ŽÁKOVSKÝ, Petr, Jiří HOŠEK a Patrick BÁRTA. Dussack with broad blades and a probable method of their manufacturing. In Marek, L. Weapons Bring Peace? Warfare in Medieval and Early Modern Europe. Wratislavia Antiqua 18. 1. vyd. Wroclaw: Uniwersytet Wroclawski, 2013, s. 105-136. ISBN 978-83-61416-96-8.
Originální název Dussack with broad blades and a probable method of their manufacturing
Název česky Tesáky se širokou čepelí a pravděpodobný způsob jejich výroby
Autoři ŽÁKOVSKÝ, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří HOŠEK (203 Česká republika) a Patrick BÁRTA (203 Česká republika, domácí).
Vydání 1. vyd. Wroclaw, Weapons Bring Peace? Warfare in Medieval and Early Modern Europe. Wratislavia Antiqua 18. od s. 105-136, 32 s. 2013.
Nakladatel Uniwersytet Wroclawski
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Polsko
Forma vydání tištěná verze "print"
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14210/13:00070440
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-83-61416-96-8
Klíčová slova česky tesák; jednobřité čepele; vrcholný středověk, Morava, metalografie
Klíčová slova anglicky dussacks; single-edged blades; High Middle Ages; Moravia; metallography
Štítky rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Vendula Hromádková, učo 108933. Změněno: 28. 3. 2014 10:33.
While cataloguing medieval and post-medieval militaria in the collections of Czech and Moravian institutions, we have succeeded in identifying a specific type of single-handed dussacks dating back to the 15th and 16th c. A detailed examination of these dussacks revealed very similar damage to the blade. This fact inspired research into the production technology of this type of weapons and a discussion of the probable causes of their damage. This paper summarises the findings of the research and the related archaeological data.
Anotace česky
Při systematickém soupise středověkých a raně novověkých militárií ze sbírek českých a moravských institucí se podařilo vyčlenit specifický typ jednoručních tesáků z průběhu 15.-16. století, jenž při bližším srovnání vykazují velmi podobné poškození čepelí. Tato skutečnost podnítila průzkum technologie výroby těchto zbraní a diskuzi pravděpodobných příčin jejich poškození. Výsledky průzkumy i další archeologické souvislosti jsou sumarizovány v předkládaném příspěvku.
VytisknoutZobrazeno: 9. 7. 2024 20:11