J 2013

Náboženství v laboratoři sociální implicitní kognice : víra v automatických reakcích jako implicitní postoj a dovednost

HAMPEJS, Tomáš

Základní údaje

Originální název

Náboženství v laboratoři sociální implicitní kognice : víra v automatických reakcích jako implicitní postoj a dovednost

Název česky

Náboženství v laboratoři sociální implicitní kognice : víra v automatických reakcích jako implicitní postoj a dovednost

Název anglicky

Religion in the Laboratory of Social Implicit Cognition : Belief in Automatic Reactions as Implicit Attitude and Skill

Autoři

HAMPEJS, Tomáš (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Sociální studia, Brno, Masarykova univerzita, 2013, 1214-813X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14210/13:00070043

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

náboženská víra; sociální impliciní kognice; implicitní postoj; experimentalní studium náboženství

Klíčová slova anglicky

religious belief; social implicit cognition; implicit attitude; experimental study of religion

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 31. 10. 2014 10:48, Mgr. Tomáš Hampejs, Ph.D.

Anotace

V originále

Tento text na rozhraní teoretické eseje a přehledové studie poukazuje na metodologické paradigma experimentální sociální psychologie jako na vhodný prostor pro zkoumání a vysvětlování náboženské víry mezi universalistickým pojetím kognitivní vědy o náboženství s jejím důrazem na evolučně vyvinuté kognitivní kapacity lidského chování a tradičními historiografickými a antropologickými metodami s jejich důrazem na socio-kulturní kontext. Snaží se odpovědět na některé otázky po možnosti smysluplné redukce a experimentalizace náboženské víry a jejího měření za hranicemi dotazovacích metod s jejich limitem introspekce a sebeprezentačním zkreslením. Představuje experimentální prostor psychologické laboratoře jako místo, kde se paradoxně díky redukci a dekontextualizaci studovaného jevu plasticky odhaluje klíčová role situačního kontextu i přes reduktivní rámec vysvětlující vědy. Případná „náboženskost“ a náboženská víra tak o to více ukazuje svoji závislost na konkrétní praxi a performanci. Cílem textu je ukázat jak může experimentálně podložené pojetí afektivní složky víry jako implicitního postoje přispět k deesencializaci víry jako ryze náboženského znaku.

Anglicky

This article straddles the border between theoretical essay and review study. It points to the methodological paradigm of experimental social psychology as a promising space for research on religious belief between the universal claims of the cognitive science of religion, with its emphasis on the evolved cognitive capacities of human behaviour, and traditional historiographic and anthropologic methods with their stress on socio-cultural context. It tries to answer some questions for meaningful reduction and experimentalization of religious belief and reflects on the possibility of measuring such belief beyond the use of questionnaires with their limit on introspection and problem of social desirability bias. It introduces experimental space as a place where new layers of contextual properties are paradoxically revealed, thanks to the reduction and decontextualization of the studied phenomena. Religiosity and religious belief therefore show to a greater extent their dependency on concrete practices and performances. The general aim of the article is to show how an experimentally based conception of the affective part of religious belief, as an implicit attitude, contributes to the de-essentialization of religious belief.

Návaznosti

MUNI/A/0747/2012, interní kód MU
Název: Interdisciplinární přístupy v religionistice (Akronym: IPVREL)
Investor: Masarykova univerzita, Interdisciplinární přístupy v religionistice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty