2013
Imaginace a reprezentace prostoru v každodenní zkušenosti
MULÍČEK, Ondřej, Robert OSMAN a Daniel SEIDENGLANZZákladní údaje
Originální název
Imaginace a reprezentace prostoru v každodenní zkušenosti
Název česky
Imaginace a reprezentace prostoru v každodenní zkušenosti
Název anglicky
The Imagination and Representation of Space in Everyday Experience
Autoři
MULÍČEK, Ondřej (203 Česká republika, garant, domácí), Robert OSMAN (203 Česká republika) a Daniel SEIDENGLANZ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Sociologický časopis / Czech Sociological Review, AV ČR, Sociologický ústav, 2013, 0038-0288
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50700 5.7 Social and economic geography
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Odkazy
Impakt faktor
Impact factor: 0.563
Kód RIV
RIV/00216224:14310/13:00070416
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
UT WoS
000328298100006
Klíčová slova česky
prostor; každodennost; reprezentace prostoru; mapa; trasa; měřítko; kontinuta/diskontinuita prostoru; vozíčkáři
Klíčová slova anglicky
space; everydayness; space representation; map; route; scale; space continuity/discontinuity; wheelchair users
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 9. 3. 2018 12:20, Mgr. Daniel Seidenglanz, Ph.D.
V originále
Příspěvek se z hlediska sociální geografie zabývá formami imaginace a reprezentace prostoru v každodenním životě. Prostor je zde pod inspiračním vlivem kulturálních přístupů představen jako mnohovrstevnatá entita vnímaná, konstruovaná a reprodukovaná skrze každodenní praktiky. V příspěvku je zdůrazněna situovanost a kontextuální podmíněnost lidského vnímání, konstruování a reprezentování prostorových kategorií a vztahů. K tomu je využita diskuse tří jeho dimenzí. Dimenze reprezentace prostoru (i) v podobě mapy je podrobena kritickému zhodnocení, na jehož základě je jako jedna z řady možných alternativních reprezentací představen koncept trasy založený na topologické reprezentaci prostoru. Dimenze měřítka (ii) diskutující jeho roli v reprezentaci každodenní prostorovosti poukazuje na skutečnost, že každodenní rutina se odehrává v různých sociálně, ekonomicky a kulturně kontextualizovaných měřítkových úrovních. Dimenze kontinuity prostoru (iii) doplňuje úvahy o způsobech reprezentace prostoru, vedle prostoru jako všesměrně kontinuálního média zavádí pojetí prostoru fragmentovaného do souboru oddělených významuplných entit integrovaných mobilitními technologiemi do podoby časoprostorové sítě. Teoretické úvahy doplňuje empirická část, v níž jsou na základě prostorové zkušenosti pěti uživatelů elektrických invalidních vozíků popsány příklady technologicky a kulturně podmíněných imaginací prostoru.
Anglicky
This article examines the imagination and representation of space in everyday life from the perspective of social geography. Drawing on cultural theory, the article presents space as a multifaceted entity that is perceived, constructed, and reproduced through everyday praxis. It stresses on the situatedness and contextuality of the perception, construction, and representation of spatial categories and relations. To this end, three dimensions of space are discussed: (i) the representation of space in map form, one possible version of which is the concept of the route, founded on a topological representation of space; (ii) the scalar dimension of space, which involves the scaled representation of everyday space and the various socially, economically, and culturally determined scalar levels on which everyday experience occurs; (iii) the dimension of spatial continuity, which the authors discuss in conjunction with reflections on the ways in which space is represented, and next to the notion of space as an omnidirectional continuous medium they introduce a concept in which space is understood as a series of separate, meaningful entities integrated through mobile technologies to form a time-space network. This theoretical discussion is accompanied by an empirical section that draws on the spatial experiences of five users of power wheelchairs to describe examples of technologically and culturally conditioned imaginations of space.
Návaznosti
MUNI/A/0902/2012, interní kód MU |
|