J 2013

Proměny postojů českých politických stran ke vztahu církví a státu v průběhu 19. a 20. století

BALÍK, Stanislav a Otto EIBL

Základní údaje

Originální název

Proměny postojů českých politických stran ke vztahu církví a státu v průběhu 19. a 20. století

Název česky

Proměny postojů českých politických stran ke vztahu církví a státu v průběhu 19. a 20. století

Název anglicky

The Changing Positions of Czech Political Parties towards the Relationship between Church and State during the 19th and 20th Centuries

Autoři

BALÍK, Stanislav (203 Česká republika, garant, domácí) a Otto EIBL (203 Česká republika, domácí)

Vydání

Sociální studia, 2013, 1214-813X

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50601 Political science

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/13:00066571

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

Political parties; state-church cleavage; secularisation

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 6. 12. 2013 08:53, prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

Anotace

V originále

Církve a náboženské společnosti byly v evropské historii vždy významným aktérem veřejného prostoru. V české realitě (ať už byly české země součástí jakéhokoli státního útvaru) tomu nebylo jinak. Podoba a intenzita vztahu mezi státním aparátem, resp. politickými aktéry, a církvemi se v závěru 19. a po značnou část 20. století poměrně intenzivně projevovaly v přítomnosti významné politické štěpící linie (cleavage) stát - církev. Tato štěpící linie zásadním způsobem napomáhala utvářet obsah dialogu, který mezi sebou různí političtí aktéři vedli a do značné míry (byť s jiným obsahem a dramaticky nižší intenzitou) vedou i dnes. Cílem tohoto textu je zodpovězení otázky, jak se měnily postoje politických stran působících na území dnešní České republiky ke vztahu církve a státu od doby zrodu moderních politických stran až do roku 2010. Abychom tuto otázku zodpověděli, podrobíme analýze (volební) programové dokumenty relevantních politických stran. Při analýze se zaměříme nejenom na identifikaci ideologických či hodnotových kořenů jednotlivých stran nebo na typy otázek (či problémů), které strany považovaly ve vztahu k církvím za důležité, a jejich řešení, ale i na prostor, který těmto otázkám ve svých programových dokumentech věnovaly. Na základě výsledků analýzy vytvoříme nejenom obraz dynamicky se měnících vztahů mezi různými politickými aktéry, ale vznikne tak i zajímavá sonda "důležitosti" otázek spojovaných s církvemi v rámci jednotlivých dějinných etap vývoje utváření obsahu politiky na území dnešní České republiky (popř. bývalého Československa).

Anglicky

Churches and religious organizations were always major actors in the public sphere in European history. The nature and intensity of the relationship between church and state found expression in the presence of significant political cleavage from the end of the 19th century onwards. The church-state cleavage helped to shape the structure and content of the dialogue among various political actors. Throughout Europe this dialogue continues today albeit with different content and dramatically lower intensity. It is no different in the Czech (Czechoslovak) environment. The aim of this article is to find out how the Czech political parties’ positions towards the relationship between church and state changed during the 20th century (from the birth of modern political parties in the late 19th century until 2010). In order to reply to this question we analyse the relevant political parties’ (electoral) manifestos. First, we identify the core values of the parties, and then we focus on identifying their (ideological) stances on the issue.

Návaznosti

GAP410/12/1435, projekt VaV
Název: Český antiklerikalismus 1848-1948
Investor: Grantová agentura ČR, Český antiklerikalismus 1848-1948

Přiložené soubory