KUČA, Martin, Jakub MATOUŠEK, Jaroslav BARTÍK, Josef Jan KOVÁŘ, Alžběta ČEREVKOVÁ, Soňa KROLLOVÁ, Barbora KOSTIHOVÁ a Pavel NIKOLAJEV. Neolitická lokalita Únanov - "Padělky" (okr. Znojmo). Jižní Morava. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 2013, roč. 49, č. 52, s. 47-65. ISSN 0449-0436.
Originální název Neolitická lokalita Únanov - "Padělky" (okr. Znojmo)
Název česky Neolitická lokalita Únanov - "Padělky" (okr. Znojmo)
Název anglicky Neolithic Site Únanov - "Padělky"
Autoři KUČA, Martin (203 Česká republika, garant, domácí), Jakub MATOUŠEK (203 Česká republika, domácí), Jaroslav BARTÍK (203 Česká republika, domácí), Josef Jan KOVÁŘ (203 Česká republika, domácí), Alžběta ČEREVKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Soňa KROLLOVÁ (203 Česká republika, domácí), Barbora KOSTIHOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Pavel NIKOLAJEV (203 Česká republika, domácí).
Vydání Jižní Morava, Brno, Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 2013, 0449-0436.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14210/13:00066550
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky neolit; Únanov; povrchové sběry
Klíčová slova anglicky Neolithic; Únanov; surface survey
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Jaroslav Bartík, Ph.D., učo 361690. Změněno: 2. 2. 2018 15:27.
Intenzivní archeologické povrchové průzkumy byly prováděny v posledních letech v povodí říčky Únanovky, přičemž byl na poduim roku 2012 kladen větší důraz na lokalitu Únanov - "Padělky". Toto sídliště, i když je sledováno již od doby po II. světové válce, nebylo dosud řádně publikováno. Povrchový průzkum poskytl mnoho artefaktů, zejména množství keramiky a štípané a broušené kamenné industrie. Rozbor provedený na základě nalezeného materiálu prokázal osídlení především během neolitu , konkrétně kulturami s lineární, vypíchanou a moravskou malovanou keramikou. Kromě neolitu je zde doloženo osídlení i z jiných kultur. Vzhledem k zastoupení všech neolitických kultur je lokalita Únanov - "Padělky" jednou z klíčových v rámci mikroregionálního kontextu.
Anotace anglicky
An extensive archaeological surface survey was carried out in the river basin of Únanovka in the Znojmo district inrecent years, during which also the Únanov - "Padělky" site was studied in detail in the autumn of 2012. This site,although discovered shortly after World War II, has not yet examined and the results properly published. Surface survey has yielded many archaeological finds, mainly pottery fragments and quantity of knapped and polished stone industry. Based on the analysis of the found material it was determined the site was settled mainly during the Neolithic period, specifically in times of cultures with Linear, Stroke-ornamented and Moravian Painted Ware. Besides the Neolithic there were also artifacts of other periods of human history found here. Due to the presence of all major Neolithic cultures the Únanov - "Padělky" site can be considered a crucial Neolithic archaeological site in the micro-regional context.
Návaznosti
GD404/09/H020, projekt VaVNázev: Moravskoslezská škola archeologických doktorských studií II
Investor: Grantová agentura ČR, Moravskoslezská škola archeologických doktorských studií II
MUNI/F/0117/2009, interní kód MUNázev: Sběry mikroregion Únavovky