2013
Příprava a charakterizace nanočástic slitiny Cu-Ag
VYKOUKAL, Vít, Aleš STÝSKALÍK, David ŠKODA, Ondřej ZOBAČ, Jiří SOPOUŠEK et. al.Základní údaje
Originální název
Příprava a charakterizace nanočástic slitiny Cu-Ag
Název česky
Příprava a charakterizace nanočástic slitiny Cu-Ag
Název anglicky
Preparation and characterization of nanoparctiles of nanoalloy Cu-Ag
Autoři
VYKOUKAL, Vít (203 Česká republika, domácí), Aleš STÝSKALÍK (203 Česká republika, domácí), David ŠKODA (203 Česká republika, domácí), Ondřej ZOBAČ (203 Česká republika, domácí), Jiří SOPOUŠEK (203 Česká republika, domácí), Jan VŘEŠŤÁL (203 Česká republika, domácí) a Jiří PINKAS (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
65. zjazd chemikov 9.9.-13.9.2013, Tatranské Matliare, SK, 2013
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Konferenční abstrakt
Obor
10402 Inorganic and nuclear chemistry
Stát vydavatele
Slovensko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Kód RIV
RIV/00216224:14740/13:00069648
Organizační jednotka
Středoevropský technologický institut
Klíčová slova česky
nanočástice; slitina; měď; stříbro; dls; saxs; solvotermální rozložení; calphad
Klíčová slova anglicky
nanoparticles; alloy; copper; silver; dls; saxs; solvothermal decomposition; calphad
Příznaky
Mezinárodní význam
Změněno: 18. 11. 2014 13:56, prof. RNDr. Jiří Sopoušek, CSc.
V originále
Teplota tání materiálu je závislá na velikosti částic. Nanočástice mají velkou povrchovou energii a tento fakt se u nich projevuje například ve značné depresi bodu tání. V naší práci jsme se zabývali přípravou a charakterizací nanočástic slitiny mědi a stříbra. Cílem bylo ověřit pomocí kalorimetrického měření vypočtený fázový diagram pro nanočástice této slitiny, ve kterém byl zahrnut vliv poloměru částic. Hlavní metodou přípravy byl solvotermální rozklad směsi vybraných prekurzorů kovů, které byly předrozpuštěny a poté rychle vneseny do směsi vyhřátých rozpouštědel. Rozpouštědla za vysoké teploty fungují jako redukční činidla i surfaktanty a brání růstu kovových nanočástic. Vzniklé nanočástice byly charakterizovány různými fyzikálně-chemickými metodami. Významné jsou pro nás metody využívající dynamický rozpytl světla (DLS), maloúhlový rozptyl rentgenova záření (SAXS) a elektronová mikroskopie (TEM) pro stanovení velikosti nanočástic. Jednotlivé metody poskytují výsledky, které byly vzájemně porovnávány. Fázové změny byly charakterizovány metodou DSC. Pro určení chemického složení obálky nanočástic byly využity IR spektroskopie a MS spektrometrie a chemické složení bylo stanoveno metodou ICP-OES.
Anglicky
Melting point of a material depends on particle size. velikosti částic. Nanoparticles possess a large surface energy that is reflected in melting point depression. In our work we examined nanoalloy of Cu and Ag. Our goal was to compare the calculated phase diagram with values obtained from calorimetric measurements. Nanoparticles were synthesized by solvothermal method and characterized by DLS, SAXS, TEM, DSC, IR, MS, and ICP-OES.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaV |
| ||
LD11046, projekt VaV |
|