HOROVÁ, Petra. Pojetí pachatele v sociální práci v České Republice. Sociální práce/Sociálna práca. Brno: Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2013, roč. 13, č. 2, s. 99-116. ISSN 1213-6204.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Pojetí pachatele v sociální práci v České Republice
Název anglicky View on Offender in Social Work Practice in the Czech Republic
Autoři HOROVÁ, Petra (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sociální práce/Sociálna práca, Brno, Asociace vzdělavatelů v sociální práci, 2013, 1213-6204.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/13:00069063
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova česky fenomenologie; Alfred Schütz; pojetí pachatele; sociální práce
Klíčová slova anglicky phenomenology; Alfred Schütz; view on offender; social work
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Petra Horová, Ph.D., učo 181737. Změněno: 21. 8. 2013 11:56.
Anotace
Článek předkládá přehled „pojetí pachatele“ jako různých interpretací o lidech páchajících trestnou činnost v rámci sociální práce uplatňované v České republice. Využívá k tomu fenomenologická východiska a pojmosloví definovaná Alfredem Schützem, která sledují jednotlivé interpretace jako přiřazování významů k jednotlivým prvkům konstrukce sociální reality. U jednotlivých pojetí jsou sledovány tyto kategorie: „autor pojetí“, „nositel pojetí“, „subjekt“, „objekt pojetí“, „relevance“, „horizont situace“ a „způsob porozumění“, přitom je pozornost zaměřena na pojetí institucionalizovaná a deklarovaná. Celý článek se snaží inspirovat k reflexi a uvědomění si vlivů a okolností praxe sociální práce ve vztahu k pachatelům trestných činů. Zároveň nabízí přehled současné institucionalizované sociální práce s pachateli v České republice.
Anotace anglicky
The article offer overview on offenders as various interpretations about people committing offences views within boundaries of social work in the Czech Republic. Phenomenology points of departure and terms by Alfred Schütz are used. The phenomenological recourse understands each view as interpretation – attach significance to each element of construction of social reality. These categories are observed in every view of offender: author of view, implementer of view, subject, object of view, relevance and way of understanding. Attention is focused on institutional and declarative views in the Czech Republic. Aim of the article is to be inspiration to reflexion and awareness the influences and circumstances of social work practice with offenders. At the same time offers overview of contemporary institutional social work with offenders in the Czech Republic.
VytisknoutZobrazeno: 20. 7. 2024 04:18