J 2012

Číslovky v sinitických jazycích

BLAŽEK, Václav and Michal SCHWARZ

Basic information

Original name

Číslovky v sinitických jazycích

Name (in English)

Numerals in Sinitic Languages

Authors

BLAŽEK, Václav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Michal SCHWARZ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Dálný východ, Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, 2012, 1805-1049

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

60200 6.2 Languages and Literature

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14210/12:00066323

Organization unit

Faculty of Arts

Keywords (in Czech)

sinitické jazyky/dialekty; sino-korejský; sino-japonský; sino-vietnamský; tai-kadai; číslovky; výpůjčky

Keywords in English

Sinitic languages/dialects; sino-korean; Sino-Japanese; Sino-Vietnamese; Tai-Kadai; numerals; borrowings

Tags

Tags

Reviewed
Změněno: 18/1/2019 23:37, Mgr. Michal Schwarz, Ph.D.

Abstract

V originále

Příspěvek sleduje dva cíle: (i) demonstrovat podobnosti a rozdíly mezi jednotlivými sinitickými jazyky/dialekty na příkladu tak kompaktního vzorku slovní zásoby, jakým jsou základní číslovky, a to v perspektivě rekonstruovatelných fází vývoje čínštiny; (ii) identifikovat číslovky čínského původu ve vybraných nesinitických jazycích se zaměřením na jazyky tai-kadai. Poměrně značné rozšíření čínských číslovek v jazycích Jihovýchodní Asie vedlo v minulých dekádách k hypotézám o genetické příbuznosti sino-tibetských a tai-kadaiských, ale i jiných rodin jazyků. Základní číslovky a terminologie drobného obchodu jsou však prerekvizitou kontaktů v etnicky smíšených oblastech a ukazují spíše na výsledek společenské výměny. Na materiálu taiského jazyka buyi jsou na závěr srovnány i tendence vývoje výslovnosti číslovek v tomto jazyce díky komparaci dat z padesátých a devadesátých let 20. stol.

In English

The present contribution has two purposes: (i) To demonstrate similarities and differences between individual Sinitic languages / dialect, using as illustrative example such compact specimen of lexicon as cardinal numerals in perspective of recontructible phases of development of Chinese; (ii) To identify the numerals of Chinese origin in chosen non-Sinitic languages, namely Sino-Vietnamese, Sino-Korean, Sino-Japanese, and Tai-Kadai. A relatively large dispersion of Chinese numerals in languages of the Far East and Southeast Asia was a reason, why some scholars thought about a genetic relationship between the Sino-Tibetan and Tai-Kadai language families. But the numerals and busines terminology represent a prerequisite of contacts in the ethnic mixtured areas and indicate the results of social communications and exchanges. Finally the numerals of the North Taic language Buyi serve to demonstrate their development from mid to the end of the 20th century.

Links

GAP406/12/0655, research and development project
Name: Jazykové interference Indoevropanů v Centrální Asii a Číně
Investor: Czech Science Foundation, Indo-European Linguistic Interference in Central Asia and China