J 2013

LOCATION MATTERS! EXPLORING BROWNFIELDS REGENERATION IN A SPATIAL CONTEXT (A CASE STUDY OF THE SOUTH MORAVIAN REGION, CZECH REPUBLIC)

FRANTÁL, Bohumil, Josef KUNC, Eva NOVÁKOVÁ, Petr KLUSÁČEK, Stanislav MARTINÁT et. al.

Základní údaje

Originální název

LOCATION MATTERS! EXPLORING BROWNFIELDS REGENERATION IN A SPATIAL CONTEXT (A CASE STUDY OF THE SOUTH MORAVIAN REGION, CZECH REPUBLIC)

Název česky

Na poloze záleží! Zkoumání regenerace brownfields v prostorovém kontextu

Autoři

FRANTÁL, Bohumil, Josef KUNC, Eva NOVÁKOVÁ, Petr KLUSÁČEK, Stanislav MARTINÁT a Robert OSMAN

Vydání

Moravian Geographical Reports, Brno, ÚGN, 2013, 1210-8812

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

Zemský magnetismus, geodesie, geografie

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 0.341

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

UT WoS

000320984200002

Klíčová slova česky

brownfields; rozvojový potenciál; faktory úspěchu; prostorová analýza; Jihomoravský kraj; Česká republika

Klíčová slova anglicky

brownfields; development potential; success factors; spatial analysis; South Moravian Region; Czech Republic

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 9. 3. 2018 16:20, doc. RNDr. Josef Kunc, Ph.D.

Anotace

V originále

In this paper the authors attempt to answer the question of which location and site-specific factors have a decisive influence on the successful regeneration of brownfields. Using data from the South Moravian Region (Czech Republic), we analyze the spatial and functional distribution of brownfields, and test the correlation between the development potential of municipalities and the distribution of the brownfields that have already been regenerated. We then compare the structure and characteristics of existing and regenerated brownfields to identify significant drivers and barriers in the regeneration process. The findings indicate that regenerated brownfields are more likely located in municipalities with a higher local development potential (represented by the rate of local business activities, spatial peripherality - proximity to the regional centre and the main road network, and the quality of local infrastructure). It is also demonstrated that the large size of brownfields, their previous industrial use and the existence of contamination are not determinative barriers for regeneration if the brownfields are located in attractive areas and their ownership relations are not complicated.

Česky

Článek se snaží odpovědět na otázku, které lokalizační a specifické faktory mají rozhodující vliv na úspěšnou regeneraci brownfields. S využitím dat za Jihomoravský kraj, autoři analyzují prostorovou a funkční distribuci brownfields, testují souvislost mezi rozvojovým potenciálem obcí a rozmístěním již regenerovaných brownfields a porovnávají strukturu a charakteristiky existujících a regenerovaných brownfields, aby identifikovali signifikantní katalyzátory a bariéry procesu regenerace. Výsledky ukazují, že regenerované brownfields se mnohem častěji nachází v obcích s vyšším rozvojovým potenciálem, který je reprezentován zejména mírou lokální podnikatelské aktivity, periférností (blízkostí k regionálními centru a napojením na hlavní silniční síť) a kvalitou lokální infrastruktury. Také se potvrdilo, že velikost brownfileds, jejich předchozí industriální využití a existence kontaminace nepředstavují rozhodující bariéry, pokud se nachází v atraktivní lokalitě a nemají komplikované vlastnické vztahy.