KIRSCH, Otakar. Dějiny lidského myšlení vs. dějiny institucí? Několik poznámek k problematice historické muzeologie (The history of human thought vs. history of institutions? Several notes on the historical museology). Museologica Brunensia. Brno: Masarykova univerzita, 2013, vol. 2, No 1, p. 8-14. ISSN 1805-4722.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Dějiny lidského myšlení vs. dějiny institucí? Několik poznámek k problematice historické muzeologie
Name (in English) The history of human thought vs. history of institutions? Several notes on the historical museology
Authors KIRSCH, Otakar (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Museologica Brunensia, Brno, Masarykova univerzita, 2013, 1805-4722.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study Art, architecture, cultural heritage
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14210/13:00070441
Organization unit Faculty of Arts
Keywords (in Czech) historická muzeologie; dějiny muzeálního fenoménu; informační zdroje v muzeologii; muzeologie a interdisciplinarita
Keywords in English historical museology; history of museum phenomenon; sources of information in museology; museology and interdisciplinarity
Tags rivok
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Otakar Kirsch, Ph.D., učo 9857. Changed: 26/1/2015 13:13.
Abstract
Historická muzeologie patří mezi muzeologické subdisciplíny s poměrně dlouhou tradicí. Jako taková se dostala do pozornosti řady teoretiků, nicméně jen někteří z nich se pokusili důsledněji rozpracovat její cíle a poslání. Za asi nejvýznamnější skupinu mezi nimi můžeme v tomto směru označit ty, kdo při vymezení předmětu muzeologie vycházeli z jeho chápání jako projevu specifického vztahu či postoje člověka k realitě (Stránský, Waidacher, Raffler). Především díky jejich názorům se výzkum vývoje muzeálního fenoménu dostal do užší souvislosti s dějinami lidského myšlení, což se ovšem stále příliš neodráží v dosavadní muzeologické i nemuzeologické produkci, která upřednostňuje spíše "institucionální" přístup k dané problematice. "Nové" pojetí totiž klade zvýšené nároky a požadavky na potenciální badatele (identifikace muzeálního fenoménu, interdisciplinární přístup atd.), v případě představitelů ostatních oborů však stále bojuje s mnohdy oprávněnou nedůvěrou k literatuře označující se za muzeologickou. Předložený článek pak především upozorňuje na možnosti a východiska, které tato specifická koncepce v současnosti nabízí, a zároveň přibližuje některé její aktuální problémy.
Abstract (in English)
Historical museology belongs to those museological disciplines that have quite a long tradition. It got into the spotlight of many theoreticians, nevertheless, just some of them tried to work out in detail its goals and mission thoroughly. The group that can be probably marked as the most important among them are those who, defining the subject of museology based its perception as demonstration of a specific relation or attitude of man to reality (Stránský, Waidacher, Raffler). It was mainly thanks to their opinions that the research of museum phenomenon evolution got into the closer connection with the history of human mind, which is, however, not enough reflected in the existing museology or non-museology production, which prefers rather "institutional" approach to the topic. In fact the "new" conception places demands and requirements to the potential researchers (identification of the museology phenomenon, interdisciplinary approach, etc.); in case of representatives of other fields, it still faces usually justified mistrust to literature calling itself museological. The presented article then points out possibilities and solutions that this specific concept offers at present and at the same time tries to describe some its current problems.
PrintDisplayed: 23/6/2024 16:47