 %) a díky imunologické toleranci spotřeba tyreostatik většinou rychle klesá. Pokud těžká tyreotoxikóza vznikne a přetrvává v průběhu těhotenství, pak znamená riziko poškození plodu a neonatální hypertyreózy. Je nutné podávat tyreostatika v plné dávce a v průběhu 2. trimestru indikovat tyreoidektomii. Gestační tyreotoxikóza (prevalence kolem 2,4 % gravidit) je neautoimunitní hypertyreóza spojená se vzestupem sekrece HCG kolem 10. týdne gravidity, klinický obraz tyreotoxikózy se vyskytuje asi v 50 % případů.

Anglicky

Disorders of the menstruation cycle and problems with fertility are a common clinical symptom of thyroid gland function disorders. Hypothyroidism tends to cause longer menstrual cycle, oligomenorrhoea or even sterility. The prevalence among pregnant women is around 3-4%, it can adversely influence the course of the pregnancy and it is associated with a risk of malformations of the foetus. During pregnancy, it is necessary to quickly saturate the patient with thyroid hormones and to keep their levels close to the upper limits of the normal range. Hyperthyroidism is characterised by frequent, irregular anovulatory cycles and infertility, which means that pregnancy is rare in such cases (0.1-0.2%) and due to immunologic tolerance, the consumption of thyrostatics usually quickly decreases. If there occurs and persists a serious thyrotoxicosis during pregnancy it means a risk of damage to the foetus and neonatal It is necessary to administer thyrostatics in full doses and to indicate thyreidectomy in the 2nd trimester. Gestation thyrotoxicosis (prevalence of around 2.4% of pregnancies) is a form of non-autoimmune hyperthyroidism associated with heightened secretion of HCG around the 10th week of the pregnancy, the clinical image of thyrotoxicosis occurs in around 50% of those cases.